Filtrele
Neden Gönderim Yeri Seçmeliyim?

Seçtiğiniz bölge için gönderimi uygun ürünleri listeleyeceğiz. Böylece siparişinizi daha hızlı oluşturabilirsiniz.

bölgesi için ürünler listelenmektedir.

Lilyumlar

Lilyum çiçeği, bir diğer adı ile zambak, tüm zamanların en gözde çiçeklerinden biri olmuştur. Hoş kokuları ve alımlı görünümleri sayesinde özel günlerin aranan çiçeklerinden olan zambaklar Cicek.com’da!

Her çiçeğin kendine özgü bir anlamı vardır. Lilyumun anlamı ise saflık ve güzelliktir. Bu nedenle en saf, en güzel sevgilere, sevilenlere layıktır. Özellikle bir kadına verilebilecek en güzel çiçeklerden olma nedeni de budur. Eşsiz zarifliği ile verilen kişiye göre anlama bürünür lilyum.

Ak zambak, kalbi ak pak olan annemiz için alınabilecek en özel çiçeklerden biridir. İster bir bukette ister saksıda ister bir çiçek sepetinde, her zaman sevilen; mutluluk veren bir sürpriz olmuştur. Anneye verilen zambağın manası sonsuz sevgi ve hürmettir. Bugünlere sizi getirdiği için annenize kocaman bir teşekkür etmek isterseniz, kucak dolusu bir lilyum buketi aranjmanı seçebilirsiniz. Sevgiliye gönderilen zambak veya lilyum, ona zarif ve saf hisler beslediğinizi dile getirmek için birebirdir. Aynı zamanda saksıda rahatlıkla yetişebilen türleri olması zambak çiçeğini popüler yapan bir başka özelliğidir.

Zambak çiçeği saksıda yetişebildiği gibi vazoda da suyu taze tutuldukça uzun müddet canlı kalır. Hem tek başına hem de başka çiçeklerle gösterişli buketler sergiler. Zambakların yani lilyumların en sık aranje edildiği çiçekler kırmızı güllerdir. Aşkı yansıtan bu iki güzel çiçeğin tasarımları Cicek.com’da sizler için hazırlandı bile!

Lilyum/Zambak Bakımı ile İlgili 10 Önemli Bilgi

#1 Lilyum çiçeğinin sulanması çok önemlidir. Ne kökler çürüyecek kadar çok sulama yapılmalı ne de toprak kuru bırakılmalıdır. Aynı ölçü kabı ile düzenli aralıklarla sulama yapılmalıdır.

#2 Lilyum, iyi işlenmiş, beslenmiş, havadar ve humuslu toprak ister. Toprağın nemi çok önemlidir. Eğer çok fazla nemli kalırsa böceklere maruz kalabilir.

#3 Direkt olarak güneş ışığı istemez ancak dolaylı yoldan ister. Karanlıktan çok hoşlanmaz. Zaman zaman saksınızı çevirebilme imkanınız olursa daha düzgün büyüyecektir. Zira güneşe doğru bir yönelme olabilir.

#4 Çok soğuk ve sıcak havalar lilyuma uygun değildir. Balkonda bakımı eğer sera düzeni yoksa mümkün değilidir. Hava akımı bu çiçek için oldukça zararlıdır. Bu sebeple evlerde kapı önlerine koymamak gerekir.

#5 Yeterli ölçüde yağış alan bölgelerde çoğu zaman sulamaya ihtiyaç bile duyulmaz.

#6 Zambağınızın çiçeği açıp da çiçeklenme bittikten sonra, bitki sulanıp beslenmeye devam edilmelidir. Solan çiçekler kesilmelidir (9. maddede açıklandığı sebeple) Ancak çiçeğin sap kısmı sonbaharda kendiliğinden kuruyuncaya dek bırakılmalıdır.

#7 Zambak çiçeği bulunduğu ortamda başka bir cisimle temas halinde bulunmamalıdır.

#8 İlkbaharda çiçekler açmadan önce ve çiçeklenme bittikten sonra organik sıvı besin takviyesinde bulunabilirsiniz.

#9 Çiçekler ve yapraklar solduğu zaman bitkinin gücünü çekmemeleri için çiçek makası ile kesilmelidir. Eğer çiçek makasınız yoksa normal bir makas da kullanabilirsiniz.

#10 Saksı değişimi iki yılda bir yapılabilir. Zambak geniş saksıları sever, onu dekoratif saksılara yerleştireceğim düşüncesi ile küçük alanlara sıkıştırmamalısınız.

Zambak Çiçeği Çoğaltılması Nasıl Olur?

Zambak çiçeğini çoğaltmanın en kolay yolu yavru soğanları ayırmaktır. Buna kökten ayırma yöntemi de denebilir. Soğanlı her bitkide olduğu gibi zambaklarda da 2-3 yılda bir ana soğandan ayrılacak yavru soğanlar olur. Gelişmiş olanları ayırıp bekletmeden hemen başka bir yere ekebilirsiniz. Köklerinden ayırdığınız bu yeni soğanlar kısa sürede yeni bir çiçek oluşturacaktır. Dilerseniz tohumla da yetiştirebilirsiniz o da başka bir pratik yoldur. 

Gelin Çiçeği Olarak Lilyum/Zambak

Her mevsimin çiçeği olma özelliğine sahip lilyumlar, anlatılana göre eski Yunan döneminden bu yana gelinlerin favorilerindenmiş. Bunun en büyük sebebi kuşkusuz her mevsime uygun olan, güzel kokan ve gösterişli çiçekler olmaları. Beyaz lilyum en çok bilinen çeşidi olsa da pembe ve sarı renkli lilyumları da kolayca bulabilmek mümkün.

Siz de sevdikleriniz için Cicek.com’dan uygunfiyatlarla zarafetin ve asilliğin çiçeği lilyumlardan siparişi verebilir, sevdiklerinize zarif ve anlamlı bir sürpriz yapabilirsiniz. Sonsuz sevgi ve bağlılığı simgeleyen zambaklar, bu güzelliklerinin yanında mis kokuları ile de her şeyin en güzelini hak eden sevdikleriniz için mutluluk verici bir sürpriz olacak.