Genel

Melisa Çayı Faydaları Nelerdir?

Melisa bitkisi, tarih boyunca hem tedavi edici özellikleri hem de hoş kokusuyla bilinen bir türdür. Melisa çayı ise bu değerli bitkinin yapraklarından hazırlanan aromatik bir içecektir ve geleneksel tıpta sıklıkla rahatlatıcı bir çözüm olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle melisa çayı faydaları, herkes tarafından kabul edilmiştir. Bu yazımızda, melisa bitkisinin özelliklerine ve melisa çayının sağlığa olan faydalarını bulabilirsiniz. Hazırsanız, melisa çayı faydaları neler, birlikte keşfedelim!

Melisa Çayı Faydaları

Bilimsel adı Melissa officinalis olan melisa, nane ailesine aittir ve genellikle limon melisası olarak da adlandırılmaktadır. Oldukça hoş kokulu olan bu güzel bitkinin öne çıkan özelliklerinden bazıları:

 • Melisa bitkisi, 30-90 cm arasında büyüyebilen, yaprakları oval şekilli ve kenarları testere dişi gibi dişli olan, yaz aylarında beyaz veya pembe çiçekler açan çok yıllık bir bitkidir. Yaprakları hafifçe ovalandığında limon gibi hoş bir koku yaydığı için limon melisası olarak da adlandırılmaktadır. 
 • Ilıman iklimleri tercih eden melisa, güneşli veya yarı gölge alanlarda daha iyi büyümektedir. Toprak seçimi konusunda oldukça toleranslı olan bikti; iyi drene edilmiş, nemli topraklarda sağlıklı bir şekilde gelişmektedir. 
 • Melisa bitkisinin yaprakları taze veya kurutulmuş olarak çay yapımında, aromaterapi ürünlerinde, mutfakta tatlandırıcı olarak ve kozmetik ürünlerde kullanılmaktadır. Antiviral özelliklere sahip olması nedeniyle bazı cilt rahatsızlıklarının tedavisinde de etkili olabileceği gözlemlenmiştir. 

Melisa Çayının Faydaları

Melisa bitkisinin yaprakları ve karışımı şeklinde sunulan çayı, oldukça faydalıdır. Bu çayı tüketenlerdeki melisa çayı faydaları ise şu şekildedir: 

 • Melisa çayı, sinir sistemini yatıştırıcı özellikleri sayesinde stres ve anksiyeteyi azaltmada yardımcı olabilir. İçeriğindeki rozmarinik asit, GABA reseptörlerine bağlanarak rahatlama hissi sağlamaktadır. Bu nedenle stresli dönemlerinizde melisa çayı tüketmeniz, iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. 
 • Melisa çayının rahatlatıcı etkisi, uyku sorunu çeken kişiler için faydalı olabilir. Yatmadan önce içilen bir fincan melisa çayı, daha huzurlu ve derin bir uyku sağlayacaktır. Bu sayede uykunuzu düzene sokarak hayat kalitenizi artırabilirsiniz. 
 • Geleneksel tıpta, melisa çayı mide rahatsızlıkları, gaz ve şişkinlik gibi sindirim sistemine bağlı problemler için kullanılmıştır. Sindirim sistemini rahatlatıcı ve spazmları önleyici özellikleri olduğundan bu tarz sağlık sorunları yaşadığınızda, melisa çayı tüketebilirsiniz. 
 • Melisa çayı, antioksidan bakımından zengin olması sebebiyle bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudu hastalıklara karşı korumaktadır. 
 • Cilt sorunları yaşayanlar içinde faydalı olan melisa çayı, antioksidan özelliği ile cilt için zararlı maddelerin atılmasına da yardımcı olur. 

İşte melisa çayı faydaları bu kadar fazla! Melisa bitkisi ve çayının sağlık üzerindeki olumlu etkileri, geleneksel kullanımlarından bilimsel çalışmalara kadar geniş bir yelpazede kanıtlanmıştır. Ancak, herhangi bir sağlık sorunu için melisa çayını tedavi olarak düşünmeden önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Melisa Çayı Nasıl Hazırlanır?

Melisa çayı, hem rahatlatıcı hem de sağlık açısından faydalı bir bitki çayıdır. Melisa çayı faydaları hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri yukarıda verdik. Aşağıdaki adımları takip ederek çayınızı hazırlayın ve tadını çıkarın.

Malzemeler:

1-2 yemek kaşığı kurutulmuş melisa yaprağı veya birkaç taze melisa dalı

1 bardak kaynar su

Hazırlanışı:

 • Eğer taze melisa kullanıyorsanız, yaprakları dallarından ayırın. Kurutulmuş melisa kullanıyorsanız, ölçülen miktarda direkt olarak kullanabilirsiniz.
 • Kaynar suyu, melisa yapraklarının üzerine dökün. Eğer bir demlik kullanıyorsanız, yaprakları demliğe koyun ve üzerine kaynar suyu ekleyin. Eğer bir fincan veya bardak kullanıyorsanız, doğrudan üzerine kaynar suyu dökebilirsiniz.
 • Melisa yapraklarını, suyun içinde 5-10 dakika arası demlemeye bırakın. Bu süre, çayın ne kadar güçlü olmasını istediğinize bağlı olarak değişebilir. Daha hafif bir çay için 5 dakika, daha güçlü bir çay için ise 10 dakika bekleyebilirsiniz.
 • Çayınızı demledikten sonra, yaprakları süzün. Eğer bir demlik kullandıysanız, çayı bardaklara dökerken bir süzgeç kullanabilirsiniz. Fincan veya bardakta demlediyseniz, bir kaşık yardımıyla yaprakları alabilir veya bir süzgeçten geçirebilirsiniz.
 • Çayınız hazır… İsteğe bağlı olarak bal, limon gibi tatlandırıcılar ekleyebilirsiniz. Afiyet olsun. 

Melisa çayı faydaları yazımızı okuduktan sonra, okuyabileceğiniz diğer bazı yazılarımız:

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu