Çiçek Bakımı

Marul Ne Zaman Ekilir: Tüm Ayrıntılar ve Püf Noktalar

Bahçede, saksıda, tarlada yani aklınıza gelecek her yerde kolaylıkla yetiştirilen bir lezzet: Marul! Peki salataların başrol oyuncusu olan marul ne zaman ekilir? Cevabı Cicek.com’daki bu yazımızda!

Yakın Planda Marul

Marul Tohumu Ne Zaman Ekilir?

Marul, genellikle tohumdan yetiştirilir. Tohumları ise, genellikle ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde ekilir. İlkbahar marulu için en uygun zaman, don riskinin geçtiği ve toprağın ısındığı dönemlerdir. Bölgenin iklim koşullarına bağlı olarak, genellikle Mart ve Nisan ayları arasında marul tohumları ekilir. Toprak sıcaklığı, en az 5-10°C arasında olmalıdır. Sonbahar marulu ise daha serin iklimlerde yetiştirilir ve sıcak hava koşullarından kaçınılması gereken dönemde ekilir. Genellikle Ağustos ve Eylül ayları arasında marul tohumları ekilir. Toprak sıcaklığı, en az 15-20°C arasında olmalıdır.

Kışlık Marul Ne Zaman Ekilir?

Kışlık marul, soğuk iklim bölgelerinde yetiştirilen bir çeşittir ve diğer marul türlerinden farklı bir ekim zamanına sahiptir. Genellikle sonbaharın ortalarında ekilir ve soğuk kış aylarında büyümeye devam eder. Kışlık marul ekimi, genellikle Ekim ve Kasım ayları arasında yapılır. Toprak sıcaklığının 10-15°C arasında olması tercih sebebidir. Kışlık marul soğuğa dayanıklı bir çeşit olduğu için, don riski olan bölgelerde bile yetişebilir.

Marul Hangi Ayda Ekilir?

Kıvırcık marul, marulun bir çeşididir ve kendine özgü kıvrımlı yapraklarıyla tanınır. Kıvırcık marul, diğer marul türleri gibi tohumdan yetiştirilir ve ekim zamanı da diğer türler gibi bölgenin iklim koşullarına bağlı olarak değişir. Bu marul, genellikle ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde Mart ve Nisan aylarında ekilir. Toprak sıcaklığı, en az 5-10°C arasında olmalıdır. Sonbahar kıvırcık marulu ise Ağustos ve Eylül ayları arasında ekilir. Toprak sıcaklığı, en az 15-20°C arasında olmalıdır.

Marul Nasıl Ekilir?

Marul Ekimi

Toprak Hazırlığı

Marul için uygun toprak nemli, verimli ve iyi drene olan bir topraktır. Ekim yapılacak alanda toprağın iyice temizlenmesi ve gevşetilmesi gerekmektedir. Gerekirse organik gübre veya kompost eklenerek toprağın besin değeri artırılabilir.

Ekim

Marul tohumları, toprak yüzeyine eşit bir şekilde serpilerek ekilir. Tohumlar arasında uygun bir mesafe bırakılmalıdır. Genellikle 10-15 cm aralıkla sıralar halinde ekim yapılır. Tohumların üzeri hafifçe toprakla örtülerek bastırılır.

Sulama

Ekim sonrası toprağın nemli tutulması önemlidir. Marul, nemli bir ortamda daha iyi büyür. Sulama; toprak yüzeyinden değil, toprak altından yapılmalıdır. Yaprakların sulanmamasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde çürümeye neden olabilir.

Güneş Işığı

Marul, sağlıklı bir şekilde büyümek için iyi bir ışık kaynağına ihtiyaç duyar. Ekim yapılan alanın güneşe açık ve yeterli ışık alabilen bir yer olması gerekmektedir.

Bakım

Marul ekimi sonrasında düzenli olarak bakım yapılmalıdır. Çevresindeki yabancı otlar temizlenmeli, zararlı böceklerle mücadele edilmeli ve gerektiğinde sulama ve gübreleme yapılmalıdır.

Marul Ekimi Sonrası Yapılacaklar Nelerdir?

Tarlada Marul Ekimi
  • Marul, nemli bir ortamda daha iyi büyür, bu yüzden düzenli ve yeterli sulama yapılmalıdır. Toprak nemini kontrol etmek ve toprak kurudukça sulamak önemlidir. Sulama; toprak yüzeyinden değil, toprak altından yapılmalıdır.
  • Kıvırcığın etrafındaki yabancı otlar, marulun besin ve su kaynaklarını engelleyebilir. Bu durum da böcek ve hastalık salgınlarına neden olabilir. Bu yüzden düzenli olarak yabancı otların temizlenmesi gerekmektedir.
  • Marul, iyi besin değeri olan topraklarda daha iyi büyür. Ekim öncesinde toprağa organik gübre veya kompost eklemiş olsanız da, ekim sonrasında da marula uygun gübre uygulaması yapmak önemlidir. Genellikle her 2-3 haftada bir hafif bir gübre kullanabilirsiniz.
  • Kıvırcık, zararlı böceklerin ve hastalıkların saldırısına açık bir bitkidir. Bu yüzden ekim sonrasında düzenli olarak marulu zararlı böcek ve hastalıklardan koruyacak önlemler almalısınız. Organik veya kimyasal yöntemlerle zararlılarla mücadele edebilirsiniz.
  • Marulun hasat zamanı geldiğinde yapraklarını dikkatlice keserek hasat edebilirsiniz. Genellikle marul yaprakları 10-15 cm uzunluğunda iken hasat edilir. Hasat edilen marul yapraklarını hemen tüketmek veya uygun şekilde saklamak gerekmektedir.

Doğru bakım ve teknikler ile siz de yaşam alanlarınızda marul yetiştirebilirsiniz. Kıvırcık ne zaman ekilir, aşamaları ve püf noktaları nelerdir? Tüm soruların cevabı yazımızda!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu