Çiçek Bakımı

Hüsnü Yusuf Çiçeği Nasıl Çoğaltılır? Adım Adım Çoğaltma Rehberi

Bakımı kolay, kokusu ve renkleri etkileyici, adı şairane! Hüsnü Yusuf çiçeği nasıl çoğaltılır ve bakımı nasıl yapılır sorularının cevabı, tüm ipuçlarıyla sizi bekliyor. İşte adım adım Hüsnü Yusuf çoğaltma rehberi!

Dianthus, çoğaltılması en kolay bitkiler arasındadır. Haziran ve eylül ayları arasında alınan çelikler hızla köklenecek ve ertesi yıl güçlü bitkiler oluşturacaktır. Borular olarak bilinen kesimleri almak için, bir elinizde çiçekli olmayan bir sürgünü bir yaprak düğümünün hemen altında sıkıca tutun ve diğer elinizle gövdenin geri kalanını keskin bir şekilde çekin. Alt yaprakları çıkarın. İşte harika bir kesiminiz var!

Kesimle Yusuf Çiçeği Çoğaltma

Kesimlerin saplarını gece boyunca suya batırmanın başarılı kesimler sağladığını fark edeceksiniz. Onları bir kesim kompostuna koyun, tencerenin kenarına yerleştirin. Tınlı kompostların hindistancevizi veya turba bazlı kompostlardan daha güvenilir olabilir. Açık havada gölgeli bir yerde, soğuk bir çerçevede veya doğrudan güneş ışığından gölgelenen serin bir serada saklayın.

  • Üç veya dört hafta sonra, borular köklenmeli ve 9 cm’lik saksı kompostu saksılarında yeniden saklanabilir ve bir sonraki bahara kadar büyütülebilir.
  • Köklenme sürecinde bitkiler yaralandığı zaman ve yerde yeni kökler oluşturma eğilimindedir. Yaralanma genellikle çoğalma sürecinin bir parçasıdır.
  • Çoğu durumda, özellikle yumuşak ağaç kesimleriyle çalışırken, ek veya kasıtlı yaralama gerekli değildir.
  • Yumuşak ağaç kesimi, büyüme mevsimi boyunca, genellikle bitkiler ilkbaharda büyümeye başladıktan yaklaşık altı hafta sonra yapılan bir kesimdir. Yeni büyüme yumuşak ve hassastır ve kolayca köklenir.
  • Büyüme mevsimi ilerledikçe bitkiler kendilerini kışa hazırlamaya başlar ve yeni büyüme sertleşir, bu da bitkinin zorlu kış koşullarına dayanması için çok daha dayanıklı olmasını sağlar.
  • Kullandığınız saksının altında drenaj için delikler olduğundan emin olun. Kesimlerinizi bir sprey şişesiyle olabildiğince sık nemlendirin.

Kapalı Alanda Tohum Ekmeyle Çoğaltma

Tohumları, beklenen son dondan altı ila sekiz hafta önce iç mekanda ekin. Çimlenme, hafif bir saksı toprağında veya tohum başlangıç ​​karışımında kolayca gerçekleşir. Plastik tohumluklar veya hücreli saksılar dahil birçok saksı uygundur. Küçük turba saksıları etkilidir çünkü onları doğrudan bahçeye ekebilirsiniz. Böylece köke yapılan nakil şokunu azaltırsınız. Tohumlar, parlak, dolaylı güneş ışığı ve 23 – 24 derece arasındaki sıcaklıklar gerektirir. Fideler en az bir gerçek yaprak takımı gösterdiğinde – ilk çimlenme yapraklarından sonra ortaya çıkan yapraklar – fideler onları dışarıda, güneşli bir yerde ve iyi hazırlanmış toprakta yerleştirmeniz için hazırdır.

Açık Havada Tohum Ekmeyle Çoğlatma

Hüsnü yusuflar 10 – 15 cm derinliğe kadar iyi hazırlanmış topraktan yararlanır. Bir gübre veya kompost tabakası ve toprağın üstüne kazılmış hafif bir gübre uygulaması, tohumların iyi bir başlangıç ​​yapmasını sağlar. Çok fazla toprak çimlenmeyi önlediğinden, tohumları 4 – 8 cm’den fazla toprakla örtün. Tohumların yıkanmasını önlemek için, bir sulama kabı veya sprey bağlantılı bir hortum kullanarak dikkatlice sulayın. Çimlenme yaklaşık beş ila 10 gün sürer.

Çoğaltılan Hüsnü Yusuf Nereye Ekilir?

Dianthus’un iyi drene edilmiş bir toprağa ve açık, güneşli bir ortama ihtiyacı vardır. Her ikisi de önemlidir: sarkan çalılardan veya diğer uzun ömürlü bitkilerden gelen kısmi gölge bile çiçeklenmeyi azaltır ve ıslak toprakta bitkiler çürür. Ağır killi topraklar, bol miktarda bahçe kumu eklenerek iyileştirilmelidir. Nem içeriği bitkinin çürümesine neden olabileceğinden, dianthus’u beslemek için organik bir malça alıştırmayın

Hüsnü Yusuf Budaması

Yaz sonunda, karanfil bitkileri düzensiz ve dağınık hale gelebilir, ancak çiçekler yaz boyunca solduğundan sert bir şekilde çıkmaza girerek bu önlenebilir, ayrıca sezon sonunda onları yaklaşık üçte bir oranında kesmek iyi bir fikirdir. Eylül başında yapmak en iyi sonucu elde etmenizi sağlar.

Dianthus uzun ömürlü değildir ve birkaç yıl sonra bitkiler odunsu ve yayılan hale gelir. Bu olduğunda, onları kazın ve yenilerini dikin. Uzun çiçekli veya hatta sürekli çiçekli olarak pazarlanan bazı modern melezlerin, genellikle sadece iki yıl sonra, daha sık değiştirilmesi gerekir. Balçık bazlı kompost kullanarak saksılarda iyi çalışır, bahçecilik kumu ile yarı yarıya karıştırılır.

Daha fazla ipucu ve bakım püf noktası için Hüsnü Yusuf Çiçeği Bakımı: Zahmetsiz ve Rengarenk Bir Keyif yazımızı ziyaret etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu