Çiçek Dekorasyon

Yaz Çiçekleri: Rengarenk Çiçeklerin Dünyası

İçinizi kıpır kıpır eden mevsim geldi; yaz! Her mevsimde olduğu gibi yaz çiçekleri de farklı olabiliyor. Rengarenk, her baktığınızda sizi mutlu eden yaz çiçeklerine yaşam alanlarında daha fazla yer açmak için Cicek.com’daki bu yazımızı okumalısınız!

Yaz Çiçekleri

Yaz demek; rengarenk çiçekler, mis kokular ve pozitif enerji demek! İsterseniz evinizde, ofisinizde, balkon, teras, bahçe gibi dış mekanlarda yaz çiçeklerine yer verebilirsiniz. Akşamları kokusuyla uyuyacağınız, güne rengarenk çiçekleri ile uyanacağız bu çiçekler sizi de çok mutlu edecek! Sıcak havaların tüm coşkusunu hissedeceğiniz yaz çiçekleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız, doğru yerdesiniz! 

Yaz Çiçekleri İsimleri Nelerdir?

İşe öncelikle yaz çiçekleri isimlerini öğrenmekle başlayalım… Hemen herkesin sevdiği ve yaz aylarında çiçek veren bu türler, hem renkleriyle hem de kokularıyla favoriniz olacak. Çünkü doğru mevsimde, doğru çiçek yetiştirmek, sizi yormadan en güzel çiçeklere sahip olmanızı sağlayacak. Sıklıkla duyduğunuz yaz çiçekleri isimleri arasında ilk sıralarda; begonya, papatya, gül, akşam sefası, sukulent, ortanca, sardunya, kadife çiçeği ve ateş çiçeği yer alıyor. Gelin, bu çiçekleri biraz daha yakından tanıyalım!

Begonya

pembe begonyalar

Çiçekler hayalperest olabilir mi? Konu begonyalar ise neden olmasın! Hoş görüntüleriyle herkesi büyüleyen begonyaların bakımı zor gibi görünse de, aslında bir hayli kolay! Suya çok ihtiyaç duymayan ve dayanıklı bir çiçek olan begonya, yaz çiçekleri arasında en beğenilen türlerden. İyi bir peyzaj bitkisi olan bu çiçeği, sadece evinizde değil bahçenizde de rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

Papatya

Beyaz Papatyalar

Mevsimin en güzel ve en masum çiçekleri arasında ilk sırada papatyalar geliyor. Birçok farklı türü olan papatyalar, hem ev ve ofis gibi yaşam alanlarının iç mekanlarında hem de balkon, teras ve bahçe gibi dış mekanlarda yetiştirilebiliyor. Yaz mevsiminin habercisi olan papatyalar, beyaz yaprakları ve masum görünümleri ile herkes tarafından beğeniliyor. Yaz çiçekleri arasında en favori çiçeklerden olan papatyalar, bakımı kolay olan türler arasında yer alıyor.

Gül

Yakın Planda Pembe Gül

Kimileri için romantizmin, kimileri için güzelliğin simgesi olan güller, yaz mevsiminin en sevilen çiçeklerinden. Farklı renkleri nedeniyle farklı anlamlara gelen güller, genelde özel günlerde kullanılsa da çardak gülü gibi özel türler iç ve dış mekanlarda kolayca yetiştirilebiliyor. Hem görünümüyle, hem de hoş kokusuyla herkesin beğendiği güller, yaz çiçekleri içinde kendini her şekilde belli ediyor. Siz de her dönemin favorisi olan gülleri yetiştirmek istiyorsanız, yaz mevsimini bekleyebilirsiniz!

Akşam Sefası

Sarı Renkli Akşam Sefası

Yaz akşamlarını hayal edin… Tatlı bir serinlik ve mis kokular eşliğinde harika bir yaz yaşamak istiyorsanız, akşam sefası çiçeğini tercih edebilirsiniz. Görüntüsü ile içinizi ısıtan akşam sefası çiçekleri, farklı renkleri ile özellikle balkon ve teras gibi dış mekanları zenginleştiriyor. Yaz çiçekleri arasında hemen fark yaratan akşam sefası, güneşi de çok seviyor. Tüm bu özellikleri ile akşam sefası, tam bir yaz çiçeği! 

Ortanca

Yakın Planda Ortanca Çiçeği

Renk, koku, hoş görünüm… İşte ortancayı tanımlamak bu kadar kolay! Özellikle bahçe çiçeği olarak kullanılan ortancalar, yaz ayının gelmesiyle çiçeklerini açan ancak her mevsim yeşil kalan bir tür. Yaz çiçekleri arasında herkesin kalbini çalan bu çiçek, bol su istemesi nedeniyle özel bir bakıma da ihtiyaç duyuyor. Ancak çiçeklerinin güzelliği, size tüm bu zorluğu unutturuyor!

Sardunya

Sepette Rengarenk Sardunyalar

Şarkılara konu olan bir güzellik; sardunya… Canlı renkleriyle ilk bakışta aşık olacağınız bu güzel çiçek, yaz çiçekleri kategorisinin favorilerinden. Evde, bahçede ya da terasta yetiştirebileceğiniz sardunya çiçeği, direkt güneş ışığı almaktan çok hoşlanmaz. Bu nedenle direkt güneş ışığından koruyarak sardunyanın güzelliğini yaşam alanlarınızın her yerine taşıyabilirsiniz.

Kadife Çiçeği

Tepe Açıdan Kadife Çiçeği

Yaz aylarında her dönem yeniden açan çiçekler kadar, kadife çiçeği gibi tek yıllık bitki türlerini de tercih edebilirsiniz. Sarı, kırmızı, turuncu renkli çiçekleri ile yaz aylarının başından sonbahara kadar çiçekli kalan sardunyalar; yarı gölge alanlarda rahatlıkla yaşar. Hemen her toprakta yetişen kadife çiçeği, bakımı kolay olan yaz çiçekleri arasında yer alıyor. Tek yapmanız gereken doğru miktarda sulamak ve solan çiçeklerini belirli aralıklar ile temizlemek!

Yaz Çiçekleri İçin Püf Noktalar

  • Yaz aylarında yapılan sulamanın günün erken saatlerinde ya da öğlen saatlerinde yapılmaması gerekiyor. Güneşin etkisini azalttığı zamanlarda sulama yapmak, bitkinin susuz kalmasını da önler. 
  • Her çiçek güneşi sever ancak doğrudan güneş ışığı çoğu tür için iyi değildir. Bu nedenle korumalı bir şekilde güneş ışığı almaları, yaz çiçekleri için önemlidir. 
  • Yaz aylarında artan hava sıcaklığı, bitkinin nem kaybı yaşamasına neden olur. Bunun için toprağını sık sık kontrol ederek çiçeklerin nemli kalmasını sağlayabilirsiniz. 
  • Hava sıcaklığı yükseldiğinde, sulama sıklığı da artar ancak fazla sulama yapmak çiçeklerin çürümesine neden olur. Bu nedenle drenajlı saksı kullanmalı ve toprağını kontrol etmeden çiçekleri sulamamalısınız.

Yaz çiçekleri isimleri sadece yukarıdakilerle sınırlı değil. Bunlara ek olarak; ekinezya, cennet kuşu çalısı, yıldız çiçeği, gaura çalısı, ağaç minesi, bonsai, cam güzeli, petunya, ayçiçeği, yıldızpatı, çarkıfelek gibi çiçekleri de sıralayabiliriz. Siz de bu Çiçeksepeti’ndeki çiçekleri tercih ederek, mevsime uygun yetiştirme yapabilir ve uzun süre dayanan yaz çiçekleri sahibi olabilirsiniz.

Bahçe Çiçekleri: Doğadan İlham Alın

Salon Çiçekleri: Evinizin Dekorasyonunu Zenginleştirin

Ofis Çiçekleri: Çalışma Alanınızı Canlandıracak Bakımı Kolay Bitkiler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu