Çiçek Bakımı

Renkli Bir Gösteri: Telgraf Çiçeği Bakımı ve Yetiştirme Püf Noktaları

En çarpıcı iç mekan yeşillik bitkilerinden biri olan hızlı büyüyen Tradescantia zebrina bizde telgraf çiçeği olarak da bilinir, büyümek ve çoğaltmak için bir zevktir. Yanardöner mor ve gümüşi yapraklar çarpıcıdır ve bitkiyi mutlu edebilirseniz bolca büyür! Kesinlik bakımı kolaydır, ancak bitkinizin gelişmesini ve iyi durumda kalmasını sağlamak için bilmeniz gereken bazı önemli ipuçları vardır. Telgraf çiçeği bakımı için 7 ana ipucumuzu öğrenmek için okumaya devam edin.

Eskiden Tradescantia pendula olarak bilinen bilimsel adı şimdi Tradescantia zebrina’dır. Yaygın olarak Inch Plant olarak bilinen bu bitki, Meksika’nın çoğuna ve Kolombiya’ya kadar uzanır. Doğada yerde sürünürler ve güzel, yoğun yeşillik örtüleri oluştururlar.

Telgraf Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır: 7 İpucu

1. Işık ve Sıcaklık

İç mekanlarda, bu bitkiler aslında ışık açısından oldukça çok yönlüdür, ancak sizi yapraklardaki güzel çizgileri solduracak ve uzun bacaklı büyümeye neden olacak loş koşullara karşı uyaracağım.

Daha güçlü, kompakt büyümeyi teşvik etmek ve yapraklardaki güzel renklenmeyi korumak için bu bitkileri her zaman bir pencerenin önünde tutun. İç mekanlarda doğrudan güneş ışığı çok faydalıdır.

Nerede yaşıyor olursanız olun, bu bitki için evinizin doğu ve batı pencereleriyle çok güvenli bir bakım sağlayabilirsiniz.

Bu bitkiler, başka bir yerde okuduklarınızın aksine, aslında biraz doğrudan güneş alabilir, ancak çok fazla doğrudan güneşte durmamasına dikkat etmeniz gerekir (özellikle güçlü güneş alan bölgelerde yaşıyorsanız) çünkü bu, yaprakları yakabilir.

Sıcaklık arttıkça, bu bitkiler 18-27 C aralığının ideal olduğu daha sıcak yetiştirme koşullarını tercih eder. Mümkünse 13 C altındaki koşullardan kaçının.

Yeterince ışıkla bitkiniz çiçek bile açacak. Çiçekler mor ve çok zarif görüntüsüyle kesinlikle herkesi büyüleyecek. Yeşillik ana cazibe olmasına rağmen, çiçekler hala güzel!

2. Sulama

Telgraf çiçeği, oldukça eşit nemli bir saksı karışımını tercih eder. Bu bitkiler, toprak nemi söz konusu olduğunda özellikle aşırı uçlara karşı hassastır.

Saksı karışımının üst kısmı kuruduktan sonra sulamayı tavsiye ederim. Bunu tutarlı bir şekilde yapabilirseniz (ve bitkinizi iyi aydınlatırsanız), çok sağlıklı, güçlü bir bitkiye sahip olursunuz.

Bitkinin ne pahasına olursa olsun kurumasına izin vermekten kaçının. Bunu yaparsanız, bitkiniz alt yaprakların çoğunun sararması ve ardından kahverengi ve gevrekleşmesiyle çok hızlı bir şekilde azalır.

Öte yandan, bitkinizin suda oturmasına izin vermemeye çok dikkat edin (ister alt tabakta isterse bir önbellek kabında olsun). Suda oturursa, bitkinizin sarkmaya başlayacağını ve ayrıca sarı yapraklar geliştireceğini göreceksiniz.

Sarı yapraklar genellikle zıt şeylerden (çok kuru veya çok ıslak) kaynaklanabileceğinden, tam olarak ne olduğunu bilmek için saksı karışımınızı hissetmeniz gerekir. Toprak nemini değerlendirmek için daima parmağınızı kullanın ve nem ölçerleri kullanmaktan kaçının.

Oldukça eşit saksı karışımı nemi sağlarken üst kısmın kurumasına izin vermek en iyi sonuçları sağlayacaktır.

3. Nem

Bu bitkiler yüksek nemli yerleri tercih etseler de, nem konusunda çok fazla endişelenmenize gerek yok (saksı karışımı nemine dikkat ettiğiniz sürece).

Zorla hava ısımızı içeride çalıştırdığımız aylarda bir nemlendirici çalıştırabilirsiniz (bitkiler ve cildiniz size teşekkür edecek!).

4. Toprak

3 birim çok amaçlı saksı karışım ile 1 birim perlit olan standart saksı karışımımı kullanmayı seviyorum.

Bu bitkiler oldukça hızlı büyüdüğü için, kökler saksınızı hızla dolduracağından ve bitkiye daha büyük bir saksı sağlamazsanız sorunlara neden olacağından, saksı değiştirmeye dikkat edin.

Telgraf çiçeği saksı değişimi için “Telgraf Çiçeği Saksı Değişimi: Pratik İpuçları ve Püf Noktaları” içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

5. Gübreleme

Düzenli bir gübreleme rejimi her zaman houseplant bakımının önemli bir parçasıdır.

Bitkileriniz her sulamada talimatlara göre (her litre su başına 1/4 ila 1/2 çay kaşığı) seyrelterek gübrelenmeyi sevevecektir.

6. Budama

Trandescantia zebrina’nızı iyi durumda tutmak için bitkinizi budamanız gerekecektir. Bunu yapmak, asmaları dallanmaya teşvik edecek ve ayrıca yeni büyümenin gerçekleşmesini zorlayacaktır. Ayrıca daha sonra, kestiğiniz her şeyi çoğaltmak için malzeme olarak kullanabilirsiniz!

 7. Çoğaltma

Bu, çoğaltılması en hızlı bitkilerden biridir ve genellikle 1-2 gün içinde köklenir. Kökleri almak için su yayılımını kullanmayı ve sonra onları bir saksıya dikme yöntemini tercih edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu