Çiçek Bakımı

Telgraf Çiçeği Saksı Değişimi: Pratik İpuçları ve Püf Noktaları

Telgraf çiçeği saksı değişimi için ihtiyacı olup olmadığını anlamanın çeşitli yolları vardır. Aşağıdakilerden birini veya birkaçını görüyor olabilirsiniz:

  • Drenaj deliğinden çok fazla kök çıktığını görüyorsunuz.
  • Yüzeyde daha fazla toprak yok. Bunun yerine, sert bir kök örtüsü göreceksiniz.
  • Bitkiyi saksısından çıkarırsanız, kök top tek parçadır ve fazla toprak kalmamış gibi görünüyor.
  • Bitkiniz, saksısına göre alışılmadık derecede büyük görünebilir. Ayrıca büyümesinin durduğunu veya acı çekmeye başladığını da fark etmiş olabilirsiniz.
  • Sık sulamanıza rağmen toprağınızın çok çabuk kuruduğunu fark edebilirsiniz.
  • Telgraf çiçeğinizin saksısını en son ne zaman değiştirdiğinizi hatırlayamıyorsanız, zamanı gelmiş olabilir!

Bu bitki çok kuvvetli olduğu için, onu yılda bir ya da birkaç kez saksı değişimi yapmak iyi bir fikirdir. Bir önceki saksıtan bir boy büyük bir saksı kullanın ve taze saksı toprağı ile doldurun. Tradescantia Zebrina’nızın sıkıştırmak veya kesmek, onu daha dolgun ve gür büyümesi için teşvik edecektir.

Telgraf çiçeğine nasıl bakacağınıza bilmiyorsanız “Renkli Bir Gösteri: Telgraf Çiçeği Bakımı ve Yetiştirme Püf Noktaları” içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Telgraf Çiçeğini Saksılama ve Saksı Değiştirme

Tradescantia hızlı büyür ve her iki mevsimde bir saksı değişimi gerekebilir. Telgraf çiçeğinizin kökleri kalabalıksa, ilkbaharda saksıyı değiştirmeyi seçebilirsiniz – ancak kökler saksının içini tamamen doldurmuşsa.

Mevcut saksıdan en az 3 – 5 cm daha geniş bir saksı seçin. Her tür saksı işe yarar, ancak toprak pişmiş toprak gibi gözenekli bir saksıda daha fazla kurur, bu nedenle daha sık sulamanız gerekir. Yeni saksıyı taze toprakla hizalayın. Yavaşça dışarı çekmeden önce bitkinin kök topunu mevcut kabın kenarlarından dikkatlice gevşetin. Yeni tencereye koyun ve daha taze toprakla doldurun, ardından hafifçe sulayın.

Saksı değiştirme işlemi sırasında kırılgan gövdeleri tutarken dikkatli olun. Herhangi biri koparsa, onları bitkinizin kabında çoğaltmak veya köklendirmek için saklayın.

Telgraf Çiçeği Saksı Değişimi: Sıkça Sorulan Sorular

Telgraf çiçeğim neden sarı veya kahverengi yapraklar alıyor?

Bu genellikle saksı karışımı nemindeki dengesizliklerden kaynaklanır. Bitkiniz ya çok kuru ya da çok ıslandı.

Tradescantia evcil hayvanlar için toksik midir?

Bitki köpekler, kediler ve atlar için zehirlidir.

Bitkim neden artık mor değil?

Bitkiniz yeterince ışık almıyorsa, yapraklar artık canlı renklerini koruyamayacak ve solacaktır. Tersine, çok güçlü güneş alan bir bölgede yaşıyorsanız ve bitkiniz tüm gün güneşte oturuyorsa, bu da renkleri solduracaktır. Bitkinizin mutlu olduğu mutlu bir ortam bulmaya çalışın, ancak ona uyum sağlaması için biraz zaman verin.

Bitkim neden gür değil?

Zamanla, bu bitkiler biraz düzensizleşir. Bitkinizi düşük ışıkta tutarsanız, daha uzun süre büyüyecektir. Bitkiniz için yeterli ışık sağladığınızdan emin olun ve yeni büyümeyi teşvik edeceği ve bitkinizin daha yoğun kalmasına yardımcı olacağı için bitkinizi düzenli olarak budamaktan korkmayın.

Bitkim neden büyümüyor?

Yetersiz ışık. Sade ve basit. Bu yazıda belirtilen önerilen tüm yetiştirme koşullarını deneyin ve sağlayın. Bitkiniz büyümüyorsa, muhtemelen yeterince ışık sağlamıyorsunuz, bu yüzden onu daha aydınlık bir yere taşıyın. Bunlar hızlı büyüyen bitkilerdir, bu nedenle iyileştirilmiş koşullara hızla yanıt vermelidirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu