Çiçek Dekorasyon

Teraryum: Dekorasyonda Minyatür Bahçe Etkisi

Yaşam alanlarınızın dekorasyonunu değiştirmek ya da farklı bir hava katmak istiyor ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, kendi bahçenizi yaratarak işe başlayabilirsiniz! Nasıl mı? Cicek.com’daki bu yazımız, teraryumun dekorasyona katkısı konusunda size ilham olacak!

Yakın Planda Teraryum Bitkileri

Evinizin veya ofisinizin dekorasyonuna katkı sağlayan bitkiler, günümüzde yepyeni bir form ile dekorasyona katkı sağlıyor: Teraryum! Kendi minyatür bahçenizi yaratarak yaşam alanlarınızı zenginleştirebileceğinizi hiç düşünür müydünüz? Teraryum ile neden olmasın! Bakımı oldukça kolay olan, bulunduğu ortamın havasını bir anda değiştiren, kendisi küçük ama etkisi büyük teraryumlar hakkında her şeyi yazımızda bulacaksınız! Dekorasyona teraryum dokunuşu yapmak istiyorsanız, sizin için vereceğimiz önerileri mutlaka not almalısınız.

Teraryum Nedir?

Geometrik Teraryum

İlk önce teraryum nedir ve ne işe yarar bunu öğrenmekle işe başlamalısınız… Teraryum, minyatür ekosistemlere verilen bir isim. Ekosistem ise; açık veya kapalı bir cam fanus içerisinde yetiştirilen bitkilerin, oksijen ve nem bütünlüğü ile bir arada yaşadığı bir sistem. Her bitki ve bitki topluluğu, kendi ekosistemini yaratır. Cam fanuslar yardımıyla bu ekosistem belirli bir alanın içerisinde kalır ve varlığını sürdürmeye devam eder.

Teraryumların içinde genellikle birçok farklı kaktüs türü yer alır. Sukulent, aloe vera gibi popüler bitkiler, teraryumun yıldızları arasındadır. Farklı aksesuarlarla da zenginleştirilen teraryum modelleri, hem bitkilerin hem de dekorasyonu tamamlayan parçaların bir araya gelmesi ile oldukça dikkat çekici bir hale gelir. Genellikle hediye edilmek amacıyla tercih edilen teraryum modelleri için ÇiçekSepeti’ni ziyaret edebilirsiniz. İsterseniz hazır teraryum modellerinden birini satın alarak, isterseniz teraryum malzemelerini kullanarak yaşam alanlarınızı dekoratif anlamda farklılaştırabilirsiniz.

Dekorasyonu Zenginleştiren Teraryum Modelleri

Prizma Şeklinde Teraryum

Minyatür bahçe modelleri, birçok farklı konsepte göre hazırlanabiliyor. Doğum günü, yıldönümü, Sevgililer Günü, yeni iş ya da yılbaşı gibi özel günler için hazırlanan teraryumlar, kaliteli birer dekorasyon ürünü olarak kullanılabiliyor. Teraryumlar, içlerinde yer alan bitki türleri ve çiçeklere göre de farklılaşabiliyor. Genelde kaktüs ailesinin üyeleri ile hazırlanan teraryumlar, farklı çiçeklerle de hazırlanabiliyor. Gül, orkide, papatya, lale gibi çok sevilen çiçekler ile hazırlanan teraryumlar; bu çiçekleri çok sevenler ve dekorasyonunda yer vermek isteyenler için sıklıkla tercih ediliyor.

Teraryumlar açık veya kapalı sistemlere sahip oluyor. Küre, armut tipi, dikdörtgen, elma, silindir, prizma gibi farklı cam fanuslarda hazırlanan teraryumlar ile siz de tarzınızı ön plana çıkarabilirsiniz. Daha klasik seçimler yapmak isteyenler küre, elma ve armut tipi modelleri tercih ederken, daha modern çizgiler taşımak isteyenler dikdörtgen, kare, silindir, prizma gibi teraryumları seçiyor. Şekli ne olursa olsun, teraryum kullanımının dekorasyon konusundaki yenilikçi etkisini siz de fark edeceksiniz!

Dekorasyonda Teraryum Etkisi

Birbirinden Farklı Teraryum Çeşitleri

Moda geliştikçe, yaşam alanlarındaki dekorasyon modası da değişiyor. Daha önce objeler, çerçeveler ve biblolar kullanılırken, şimdilerde yeşil ve canlı olan teraryumlar dikkat çekiyor. Teraryumlar zengin içerikleri ile sizi yansıtan her şeyi içinde barındırıyor. Yeni ev için tasarlanan teraryumlar gibi, çocuk odaları için tasarlanan teraryumlar da bulunuyor. Bu teraryumların içinde ev ya da aileyi temsil edecek aksesuarlar yer alıyor.

Teraryumlar genelde masa üzerinde ya da konsol üzerinde tercih ediliyor. Teraryumlar, şimdilerde duvara asılabiliyor ya da tavandan aşağıya sarkıtılabiliyor. Böylece yaşam alanlarınızın havasını da bir anda değiştirebiliyor. Metal modasının ve renklerin ön plana çıktığı günümüz dekorasyon dünyasından teraryumlar da etkileniyor. Metal çerçeveler ile hazırlanan, altın ya da gümüş renklerle süslenen teraryum modelleri, özellikle salon dekorasyonunu da destekliyor. 

Evinizi Aydınlatan Teraryumlar

Cam Önünde Şık Teraryum

Son dönemde teraryum modelleri arasına ışıklı aksesuarlara sahip modeller de eklendi. Bazen bir gece lambası olarak, bazen de ışıltılı bir görünüm sunmak için teraryum kullanarak yaşam alanlarınızda farklılığa gidebilirsiniz. İçerisinde bitkiler yaşarken aydınlatma deneyimi de sunan bu teraryumlar, aksesuarda farklı alternatifler arayanların tercihi oluyor. Teraryumlar, hayal ettiğiniz minyatür bahçeyi size sunan dekorasyon ürünleri arasında yer alıyor.

Teraryum Dekorasyonu İçin Püf Noktalar

  • Eğer salonunuzda bir teraryum kullanmak istiyorsanız, cam fanusu salon dekorasyonuna göre belirlemenizde fayda var. Klasik ya da modern çizgilere sahip salonunuz için seçeceğiniz teraryum da oldukça önemli.
  • Teraryum seçerken tek bir tane büyük model seçmek yerine, daha küçük modelleri tercih edebilirsiniz. Böylece hem dekorasyonunuzu zenginleştirebilirsiniz hem de yetiştirmek istediğiniz farklı bitkilere yaşam alanı açabilirsiniz.
  • Kapalı bir balkonunuz varsa, tavana ya da duvara asılan teraryum modellerini tercih edebilirsiniz. Böylece balkon dekorasyonuna farklı bir hava katabilirsiniz.
  • Eğer kendiniz bir teraryum hazırlayacaksanız, yaratıcılığınızın sınırlarını zorlayabilirsiniz. Cam demlikler, geniş fincanlar gibi birçok ürünün içine kendi minyatür bahçenizi kurabilirsiniz.
  • Eviniz ya da ofisiniz az güneş alıyorsa ve bitki yetiştirmek için elverişli değilse, teraryum kullanabilirsiniz. Çünkü teraryumlar, bitkilerin daha kolay yetişmesini sağlayan sistemlere sahiptir.

Siz de yaşam alanınızın dekorasyonu için farklı aksesuarlar arıyorsanız, teraryum modellerine mutlaka göz atmalısınız. Yukarıdaki yazımızda, kendine dekorasyonda yer bulan teraryumların nasıl kullanılabileceğini ve dekorasyona katkısını sizin için açıkladık. Yaşam alanlarınızda teraryum modellerine daha fazla yer açarak dekorasyon konusunda ilham veren kişi olabilirsiniz!

Teraryum Bakımı: Kendi Ekosisteminizi Oluşturun

Salon Çiçekleri: Evinizin Dekorasyonunu Zenginleştirin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu