Çiçek Bakımı

Havuç Ne Zaman Ekilir ve Nasıl Yetiştirilir?

Vitamin ve mineral kaynağı bir besin: Havuç! Siz de bu özel besini yetiştirmek istiyor ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, doğru yerdesiniz! Cicek.com’daki bu yazımızda havuç ne zaman ekilir sorusunun cevabını ve uygulama adımlarını bulacaksınız!

Yakın Planda Havuç

Havuç; lezzetli, besleyici ve çok yönlü bir sebzedir. Yemeklerin ve salataların başrol oyuncularından olan havuç hangi ayda ekilir merak ediyorsanız, bu yazımızda en doğru zamanı öğreneceksiniz! Ekim yaparken uygulayacağınız adımlar ve sonrasındaki bakım aşamaları da yazımızda sizi bekliyor!

Havuç Ekimi: Zamanlama ve Hazırlık

Rengiyle, tadıyla ve faydalarıyla herkesin tüketmekten keyif aldığı bir sebzedir havuç Peki havuç tohumu ne zaman ekilir? Havuç ekimi için en uygun zaman, sonbaharın başlangıcı ve ilkbaharın sonlarıdır. Havuç tohumları, toprağın sıcaklığı en az 7°C olduğunda ekilmelidir. Havuç tohumları, toprağın üzerinde serpilerek eklenebilir veya çukurlara 1-2 cm derinliğe ekilebilir. Havuç ekimi için uygulamanız gereken adımları sizin için sıraladık:

  • Havuçlar, iyi drene edilmiş, hafif ve kumlu bir toprağa ihtiyaç duyarlar. Toprağı hazırlamak için öncelikle tarlayı çapa ile kazıyarak düzleştirin.
  • Ardından, toprağı iyice kazın ve çapalamadan önce toprağı zenginleştirmek için gübre veya kompost ekleyin. Havuçlar, iyi büyümesi için pH seviyesinin 6 ila 7 arasında olması gerektiğini unutmayın.
  • Tohumları toprağa ekmeden önce, toprağı hafifçe nemlendirin.
  • Havuç tohumlarını 2-3 cm aralıklarla sıraya ekerek, her sıraya 2-3 tohum ekin. 
  • Tohumları daha sonra toprakla örtün ve toprak üzerinde hafifçe bastırın.

Tıpkı havuç gibi bezelyenin de ekim ve bakım işlemleri için “Bezelye ne zaman ekilir?” isimli içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Havuç Ekimi

Bezelye Bakımı

Havuçların ekimi sonrasında ve büyümesi sırasında, doğru bakım uygulamalarını yapmak önemlidir. Siz de lezzetli ve sağlıklı havuçlar yetiştirmek istiyorsanız, aşağıdaki bakım aşamalarını uygulamalısınız!

Sulama

Havuçların sulama ihtiyacı, özellikle yaz aylarında,oldukça yüksektir. Havuçların toprak nemini korumak için düzenli olarak sulamalısınız. Havuçları sabah veya akşam serin saatlerinde sulayın ve yaprakların ıslanmamasına dikkat edin.

Yabancı Otların Temizlenmesi

Yabancı otlar, havuçların büyümesini engelleyebilir ve bitkilerin su, gübre ve besin maddelerini emmesini zorlaştırabilir. Yabancı otları düzenli olarak çekerek, havuçların büyümesini destekleyebilirsiniz.

Gübreleme

Havuçların sağlıklı bir şekilde büyümesi için düzenli olarak gübrelenmeleri gerekiyor. İlk olarak, toprağı hazırlarken gübre veya kompost ekleyebilirsiniz. Daha sonra, havuçların büyümesi sırasında bitkilerin yanına organik gübreler veya sıvı gübreler ekleyebilirsiniz.

Hasat

Havuçların hasat zamanı, büyüdükleri çeşide ve ekildikleri yere bağlı olarak değişebilir. Genellikle, hasat zamanı 70-80 gün sonra gelir. Havuçlar, doğru hasat zamanında toplandığında, daha tatlı ve besleyici olurlar. Havuçların hasat zamanı, köklerin büyüklüğüne ve renklerine dikkat ederek belirlenebilir. Havuçların toprağın içinde kalması gerektiğini unutmayın. Toprak dışındaki kısımlarını çıkarmak için hafifçe çekin veya bir bahçe çekişi kullanın.

Bu yazımızda; havuç ekim zamanı, ekim adımları ve bakım uygulamalarını sizin için derledik! Siz de yazımızı okuduktan sonra oldukça pratik bir şekilde havuç ekmeye başlayabilirsiniz!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu