Çiçek Bakımı

Tüm Adımlarıyla Gala Çiçeği Bakımı

Zarafetin simgesi olan gala çiçeği bakımı hakkında ne biliyorsunuz? Cicek.com’daki bu yazımızda, gala çiçeği bakımı ve tüm püf noktalarını sizin için derledik!

Gala Çiçeği Bakımı

Araceae familyasına ait bir tür olan gala çiçeği, ülkemizde gelin çiçeği olarak bilinir. Latince adı Calla Lily ve bir diğer adı da Zantedeschia olan gala çiçeği; pembe, beyaz, mor, turuncu, sarı renklere sahip olan çiçekleriyle bilinir. Çiçekçiler tarafından buket çiçeği olarak satılan gala çiçeği, günümüzde ev ve bahçe ortamında da rahatlıkla yetişebiliyor. Siz de gala çiçeği bakımı hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevabını yazımızda bulacaksınız!

1. Adım: Işık

Gala çiçeği bakımı için dikkat etmeniz gereken ilk nokta, ışıktır. Gala çiçeği zarif bir çiçek olduğu için direkt gün ışığına maruz kalmaması gerekir. Bu, hem yapraklarının zarar görmesine hem de düzensiz gelişim göstermesine neden olur. Bunun için saksısını kendi etrafında zaman zaman döndürmeniz gerekir. Aydınlık ortamları seven gala çiçeğini pencere önünde konumlandırabilirsiniz. Ancak yine de perde arkasından güneş almasını tavsiye ederiz. Karanlık bir yerde bitkiye bakmaya çalışırsanız, birtakım sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Çünkü yetersiz ışık, bitkide solma ve kararma gibi bozukluklara yol açar.

Beyaz Renkli Gala Çiçeği

2. Adım: Su

Bu güzel çiçeği sularken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri de sulamadır. Ancak sulama yaparken dikkatli davranmanız gerekir. Toprağı sürekli kontrol ederek sulama yapmalısınız. Eğer toprak nemliyse, sulama yapmamalısınız. Toprak yüzeyi kuruduysa, kontrollü bir şekilde sulama yapabilirsiniz. Kullandığınız suyun oda sıcaklığında olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde bitki üşür ve çürümeye başlar. Gala çiçeği yaz aylarında daha sık sulamaya ihtiyaç duyar. Haftada 2 gün sulama yapmanız yeterlidir. Kış aylarında ise sulama sıklığını azaltabilirsiniz. Haftada 1 olacak şekilde sulama yapabilirsiniz.

3. Adım: Toprak

Bakım konusunda son adım olarak doğru toprağı seçmeniz önemlidir. Gala çiçeği vitaminli topraklarda yaşamayı sever. Toprağının temiz ve bakımlı olması oldukça önemlidir. Senede bir kere besin takviyesi yapmak ve toprağını değiştirmek, bitkinin daha sağlıklı bir şekilde gelişmesine olanak sağlar. Siz de gala çiçeği bakımı için bitkiye en uygun olan toprağı seçebilirsiniz.

Bordo Renkli Gala Çiçeği

Gala Çiçeği Bakımı İçin Püf Noktalar

  • Oldukça zarif olan bu çiçek, çok sıcak ya da çok soğuk ortamda yaşamını sürdüremez. Bulunduğu ortamın hava sıcaklığının bitkiye uygun olmadığını, yapraklarının renginden anlayabilirsiniz.
  • Gala çiçeği çok yıllık bir bitkidir. Eğer bitkiye tüm adımları doğru uygulayarak bakarsanız, sağlıklı bir şekilde çoğaltabilirsiniz. 
  • Gala çiçeğinin gövdesi ve yaprakları olumsuz hava koşullarından çok kolay bir şekilde etkilenir. Esinti, rüzgar, yağmur gibi hava durumlarında gövdesi çok hızlı sallanır ve zarar görür. Ayrıca toprağın içindeki köklere de soğuk hava akımının gitmesine neden olur. Bu durum, gala çiçeğinin ömrünü kısaltır.
  • Bu güzel çiçek, bulunduğu ortamda başka bir nesneye temas etmekten hoşlanmaz. Bu nedenle yapraklarını hiçbir yere değdirmeyecek şekilde bir konumlandırma yapmanız gerekir.

Cicek.com’daki bu yazımızda, güzeller güzeli gala çiçeği bakımı hakkında bilmeniz gereken tüm bilgileri bulabilirsiniz! Gala çiçeğini dilerseniz evinizde dekorasyonu zenginleştirmek, dilerseniz sevdiklerinize hediye etmek için tercih edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu