Çiçek Bakımı

Tillandsia Saksı Değişimi Nasıl Yapılır?

Sadece bakımı çok kolay ve şık bir ev bitkisi olmakla kalmaz, aynı zamanda kuru koşulların üstesinden bir şampiyon gibi gelir. Bilmiyorsanız, Tillandsia hava bitkilerinin cinsidir. Bu bromeliad’ı bu kadar havalı yapan şey, bitkinin büyüklüğüne göre büyük çiçeklenmesinin yanı sıra, bir saksıda olduğu kadar bir açık hava bitkisi olarak da satılmasıdır.

Ev bitkileri konusunda şansınız yok mu yoksa sadece yeni bir şey mi istiyorsunuz? Bir hava bitkisini büyütmeyi deneyin! Bu tropik bitkiler epifitlerdir, yani saksı toprağına ihtiyaç duymazlar ve çok az bakım gerektirirler. Yapraklarındaki trikom adı verilen küçük pullar, suyu ve besinleri doğrudan havadan emer ve hatta bitkinin kavurucu güneşten korunmasına yardımcı olur. Bitkilerin “kökleri” sadece tutunmak için kullanılır ve toprağa bağlı bitkiler gibi su ve besinleri emmez.

Hava Bitkileri ile Dekorasyon

Hava bitkileri, diğer adıyla Tillandsias, zanaat projeleri, küçük alan yaşamı ve nihayet kahverengi başparmak bahçıvanlarına bazı övünme hakları vermek için mükemmeldir. Onları kabuklara ve dalgaların karaya attığı odun yarıklarına, cam süs eşyalarına ve tel sepetlere sokun ya da köklerini taşlara veya tahtaya yapıştırın. Onları daha büyük ev bitkilerinizin arasına, yaprakların arasına veya tabanın etrafına yerleştirin. Orkideler, kaktüsler ve bromeliadlar için ideal bir arkadaştırlar. onları süslenmemiş bir pencere pervazına veya güneşli bir rafa koymak bile dekorasyonda müthiş bir şıklık yaratır.

Tillandsia Saksı Değişimi Nasıl Yapılır?

Bir hava bitkisinin saksısını değiştirmek, toprakta köklenmediği için oldukça basittir. İster özel bir hava tesisi sabitleme tutkalı ile, ister yumuşak bağlantı teli kullanarak, isterse stratejik olarak yerleştirilmiş birkaç kaya, kabuk veya tahta parçasının yardımıyla olsun, basitçe bir yüzeye yapıştırılmaları gerekir. Toprağa ihtiyaç duymadıkları için, Tillandsia, sadece hava bitkileri için bu kendin yap makrome yapımı gibi saksıları asmak için çok uygundur. Çok kırılgan olabileceğinden, işlem sırasında yaprakları ve kökleri bükmemeye veya koparmamaya dikkat edin.

Saksı Değişimi Sonra Yerleşim

Hava bitkileri, günde en az birkaç saat parlak, dolaylı güneşle oldukça sağlıklı bir şekilde büyür. Doğuya veya batıya bakan bir pencerenin 5 – 10 cm yakınına veya yapay bir ışık kaynağının 3 – 5 cm yakınına yerleştirme idealdir. Onları iyi sularsanız, daha sıcak, daha doğrudan güneşe ve daha uzun süre maruz kalabilirler. Loş ışıklı yerlerden kaçınmanız onu mutlu eder.

Saksı Değişimi Sonrası Sulama ve Gübreleme

Hava bitkinizin yapraklarının görünümü, ona nasıl bakacağınız konusunda size ipuçları verebilir.

  • Tüylü, beyaz, gümüşi ve tozlu kaplamalara sahip tüylü yapraklar, yağışların daha az sık olduğu güneşli, kuru iklimlerden gelen xeric türlerini gösterir. Belirgin trikomları, düştüğünde maksimum su toplar ve kuru dönemlerde kullanım için tutar. Haftada sadece bir veya iki kez sulamaya ihtiyaçları vardır ve daha fazla güneşi tolere edebilirler.
  • Pürüzsüz, parlak yapraklar en çok, suyun bol olduğu gölgeli, nemli yağmur ve bulut ormanlarından gelen mezik türlerinde görülür. Daha az belirgin trikomlara ve kurumaya ve sıcak güneşe karşı daha az korumaya sahiptirler. Daha sık sulamaya ihtiyaçları var.

Hava bitkinizi sulamanın en iyi yolu, saksının bulunduğu yere ve kendi tercihlerinize bağlıdır. Oda sıcaklığındaki musluk veya yağmur suyu kullanın, ancak içindeki tuz bitkilerinize zarar verebileceğinden asla yumuşatılmamış su kullanmamaya özen gösterin.

Çoğaltma

Tillandsia bitkileri üreme sürecinde ana bitkinin tabanından büyüyen ‘yavrular’ yaratır. Yeni bir bitkiyi çoğaltmadan ve başlatmadan önce, bir yavru tüm bitkinin boyutunun en az üçte biri olana kadar bekleyin. Yavruyu ayırmak için keskin bir bıçak kullanın ve çok büyük bir yara oluşturmamaya dikkat ederek dikkatlice kesin. Yeni yavru daha sonra diğer herhangi bir hava bitkisinde olduğu gibi büyütülmeli ve bakılmalıdır.

Budama

Hava bitkiniz yeni saksısına ya da dekoatif objeye uygun büyüklükte ve şekilde değilse onu kolaylıklar budayabilirsiniz. Bitkinin tabanındaki herhangi bir yaprak kurumuş veya solmuşsa, keskin bir çift ince uçlu makasla hafifçe çekerek veya kesilerek çıkarılabilirler. Yine de, solmuş bir yaprağın altında büyüyen yavrular varsa, onları barınak ve çevreden korunmak için orada tutmak en iyisidir. Ek olarak, kahverengileşmiş veya kurumuş yaprak uçları, doğal bir görünüm için belirli bir açıyla kesilebilir.

Daha fazla Tillandsia bakım önerisi için diğer yazılarımızı ziyaret edebilir, farklı bitkilerin bakımları ve onları tamamlayacak anlamlı mesaj örnekleri için sitemizde küçük bir gezinti yapabilirsiniz!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu