Çiçek Bakımı

Difenbahya Saksı Değişimi Nasıl Yapılır?

Salon bitkilerinin vazgeçilmezi olan difenbahya, göz alıcı yaprakları ile her zaman dikkat çekiyor. Bakımı kolay olan bu bitki, saksı değişimi konusunda da onu sevenlere zorluk çıkarmıyor. Peki difenbahya saksı değişimi nasıl oluyor? Tüm püf noktaları ve aşamaları ile Cicek.com’daki bu yazımız, merak ettiğiniz soruların cevabını veriyor!

Yakın Planda Difenbahya Çiçeği

“Ağlayan Çiçek” olarak da bilinen difenbahya, yıllardır yaşam alanlarının gözde bitkileri arasında yer alıyor. Her bitki gibi difenbahya da zaman zaman saksı değişimine ihtiyaç duyuyor. Bazen saksı içerisindeki toprağın kalitesinin azalması, bazen de saksının büyüyen ve gelişen difenbahya bitkisine küçük gelmesi, difenbahya saksı değişimi konusunda belirleyici oluyor. Dekorasyonunuza zenginlik katan bu bitkiyi, saksısından bağımsız düşünmemek gerekiyor. Dikkatinizi çeken dekoratif bir saksı gördüğünüzde de, bitkinin saksısını değiştirmek isteyebilirsiniz. Yine de bu değişim sürecini sık sık gerçekleştirmemenizi öneririz. Aşağıda saksı değişim aşamalarından ne zaman değiştirilmesi gerektiğine dair tüm bilgileri bir arada bulabilirsiniz.

Adım Adım Saksı Değişimi

Saksısı Değiştirilen Difenbahya Bitkisi

Difenbahya bitkisinin bakımının oldukça kolay olduğundan bahsetmiştik. Saksı değişimi de bir o kadar kolay! Aşağıdaki difenbahya saksı değişimi adımlarını takip ederek, sağlıklı bir şekilde transfer işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 • Saksısını değiştirmeden önce bitkinin toprağının nemli olmasına dikkat etmenizi öneririz. Çünkü difenbahya, nemi seven ve yapraklarından fazla nemi atan bir bitkidir. Bu nedenle birkaç gün öncesinde saksıyı her zamanki miktarda sulamanızda fayda var.
 • En önemli noktalardan biri bitkiye zarar vermeden saksıdan çıkarmaktır. Bunun için bir elinizle bitkiyi, diğer elinizle saksıyı tutun ve saksı elinizde kalacak şekilde bitkiyi ters çevirerek çıkarın.
 • Eğer yukarıdaki yöntem sonuç vermezse, bitkiyi yavaşça çekerek saksıdan çıkarın.
 • Bitkiyi çıkardıktan sonra köklerini kontrol etmekte fayda var. Köklerinde kalan toprağı olabildiğince temizlemeye çalışın. Böylece eski topraktaki hastalıklardan bitkiyi arındırabilirsiniz.
 • Bitkiyi dikkatli bir şekilde tutarak yeni saksının tam ortasına gelecek şekilde yerleştirin. Köklerinin ve gövdesinin, bir önceki saksı ile aynı derinlikte olmasına dikkat edin.
 • Bir elinizle bitkiyi tutarken, diğer elinizle yeni toprağı saksıya doldurun. Çok bastırmayacak şekilde en üst yüzeydeki toprağı elinizle sıkıştırarak düzeltin. Ve difenbahya saksı değişimi işte bu kadar kolay!

Difenbahya Saksı Değiştirme Zamanı Nedir?

Toprağı Değiştirilen Difenbahya

Her bitki gibi difenbahya da zaman zaman saksı değişimine ihtiyaç duyar. Difenbahya saksı değiştirme zamanı için en uygun mevsim, ilkbahar aylarıdır. Özellikle nisan ayı, değişim için en iyi zamandır. Çünkü bu aylarda bitki, değişim sırasında ısı ve nem kaybını daha az yaşayacaktır. Ayrıca bu mevsim, bitkinin daha hızlı büyüdüğü ve uyandığı bir dönemdir. Yeni aldığınız bir difenbahyanın saksısını değiştirmek istiyorsanız, birkaç hafta beklemenizde fayda var. Çünkü saksı değişimi sadece saksı ve toprakla ilişkili değil, bulunduğu ortamla da yakından ilgilidir. Bu süreçte bitki yeni ortamına alışacağından, bu süreçten sonra saksı değişimi yapmanız daha iyi sonuç verecektir. Sık sık saksı değiştirmek yerine, bitkinin gelişimine göre 2-3 yılda bir difenbahya çiçeği saksı değişimi yapabilirsiniz.

Saksı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saksıda Difenbahya Bitkisi

Saksı değişiminin en önemli noktalarından biri, doğru saksı seçimidir. Çünkü yeni saksıya tam olarak yerleşmesi ve saksıyı sevmesi, onun gelişimini de önemli ölçüde etkileyecektir.

 • Çabuk büyüyen bir bitki olduğu için bulunduğu saksıdan daha büyük bir saksıya ihtiyaç duyacaktır. Bu nedenle bitkiyi 2 numara büyük bir saksıya almak oldukça mantıklıdır.
 • Yeni saksıya taşımadan önce, saksıyı iyice dinlendirilen çeşme suyu ile bir süre bekletebilirsiniz. Bu, saksının suyu iyice emmesine olanak sağlar. 
 • Nemi seven bir bitki olan difenbahya, fazla suda yaşayamaz ve hastalanabilir. Bu nedenle yeni saksının drenaj deliklerinin olması gerekir. Böylece fazla su, bu deliklerden akıp gidecektir.

Saksı Değişiminden Sonra Difenbahya Bakımı

Saksıda Sulanan Difenbahya

Difenbahya çiçeği saksı değişimi bittikten sonra dikkat etmeniz gereken birkaç nokta daha var. Yeni saksısına geçen difenbahya, suya ihtiyaç duyacaktır. Bu nedenle toprağı tamamen nemli hale gelene kadar sulama yapmanız gerekir. Daha sonra ise bu su miktarı azaltılarak, bir önceki rutinine döndürülmelidir. Yine de yapraklarına sık sık su püskürtmek, difenbahyanın yeni saksısına uyum sürecini kolaylaştırır. Saksı değişiminden sonra direkt güneş ışığı altına yerleştirmek yerine, hafif gölge ama aydınlık alanlarda bitkiyi konumlandırabilirsiniz. Sonrasında ise eski yerine alarak büyümesini izleyebilirsiniz. Bir kere saksı değiştirdikten sonra birkaç yıl boyunca değişim yapmamanızı tavsiye ederiz. Ancak toprağında hastalık ya da böceklenme meydana gelirse, dikkatli bir şekilde saksı değişimi yapabilirsiniz.

Difenbahya Bitkisinin Saksı Değişiminin Püf Noktaları

 • Yeni saksıya geçerken bitkinin kolay adapte olması ve sağlıklı bir şekilde büyümesi için yeni saksıdaki toprağa gerekli besinleri ekleyebilirsiniz. Özellikle vitamin takviyesi yapmak, bitkinin yerini sevmesini kolaylaştırır.
 • Bitkinin yeni saksısına daha kolay uyum sağlamasını istiyorsanız, eski topraktan bir miktar alarak yeni saksıya ekleyebilirsiniz. 
 • Gerektiğinden daha büyük bir saksıya geçiş yapmak, bitkinin köklerinin daha fazla büyümesine ve yapraklarına besin gitmemesine neden olur. Ayrıca büyük saksı daha fazla su alacağından bitki ihtiyaç duyduğundan daha fazla suyun içerisinde kalır. Her iki durum da bitkinin çürümesine neden olur. 
 • Eski saksıya yeni toprak ekleyerek değişim yapmak tavsiye edilmez. Ancak böyle bir seçim yapacaksanız, saksının tamamen eski topraktan arındığından emin olmalısınız. Bunun için saksının içini ve dışını yıkamanızda fayda var.

Difenbahya çiçeği saksı değişimi hakkında ihtiyacınız olan tüm bilgileri yukarıda sizin için derledik! Siz de bu aşamaları uyguladıktan ve püf noktalarına dikkat ettikten sonra, difenbahya saksı değişimi sürecini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Salonunuzu süsleyen difenbahya çiçeğinin bakımı için merak ettiğiniz her şeyi aşağıdaki yazılarımızda bulabilirsiniz.

Difenbahya Bakımı: Bitkinizi Daha Yakından Tanıyın

Difenbahya Nasıl Çoğaltılır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu