Filtrele
Neden Gönderim Yeri Seçmeliyim?

Seçtiğiniz bölge için gönderimi uygun ürünleri listeleyeceğiz. Böylece siparişinizi daha hızlı oluşturabilirsiniz.

bölgesi için ürünler listelenmektedir.

Kırmızı Güller

Hayatımızda var olan her şey gibi hediye olarak tercih ettiğimiz çiçeklerin de birer anlamları var. Burada hediye tercih ederken karşılıklı ilişki seviyesi, yakınlık, iş ilişkileri gibi her durumda zarifliği öne çıkararak bir tercihte bulunmak gerekir. Kendine özgü dilleri ve ifadeleri olan güller arasında bir tanesi var ki onun yeri diğerlerinden biraz ayrı. Tabii ki dünya üzerinde en çok tercih edilen gül rengi kırmızı gülden bahsediyoruz.

Kırmızı Gül Neyi İfade Eder?

Güller arasında en bilinen ve sevgiyi temsil eden kırmızı gül için belki de dünya üzerinde aşkın en büyük simgesi diyebiliriz. Öyle ki sevgimizi göstermek istediğimiz her durum için kırmızı güllerin güzelliğini seçiyor ve seni seviyorum demenin en naif halini gerçekleştirmiş oluyoruz. Sevgililer Günü’nde sevgilinize tutkulu bir hediye olarak verebileceğiniz kırmızı güller, yeni çiftler içinde aşklarını itiraf etmenin en güzel yolu olabilir. Aşkı, tutkuyu, cesareti, romantizmi ve takdiri simgeleyen kırmızı güller; kırmızı gül buketi, kırmızı gül demeti, kırmızı gül aranjmanları, vazoda kırmızı gül ve kutuda kırmızı gül seçenekleri gibi farklı şekillerde gönderilebilir. Yarattıkları etki her zaman eşsiz olan kırmızı güller ile siz de sevdiklerinize sürpriz yapabilirsiniz.

Kırmızı Gül Bakımı Nasıl Yapılır?

1-Güller güneşi oldukça fazla sevdiğinden güneş ışığı gül için hayati öneme sahiptir. Bu nedenle gülünüzü mutlaka güneş alabileceği bir yere yerleştirin. Güneş ışığı alamayan gül yaprakları kısa süre içerisinde dökülür ve goncalarını bırakır.

2-Oda sıcaklığının ortalama sıcaklığı çok fazla geçmesi veya çok düşük olması gülün yapraklanması ve çiçeklenmesinde problemler yaratır. Güller asla hava cereyanı olan yerlerde (örneğin klima karşında veya açık iki pencere arasında) tutulmamalıdır.

3-Besin açısından zengin olan özel bir toprak karışımı satın alıp kullanabilirsiniz. Ayrıca, optimum havalandırma ve drenaj sağlamak için toprağı perlit ile karıştırabilirsiniz.

4-Güller için sulama oldukça önemlidir ve suyun fazla ya da az verilmesi gelişimi açısından sorun yaratacaktır. Bu nedenle gülünüze su verirken mevsimsel farklılıklara dikkat etmelisiniz. Yaz aylarında sıcak günler için verdiğiniz su miktarı ile kış aylarında verdiğiniz su miktarı aynı olmamalıdır. Yaz aylarında haftada bir veya iki defa düzenli olarak sulamak gerekir.

5-Uygun şartların sağlanması halinde kırmızı gül ve diğer gül çeşitleri sürekli olarak çiçek verir. Çiçeklenme süresi mevsimle şartlara göre değişmekle birlikte 20-40 gün arasındadır. Çiçeklerin tamamen solmasından sonra tekrar çiçeklenme sağlanabilmesi için budamasının düzgün bir şekilde yapılması gerekir.

6-Gül budarken; ölü ya da hasar gören hastalıklı kısımlar üzerinde bırakılmamalı, bitkinin orta kısmının daha iyi ışık ve hava alması için orta dalları tercih edilmeli, yaşlı olan bir dalın ucundan en fazla iki adet yıllık sürgün bırakacak şekilde budanmalı ve yaşlı kısım birleşme yerinden tırnak bırakmadan kesilmelidir. Geri kalan sürgüler 2/3 oranında azaltılarak birbirine gölge yapan ve birbirinin gelişimini etkileyen dallardan birisi budanmalıdır.

7-Gül bakımı, dikenleri nedeniyle tehlikeli olabilir. Bahçenizde gül yetiştirmeye karar verdiyseniz, rutin işlemler sırasında sizi koruyacak özel eldivenler satın alabilirsiniz.

Güllerde Saksı Değişimini Nasıl Yapabilirim?

Güller genelde çelikle, aşılama ya da yarı odunsu gövde yöntemiyle çoğaltılır. İki farklı bitki dokusunun birleştirilmesiyle tek bir bitki yetişmesini sağlayan yönteme aşılama denir. Gül çoğaltma yöntemlerinin en yaygını ise çelikle çoğaltmadır. Kasım ayından marta kadar uygulanabilir bir yöntemdir ve alınan odunsu çeliklerin çeşitli ortamlarda köklendirilerek fidan elde edilmesi şeklinde gerçekleşir. Tohumla çoğaltmada ise gül tohumları toplanır toplanmaz çimlenmeye hazır olmadığından ekildiği yıl çimlenmez. Bunun sebebi de tohumun sert olmasıdır. Tohumlar 4 derecede yaklaşık 4–6 ay nemli yosun içinde dinlendirilir ve yosun bulunmayan yerler için perlit ya da dişli-temiz kum kullanılabilir.

Gül Nasıl Çoğaltılır?

Güllerin her ilkbaharda saksı toprağının kontrol edilmesi gerekir. Toprakta biriken ölü kökler, toprağın havadarlık özelliğinin kaybolması ve sertleşmesi gibi durumlar varsa saksı değişimi yapılması doğru olacaktır. Değişim için aynı boy ya da bir boy büyük saksı kullanılırken köklere zarar vermeden eskimiş toprak köklerden kabaca ayrılmalıdır. Sonrasında yeni aldığınız saksı toprağını saksı tabanına az miktarda sererek (yaklaşık 2-3cm) bitkinizi gövdesinden tutup saksı içerisine yerleştirin. Bu sırada bitkinizi bırakmadan saksının içini ve yan kısımlarını toprakla doldurun. Bu işlemi yaparken toprağın aşırı sıkı olmamasına özen gösterin. Saksı değişiminden sonra bir miktar su verdiğiniz toprağın sıkışması ile oluşan eksilmeyi yeni toprağınızla tamamlayabilirsiniz.

Sevgiliniz, aileniz veya sizin için özel olan kişilere sürpriz yapmak için özenle hazırlanan birbirinden güzel aranjmalarla kırmızı gül siparişi verebilir, uygun kırmızı gül fiyatları için Cicek.com’u ziyaret ederek aynı gün teslimat seçeneği ile sevdiklerinizi mutlu edecek farklı bir jest yapabilirsiniz.