Çiçek Dekorasyon

Balkon Çiçekleri: Evinizi Renklendirmeye Başlayın

Evinizin en sevdiğiniz köşesi olan balkonunuzu bahara hazırlamak için ihtiyacınız olan şeyler, balkonda yaşamaya uygun olan çiçeklerdir! Cicek.com’daki bu yazımızda, balkon çiçekleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olacak ve onlara yaşam alanlarınızda yer açacaksınız!

Balkon Çiçekleri

Çiçeklerin varlığı bile, başlı başına baharı karşılama sebebi oluyor. Bazen iç mekanlarda bazen de dış mekanlarda yetişen çiçekler, iyi bir bakımla uzun süre yaşayabiliyor. Baharın habercisi olan çiçekler, birbirinden farklı renkleri sayesinde en sıradan balkonu bile çiçek bahçesine dönüştürüyor.

Aşağıda sizin için balkonlarda en çok tercih edilen ve bakımı konusunda yormayan çiçekleri derledik! Siz de Çiçeksepeti’nden bu çiçekleri satın alabilir ve balkonunuzun havasını değiştirmeye başlayabilirsiniz. Böylece evinizi ve kendinizi bahara hazırlayabilir ve güzel balkonunuzda baharı karşılayabilirsiniz!

Sardunya

Renkli Sardunyalar

Kırmızı, turuncu, sarı, pembe, beyaz… Sardunyanın renklerini yazmak bile çok eğlenceli! Bahar ve yaz döneminin en sevilen çiçekleri arasında yer alan sardunyalar, balkonunuza çok yakışacak! Nemli toprağı seven ve direkt güneş ışığından hoşlanmayan bu çiçek, bakımı en kolay türler arasında yer alıyor. Böylece ona balkonunuzda yer açabilir ve evinize baharı getirebilirsiniz.

Bodrum Papatyası

Mor Bodrum Papatyası

Bodrum papatyası, papatyaya benzser ancak mavi, mor, pembe ve sarı gibi renklere sahiptir. Rengarenk yaprakları ile Bodrum papatyası, sıcak iklimleri oldukça sever. Toprağının sürekli nemli kalması gereken bu özel tür, tepe güneşinden olabildiğince korunmalıdır. Çünkü yaprakları oldukça hassastır. Balkonunuzda rengarenk bir gökkuşağı görüntüsü oluşturmak istiyorsanız, Bodrum papatyasını tercih edebilirsiniz. 

Kadife Çiçeği

Kadife Çiçeği

Her dönem yeniden çiçek açan kadife çiçekleri; sarı, turuncu, kırmızı renkleri ile yaz aylarının başından sonbahara kadar çiçekli kalabiliyor. Bu özellikleri ile kadife çiçekleri, balkonunuzu her daim süslüyor. Bakımı kolay bitkiler arasında yer alan kadife çiçeği, suyu çok seviyor. Bu nedenle toprağını kontrol ederek sürekli nemli kalmasını sağlayabilirsiniz. Solan çiçeklerini temizlediğinizde, kadife çiçeğinin ne kadar da zahmetsiz bir bakımı olduğunu göreceksiniz.

Cam Güzeli

Pembe Cam Güzeli

Yeni Gine çiçeği olarak da bilinen cam güzeli, diğer balkon çiçekleri ile karşılaştırıldığında daha zarif ve narin bir türdür. Çok sıcak ve çok soğuk havalarda yaşayamayan cam güzeli çiçeği, gün ışığına aşıktır. İç mekanda da yetişen bu özel çiçek, balkon gibi açık ve havadar ortamlarda yetiştirildiğinde oldukça hızlı gelişim gösterir. Mevsimlik olan bu çiçeğe, her yıl yeniden balkonunuzda yer açacağınıza eminiz!

Kalanşo

Kalanşo Çiçeği

Son dönemim en çok yetiştirilen ve en çok sevilen türlerinden olan kalanşo çiçeği; direkt güneş ışığı almayan ama bir yandan da aydınlık olan ortamlarda yetiştirilmeye uygundur. İç mekanlarda da yetişen bu tür için en uygun ortam kesinlikle balkonlardır. Soğuğa karşı korumanız gereken kalanşo çiçeğinin toprağı nemli kalmalıdır. Tek mevsimlik değil çok yıllık olan bu çiçeğin yeniden çiçeklenmesi için, dökülen çiçeklerin toplanması gerekir.

Krizantem

Pembe Krizantem Çiçeği

Diğer adı kasımpatı olan krizantem çiçeği, çok yapraklı bir papatyaya benzer. Göz alıcı renkleri ile krizantem, balkonunuzu adeta bir yaz bahçesine çevirir. Serin ve hafif esintili yerleri seven, balkonda ya da bahçede güvenle yetiştirilebilen, aydınlık ortamlarda yaşayan krizantem, aynı zamanda bol bol su sever. Bu nedenle krizantem çiçeğine iyi bakmak istiyorsanız, saksısını susuz bırakmamalı ve kuruyan yapraklarını sık sık temizlemelisiniz.

Gardenya

Gardenya Çiçeği

Beyaz renkli çiçekleri ile balkonunuzu bir yaz akşamına çeviren gardenya, güneş ışığını pek de sevmemesiyle bilinir. Daha gölge alanlarda yaşayan, nemli ortamı çok seven gardenya çiçeği, yağmur suyunu en çok seven türler arasında yer alır.  Siz de balkonunuzun en kuytu köşelerini süslemek istiyorsanız, tercihinizi gardenya çiçeğinden yana kullanabilirsiniz.

Petunya

Renkli Petunya Çiçekleri

Kahkaha çiçeği olarak da bilinen petunya çiçeği, gece boyunca balkonunuza hafif bir koku salar. Böylece yaz akşamlarının tadını, petunyanın benzersiz kokusu ile zenginleştirebilirsiniz. Hızlı büyüme özelliği olan petunyalar, duvardan sarkıtılan askı saksılarda çok daha rahat yetişir. Petunya çiçeğinin toprağı sürekli nemli kalmalı ve rüzgar gibi hava şartlarından korunmalıdır.

Balkon Çiçekleri İçin Püf Noktalar

  • Eğer kapalı bir balkona sahipseniz, bu ortamda nem oranının daha yüksek olduğunu bilmelisiniz. Bazı çiçekler yüksek nem oranından hoşlansa da, pek çok çiçek nemli ortamları sevmeyecektir.
  • Balkonunuz gün boyu güneş alıyorsa, güneşi çok seven bitkileri tercih etmenizde fayda var.
  • Birçok bitki güneşi doğrudan almayı sevmez. Bu nedenle sıcaklığın yüksek olduğu öğlen saatlerinde, naylon bir tente ile çiçeklerinizi koruyabilirsiniz.
  • Balkondaki çiçeklerinizi sularken akşam saatlerini tercih etmelisiniz. Çünkü gün içinde fazla sıcaklıktan dolayı verdiğiniz su bitki tarafından çok hızlı emilir ve sulama miktarında bir dengesizlik yaşayabilirsiniz.
  • Balkonda yetişen çiçeklerde genel olarak böceklenme görünür. Bunun önüne geçmek için bitkiler için özel olarak geliştiren ilaçları kullanabilirsiniz.

Siz de balkon çiçekleri yetiştirmek için aradığınız ilhamı bu yazımızda bulacaksınız! Balkonunuzu renklendiren, kokusuyla yaz akşamlarını keyiflendiren ve yeni güne pozitif başlamanızı sağlayan balkon çiçeklerine yaşam alanlarınızda daha fazla yer açmaya hazır olun!

Bahçe Çiçekleri: Doğadan İlham Alın

Salon Çiçekleri: Evinizin Dekorasyonunu Zenginleştirin

Ofis Çiçekleri: Çalışma Alanınızı Canlandıracak Bakımı Kolay Bitkiler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu