Filtrele
Neden Gönderim Yeri Seçmeliyim?

Seçtiğiniz bölge için gönderimi uygun ürünleri listeleyeceğiz. Böylece siparişinizi daha hızlı oluşturabilirsiniz.

bölgesi için ürünler listelenmektedir.

Orkideler

Çiçekler, sevdiklerimize olan hislerimizi belli etmek ve onlara anlamı olan hediyeler vermek adına en çok kullandığımız alternatifler arasındadır. Bu çiçekler arasında ise en çok tercih edilen ve güzelliği ile herkesi büyüleyen orkide çiçeği; en saf sevgiden aşkın itirafına, yeni iş için hayırlı olsun demekten, geçmiş olsun dileklerine kadar her yerde kullanılır. Salepgiller familyasının üyesi olan ve destansı güzelliğiyle her evin başköşesinde yer edinen orkidelerin dünya üzerinde 20.000, Türkiye üzerinde ise 24 farklı çeşidi yetişmektedir. Orkide çeşitleri ve fiyatları renk, aranjman kalitesi, boyut gibi özellikleri nedeniyle değişkenlik gösterirken göndermek istediğiniz orkidelerin renklerinin anlamını öğrenmek için Çiçek Anlamları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Sevdiklerinize olan hislerinizi göstermek için Cicek.com’un sunduğu uygun orkide fiyatları ile hızlı orkide siparişi oluşturun ve aynı gün gönderim avantajıyla sevdiklerinizi mutlu edin.

Mağrur ve gururlu bir çiçektir. Her zaman asilliğin, zarafetin ve şıklığın temsilinde kullanılmışlardır. Gönderilen kişiye ve göre duruma göre anlam kazanabilir , öyle kesin bir anlamı olduğu söylenemez. Bu sebeple birçok özel günde annelerimize, öğretmenlerimize, arkadaşlarımıza ve sevgililerimize orkide göndermemiz oldukça mutluluk verici şekilde karşılanır. Sevgiliye göndermek ona olan aşkınızı dile getirmek için güzel bir yoldur. Tek dal olduğu gibi aynı saksıda 2,3,4,5 dal çiçeği olan modelleri de mevcuttur. Orkide dendiği zaman akla her zaman önce beyaz rengi gelir ancak mor orkide de sıklıkla tercih edilen rengidir.

Orkide Bakımı Basıl Yapılır?

#1 Köklerine iyi bakın.Bakımında en önemli ayrıntı köklere iyi bakmaktır. Orkide, kökleri ile aldığı ışık sayesinde büyüyen bir bitkidir. Bu sebeple kökler estetik görünümü bozacak şekilde toprak üzerine çıkabilir. Bu gibi durumlarda asla kökleri kesmeyin. Eğer köklere zarar verirseniz bitkinizin gelişimi için olumsuz bir sonuç alırsınız. Şeffaf saksılar kullanmanız, bitkinin köklerinin ışık alabilmesi açısından önemlidir.

#2 Işıklı ortam oluşturun ancak direkt olarak güneşten koruyun. Orkidelerinizin uzun yıllar sizinle yaşamasını istiyorsanız direkt güneş ışığı almayan ancak aydınlık yerlerde bakmalısınız. Tercihen cam cam kenarları önerilir. Özellikle tepeden gelen ışığı daha çok severler. Bu sebeple çok yüksek olmayan yerlere koymanız bitkinizin daha çok hoşuna gidecektir.

#3 Hava akımından koruyun. Klimalar çiçeğinizin düşmanıdır. Bunu unutmayın. Bu sebeple klimanın üzerine geldiği bir yerde sağlıkla büyüyemeyecektir.

#4 Sulama yaptığınız kaynak çok önemli. Kireçli sular bitkiniz için zararlıdır. eğer bulabiliyor veya biriktirebiliyorsanız en ideal su yağmur suyudur. Eğer böyle bir imkanınız yoksa oda sıcaklığında dinlendirilmiş şu veya hazır su kullanabilirsiniz. Sulama haftada bir gün yapılabilir. Önemli olan toprağın kurumaması ve hep biraz nemli kalmasıdır.

#5 Başka çiçeklerim toprakları ile karıştırmayın. Orkide toprağı özeldir. Torf toprak en çok kullanılan orkide toprağıdır. Bunun dışında bir toprakta yaşayabilmesi oldukça zordur. Saksı değişimi yapılacağı zaman mutlaka yeni saksıya da torf toprak ilavesi yapılmalıdır. Orkidenizi yeni bir toprağa diktikten sonra, toprağın üzerine ağaç kabukları, hindistan cevizi kabukları vs koyarsanız, köklerine suyu daha rahat çekmesini sağlayabilirsiniz.

#6 Besleyin ancak abartmayın. Orkideler için özel hazırlanmış olan sıvı gübrelerle yaz aylarında ayda 2 kez, kış aylarında ise ayda bir kez besleyebilirsiniz. Eğer gübre işlemini ölçüsünden fazla yaparsanız bu bitkinizin sağlığını olumsuz etkileyecektir.

#7 Orkideniz için ideal ısıyı önemseyin. Bakımında bir diğer önemli unsur da gündüz ve gece sıcaklıkları arasındaki farktır. Türüne göre de bu oran değişebilmektedir. En çok yetiştirilen Phalaenopsis türü orkideler sabahları 21 ile 29 derece arasında bir sıcaklık isterken, gece 18 ile 21 derece arasında bir sıcaklığa ihtiyaç duyar.

#8 Budama için yazın bitmesini bekleyin. Orkidenizi budayacaksanız, bunu eylül ve kasım ayları arasında yapmanız önerilir.

Orkide Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Orkideleri çoğaltmak için birden çok yöntem var ancak en yaygın olarak kullanılan yöntem keiki üretmektir. Keiki, çoğunlukla ilkbahar aylarında uç kısmında oluşan yavru orkidedir. Kökleri yeterince uzadığında en az 2 yaprağı ve kökü bulunan keikiyi ayırarak şeffaf saksılara dikmektir.

Kırılan Orkide Dallarını Nasıl Onarabilirim?

Hassas bitkilerdir. Onlara narin davranmak gerekir. Eğer dalı kırıldıysa bunu onarabilmek pek mümkün değildir. Ancak dalda keiki oluşturmayı deneyerek yeniden bir orkide üretebilirsiniz. Kırılan dalı, içinde su dolu bir vazoda çiçekleri solana dek bekletip keiki oluşumunu gözlemleyebilirsiniz.

Çiçeğimin Yaprakları Sarardı Ne Yapabilirim?

Eğer orkide bitkinizin yaprakları sararmaya başladıysa bu ışık konusunda çok memnun olmadığını, fazla ışık aldığını gösterir. Yapraklar yumuşuyor ve rengi koyulaşıyorsa da tam tersine yetersiz ışık alıyor demektir.

Sevdiklerinizin dudaklarında bitmeyen bir tebessüme sebep olacak orkideler Cicek.com’da. Siz de online olarak sevdiklerinize orkide gönderebilir ve günün kahramanı olabilirsiniz.