Çiçek Dekorasyon

Ofis Çiçekleri: Çalışma Alanınızı Canlandıracak Bakımı Kolay Bitkiler

Yoğun temponuzda motivasyonunuzu artıracak, verimliliğini artıracak birbirinden şık ofis çiçeklerini sizin için derledik. Siz de bakımı kolay bitkilerle molalarınızı daha huzurlu ve renkli bir hale getirebilirsiniz!

Ofis hayatı genellikle o kadar yoğun geçer ki, bazı günlerde ofisler öğle yemeklerine bile ev sahipliği yapar hale gelir. Son zamanlardaki durumumuzu düşünecek olursak evden çalışıyor olsanız bile tüm bu koşuşturmacayı evinizin salonunda, çalışma odanızda ya da birçoğumuzun yaşadığı stüdyo dairelerde yaşıyor olabilirsiniz. Durum ne olursa olsun, ofis çiçekleri ve bitkileri – özellikle az ışıkta yaşayabilen ve az bakım gerektiren bir ofis ya da ev bitkisi- çalışma ortamınızı canlandırmanın kolay bir yoludur. Bakımı kolay bir bitki satın almak, kesinlikle önemli olan iş yükünüz yanında bitkinin hayatta kalması konusunda strese girmenize gerek olmadığı anlamına gelir.

İster güneşli bir ofise sahip olacak kadar şanslı olun, ister karanlık bir köşede mahsur kalmış olun, bu harika bitkiler siz çalışırken büyüyecek. Siz öyle olmadığını hissetseniz bile. Kaktüsler ve son trendlere uygun bitkilerden bakımı kolay çiçeklere kadar, çalışma alanınızı güzelleştirmek için en iyi bitkileri sizler için sıraladık. Peki, ofis çiçeklerine dair en iyi kısmı duymak ister misiniz? Hepsini çevrimiçi olarak kolayca sipariş edebilirsiniz.

Acemi Çiçekçiler İçin Ofis Çiçekleri 

  • Kaktüs: Bitki konusunda acemiyseniz, ilk seçeneğiniz kaktüs alın. Bu bitkiler doğal ışıkta gelişirler ve ilkbahar ve yaz aylarında sadece haftada bir, sonbahar ve kış aylarında ise üç haftada bir sulanmaları gerekir.
  • Aloe vera: Acemiler için en iyi ofis bitkilerinden biridir çünkü sadece yaklaşık üç haftada bir sulamaya ihtiyaç duyar. Toprak çok ıslak kalırsa kökler çürüyeceğinden, drenajlarının iyi olduğundan emin olmalısınız.

Yapay Ofis Çiçekleri

ofiste saksıda pembe ve beyaz gerberalar

Yapay ofis çiçekleri, çiçek bakımına yeterli vakit ayıramayan ya da çiçek bakmakta zorlanan kişiler için ideal çözümlerdendir. Yapay sarmaşık çiçekler ise en sık tercih edilen türlerdendir. Dekoratif olarak hareketlilik katan ve ofisleri sıkıcılıktan uzaklaştıran bu bitkiler normalde bakımı zor olan çiçek modellerinden üretilir. Yapay ortancalar, yapay orkide çiçeği ve bambular da sıklıkla tercih edilen seçeneklerdendir. Yeterli güneş almayan ofislerde yapay ofis çiçekleri tercih edilebilir. Dahası bazı iklimlerde yetiştirilmesi zor olan bitkilere kolaylıkla ulaşılabilir.

Canlı Ofis Çiçekleri

  • Barış zambağı: Ofis çiçekleri isimleri arasında listeye ilk sıradan giren barış zambağı, ofis bitkileri arasında en çok tercih edilen çiçek türlerinden biridir. Hatta yakın zamanda NASA tarafından havayı temizlemede ortalama bir ev bitkisinden daha iyi olduğu bulundu.
  • Orkide: Nispeten küçük bir ofiste bile büyük bir etki yaratmak isteyenler için orkide harika bir seçim. Orkide egzotik görünümüyle kesinlikle sıkıcı bir ofis alanına biraz görsel ilgi katar. Ayrıca temel orkide ihtiyaçlarını bildiğiniz sürece, bu tür bitkilerin bakımı oldukça kolaydır. Bir orkide, drenajı iyi olan sığ toprakta olmayı ve nemli tutulmayı sever. Aynı zamanda parlak dolaylı ışık alan bir yere yerleştirilmeyi tercih eder, bu nedenle bunun muhtemelen penceresiz bir ofis için doğru bitki olmadığını unutmayın.

Ofis Saksı Çiçekleri

  • Gerbera: Ofis saksı çiçekleri içinde gerberaların yeri her zaman ayrı bir yerdedir. Gerbera papatyaları parlaktır, neşelidir, her alanı canlandırır ve her ruh halini kaldırır. Yoğun bir ofis çiçeği için mükemmel seçim! Bu bitki sadece güzel değil, aynı zamanda havayı temizlemede de harikadır. Bir gerbera papatya bitkisinin her gün biraz ışığa ihtiyacı vardır, ancak çok fazla değil. Ayrıca sulanması da oldukça kolaydır. Toprağa  dokunup kuru olduğunu hissettiğinizde sulamanız yeterli!
  • Yılan çiçeği: Yılan bitkisi inanılmaz derecede az bakım gerektirir ve bu da onu en iyi ofis bitkilerinden biri yapar. Gökyüzüne doğru uzanan uzun, kıvrımlı yapraklarıyla da görsel olarak etkileyicidir. Ayrıca, çok az suya ihtiyaç duyar, çok az ışığa ihtiyaç duyar ve oda sıcaklığında olmayı sever. Ayrıca havayı filtrelemede harikadır ve geceleri bile oksijen verir.

Büyük Ofis Çiçekleri

  • Antoryum: Bu kalp şeklindeki bitkiler kırmızı, beyaz, pembe veya mor gibi çeşitli renklerde gelir. Ayrıca iç mekanlarda büyümeleri ve yıl boyunca çiçek açmaları kolaydır. Dolaylı ışık, nemli hava ve nemli toprak ile iyi gelişirler. Yerini sevdiğinde ne kadar büyüdüğünü görünce şaşıracaksınız!
  • Atatürk çiçeği: Yerini sevdiğinde kocaman bir ağaç gibi büyüyecek çiçeklerden biri de Atatürk çiçeğidir. Yılbaşına yakın tarihlerde daha sık görmeye alıştığımız bu gösterişli çiçek, yalnızca toprağı kuruduğunda sulanır ve çok az ilgiyle büyük bir ofis çiçeğine dönüşebilir. Polen döken değil, ortasında cyathia adı verilen küçük sarı çiçekleri olan bir bitki seçerek çiçeğinizin çok daha uzun süre yaşamasını sağlayabilirsiniz.

Ofis Çiçekleri: Püf Noktalar

  • Minik kazalara açık bir ofise sahip olanlar, bir aloe bitkisi hediye etmeyi düşünmek isteyebilirler. Aloe bitkisinin yatıştırıcı jeli, sıyrıkları ve kesikleri tedavi etmek, kuru cildi nemlendirmek ve güneş yanığı ağrısını ve böcek ısırıklarından kaynaklanan kaşıntıyı hafifletmek gibi birçok hassas durumda yardımcı olabilir. Aynı zamanda antibakteriyeldir.
  • Barış zambağı, dünya çapında ateşkesin sembolü olarak kabul edilen beyaz bayrağı temsil eden beyaz çiçekleri nedeniyle bu ismi almıştır. İşyerinde biraz gerginlik hissediyorsanız, güzel bir barış zambağı ile tüm buzları kırabilirsiniz. Çalışma alanınız uyumlu olsa bile, barış zambağının harika bir ofis hediye olacağını mutlaka not edin. 

Sıraladığımız ofis çiçekleri ilginizi çekmediyse üzülmeyin. Ofis çiçeklerine dair diğer yazılarımızı ziyaret ederek hayalinizdeki bitkiyi kolaylıkla keşfedebilirsiniz. Ofisinizi güzelleştirecek çiçekler yada en iyi ofis hediyeleri için alışveriş listenizi tamamlamadan önce güneş istemeyen ofis çiçekleri, kokulu ofis çiçekleri ve ofis masa çiçekleri yazılarımıza mutlaka göz atın!

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu