Çiçek Bakımı

Kadife Çiçeği Saksı Değişimi Nasıl Yapılır?

Kadife çiçeği, mükemmel dış mekan bitkileridir. Herhangi bir saksıda sıradan ticari saksı toprağı kullansanız da yaşar ve kil saksılar özellikle iyidir. Peki kadife çiçeği saksı değişimi nasıl yapılır?

Kadife çiçekleri (Tagetes spp.) altın rengi çiçekleri ve eğreltiotu yapraklarıyla bahçe kenarlarına ve yataklara uzun süre kalıcı renk ve doku katar. Nakil işlemine iyi yanıt verirler ve ilkbaharda toprak ısındıktan sonra dikilirlerse hızlı bir şekilde verimli yeni bir kök sistemi kurarlar. Bununla birlikte, dayanıklı yıllıklar olarak, kadife çiçekleri hafif donları tolere eder ve mart ayının başlarında başka bir saksıya nakledilebilir. Sert bir don durumunda saksının korunması önemlidir.

Adım Adım Kadife Çiçeği Saksı Değişimi 

 1. Kadife çiçekleri için ekimden iki hafta önce bir yatak hazırlayın. Suyun kolayca aktığı güneşli bir yer seçin. İyice otlayın ve taşları veya diğer kalıntıları ayıklayın.
 1. Bir kültivatör kullanarak toprağı 15 – 20 cm derinliğe kadar ayırın. Kadife çiçeklerine yeterli beslenme ve daha iyi drenaj sağlamak için yatağa 8 cm kalınlığında bir kompost tabakası uygulayın.
 1. Kadife çiçeklerini dikmeden önceki gece iyice sulayın. Saksıların tabanından serbestçe akana kadar topraklarına su akıtın. Yaprakların, gövdelerin ve köklerin iyice ıslanması için suyun gece boyunca ıslanmasına izin verin.
 1. Kadife çiçeğini serin, bulutlu ve rüzgarsız bir günde nakledin. Her bitki için kök topunu tutacak kadar derin bir dikim çukuru kazın. Fransız kadife çiçeği ekiyorsanız delikleri 20 -25 cm veya Amerikan kadife çiçeği ekiyorsanız 25 – 30 cm aralıklarla yerleştirin.
 1. Kadife çiçeklerini eski saksılarından çıkarın ve kök kütlesini inceleyin. Aşırı kalabalık veya saksıya bağlı görünüyorlarsa, en dıştaki kök katmanını nazikçe kesin. Kökleri hafifçe çözün, böylece serbestçe yeni saksılarına yayılabilirler.
 1. Kadife çiçeğini, kökleri hafifçe kenarlara doğru yayılacak şekilde dikim deliğine yerleştirin. Sapların tabanına ulaşana kadar deliği organik madde ile değiştirilmiş toprakla doldurun. Toprağı düzleştirmek için avucunuzla bastırın.
 1. Nakilden sonra 10 cm derinliğe kadar sulayın. Nakilden sonraki ilk birkaç hafta toprağı hafif nemli tutun, ancak daha fazla su eklemeden önce yüzeyin biraz kurumasını bekleyin.
 1. Kadife çiçeği saksı değişiminden iki hafta sonra kök, çiçek ve yaprak büyümesini teşvik etmek için granül, 5-10-5 oranında bir gübre ile besleyin. Kök yanmasını önlemek için tavsiye edilen gücün yarısında uygulayın ve ardından derinlemesine sulayın.
 1. Ot büyümesini bastırmak ve topraktan nem kaybını yavaşlatmak için her kadife çiçeğinin etrafına 3 – 5 cm’lik bir organik malç tabakası yayın. Mantar hastalıklarını veya böcek istilasını önlemek için malç ile bitkiler arasında küçük bir boşluk bırakın.

Kadife Çiçeğinin Çiçek Açması Nasıl Sağlanır?

Kadife çiçeğinin çiçek açması için ikna edilmesi nadiren gerekir, ancak çiçekleri daha büyük ve daha verimli hale getirecek birkaç kültürel uygulama vardır:

 • Bitkilerin bol miktarda doğrudan güneş ışığı aldığından emin olun. Gölgeli koşullarda büyüyen kadife çiçeği daha az güçlü çiçek açacaktır.
 • Eski çiçeklerin çıkarılması, bitkiyi ek tomurcuklar ve çiçekler üretmeye teşvik edecektir.
 • Çiçeklenmeden önce genç bitkilerin uçlarını sıkıştırın. Bu, çiçek açmanın başlamasını geciktirebilirken, aynı zamanda bitkileri daha yoğun büyümeye zorlar ve bu da sonuçta çok daha fazla çiçek tomurcuğu ve çiçek üretecektir. Tomurcuklar ortaya çıktıkça, kalan tomurcukları ve çiçekleri büyütmek için yarısını sıkıştırın.
 • Aşırı beslemeyin. Kadife çiçeklerinin çok az gübreye ihtiyacı vardır ve aşırı besleme aslında çiçekleri azaltabilir ve bitkiyi enerjisini yaprak büyümesi yerine harcamaya zorlayabilir.

Daha fazla kadife çiçeği bakım önerisi için diğer yazılarımıza da göz atmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu