Çiçek Dekorasyon

Salon Çiçekleri: Evinizin Dekorasyonunu Zenginleştirin

En sık vakit geçirdiğiniz alan olan salonunuzu rengarenk çiçeklerle canlandırmak ve enerjisini pozitife çevirmek istiyorsanız doğru yerdesiniz! Dekorasyonunuzu güçlendirecek, yaşam enerjinizi yükseltecek salon çiçekleri hakkında merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Salon Çiçekleri ve İsimleri

Beyaz Saksıda Yeşil Salon Bitkileri

Salonlar için vazgeçilmez olan, popüler canlı salon çiçekleri bulunıyor. Bakımlarının kolay olması ve gösterişli olmaları salon çiçeklerini benzersiz yapıyor. En beğenilen salon çiçeklerini ve isimlerini, aşağıda sizin için derledik! 

 • Salon Sarmaşığı: Eğer salonunuza ilk defa bitki alacaksanız, tercihinizi salon sarmaşığından yana kullanabilirsiniz. Çünkü çok az ışıkta bile büyüyebilen ve bakımı en zahmetsiz olan bu bitki, rengiyle salonunuzu canlandıracak.
 • Telgraf Çiçeği: Bu çiçek; beyaz, pembe ve mor renklerin hakim olduğu göz alıcı bir çiçektir. İsterseniz sehpa üzerinde, isterseniz duvara asarak gönül rahatlığı ile konumlandırabilirsiniz. Çünkü yapraklarını dökmez ve size zahmet vermez.
 • Antoryum: Salonunuza renk mi katmak istiyorsunuz? O halde tercihinizi antoryumdan yana yapabilirsiniz. Kırmızı, pembe renkli çiçekleri ve kalp şekli ile antoryum herkesin kalbini çalar.
 • Orkide: En narin ve en gösterişli çiçeklerden olan orkideler, çiçekler arasında belki de en sevilenler arasında yer alıyor. Çünkü zarif ve narin yaprakları ile seyrine doyum olmıyor. Sabah ve akşam güneşine ihtiyaç duyan orkideler, uzun süre sağlıklı bir şekilde yaşayabiliyor.
 • Barış Çiçeği: Barış çiçeği, güneş ışığını seven bitkiler arasında yer alır. Barış zambağı olarak da bilinir. Adeta bir kaşığı andıran çiçekleri ile ortamın havasını değiştiren barış çiçeği, bakımı kolay bitkiler arasında yer alıyor.

Büyük Yapraklı Salon Çiçekleri

Büyük Yapraklı Starliçe

Geniş salonlar için en çok tercih edilen tür, büyük yapraklı salon çiçekleridir. Büyük çiçekler, gösterişli yaprakları ile salonunuzu bir anda ormana çeviriyor. Bu nedenle evinizde kullanabileceğiniz, yaprakları ile göz dolduran yeşil yapraklı salon çiçekleri içerisinden üçünü sizin için seçtik.

 • Starliçe: Bol nem ve bol güneş. İşte starliçe bitkisinin ihtiyaç duyduğu iki şey. Siz ona bunları sağladığınızda, o da yeşil yaprakları ile tüm salonunuzu dolduracak.
 • Devetabanı: Son dönemin gözdelerinden olan devetabanı, yaprakları büyüdükçe farklı boyuttaki yırtıklarla süslenen bir tür. Yarı gölge alanlarda devetabanı bitkisini büyütebilirsiniz.
 • Paşa Kılıcı: Sivri uçlu göğe yükselen yaprakları ile paşa kılıcı, hava temizleme özelliğine sahip. Bu nedenle de en çok tercih edilen salon saksı çiçekleri arasında yer alıyor. 

En Güzel Salon Çiçekleri Hangileri?

Benjamin: En sevilen ve en güzel bulunan bitkiler arasında salonlarda en çok boy gösteren türlerden biridir. Çünkü küçük yaprakları ve canlı rengi ile benjamin, kendine özel bir görünüme sahiptir. Aydınlık ortamlarda büyür ve suyu sever. Bu nedenle benjaminin yapraklarını da sulamanız gerekir.

Pembe Renkli Begonyalar

Begonya: Baharı ve yazı anımsatan renkleri ile salonların ve balkonların baş tacı arasında yer alıyor. Çünkü renkleri ile göz dolduruyor. Begonyalar; pembe, turuncu, beyaz ve kırmızı gibi birçok renge sahiptir. Bu sayede göz alıcı bir görünüm sunar.

Yuka Çiçeği: Son dönemlerin en popüler ve en sevilen saksı çiçekleri arasında yer alıyor. İnce ve dik yaprakları ile yuka çiçekleri, yarı gölge alanlarda da rahatlıkla yaşayabiliyor. Bunun için salonların köşelerinde yerleri her zaman hazır oluyor.

Salon Çiçekleri: Püf Noktalar

 • Küçük salonlar için daha küçük yapraklı ve gövdeli bitkiler tercih edebilirsiniz. Büyük salonlar için ise boyu daha fazla uzayan, büyük yapraklı çiçekler seçebilirsiniz.
 • Bitkiler için güneş ışığı kadar önemli şeylerden biri de doğru ısıda yetişmeleridir. Çünkü evinizin sıcaklık durumu, bitkinizin gelişimini önemli ölçüde etkiler. Buna göre bitkiler tercih etmenizi öneririz. 
 • Eğer toprak çok kuruysa, bitkinizin suya ihtiyacı var demektir. Bu nedenle toprağı kontrol etmeniz gerekir. Toprağı kontrol etmek için parmağınızı kullanıp bir çubuktan yardım alabilirsiniz.
 • Çiçeklerinizi sularken klorlu su kullanmamaya dikkat etmenizi öneririz. Çünkü çeşme suyu kullanmak, bitki kökleri için zararlıdır. İçme suyu tercih edebilirsiniz.

Sonuç olarak; salonlarınız için en güzel çiçeklerden, bakımı en kolay bitkilere kadar birçok öneriyi yazımızda sizin için derledik. Salon masa çiçekleri, büyük salon çiçekleri gibi birçok tür arasından ihtiyacınız olan her şeyi ÇiçekSepeti’nde bulabilirsiniz!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu