Çiçek Bakımı

Antoryum Çiçeği Çoğaltma: En Etkili 2 Yöntem

Çok aradınız ama sonunda buldunuz! Güzeller güzeli antoryum çiçeğini çoğaltmak istiyorsanız, çok etkili 2 yöntemimiz var! Cicek.com’daki bu yazımızda antoryum çiçeği çoğaltma adımları sizi bekliyor!

Saksıda Antoryum Çiçeği
 1. Gövdeden Çoğaltma Yöntemi
 2. Yavru Ayırma ile Çoğaltma Yöntemi

Hangi yöntemi seçerseniz seçin, antoryum çiçeği çoğaltma adımlarını doğru sıralamayla uyguladığınızda kesin sonuç alabilirsiniz. Püf noktalarına da dikkat ederek bu süreci sağlıklı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Gövdeden Çoğaltma Yöntemi

Antoryum çiçeği çoğaltma yöntemlerinden ilki, yapraktan çoğaltma yöntemidir. Bu yöntemin uygulaması oldukça basittir. Aşağıdaki adımları uygulayarak antoryum çiçeğini çoğaltabilirsiniz.

 • Öncelikle işe sağlıklı bir antoryum gövdesi seçerek başlayabilirsiniz. Seçtiğiniz gövdenin üzerinde en az 2-3 yaprak olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Hangi gövdeyi keseceğinize karar verdikten sonra dibe yakın olan bir yerinden kesebilirsiniz. Bunu yaparken keskin ve temiz bir bıçak ya da makas kullanabilirsiniz.
 • Ayırdığınız gövdeyi antoryum çiçeği için uygun toprakla doldurulmuş yeni saksıya dikebilirsiniz. Bir süre sonra yeni saksıdaki bu bitkinin de büyüdüğünü göreceksiniz.

Yavru Ayırma ile Çoğaltma Yöntemi

Antoryum çiçeği çoğaltma yöntemlerinden bir diğeri de yavru ayırma yöntemi ile çoğaltmadır. Antoryum çiçeği köklerinden yavru verir ve bu yavrular sayesinde çoğaltılabilir.

 • Öncelikle antoryum çiçeğinin köklerinde birden fazla yavru olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Eğer tek bir yavru varsa, çoğaltma işlemini erteleyebilirsiniz.
 • Bu yavruları temiz ve keskin bir bıçak ya da makas yardımı ile dikkatlice ayırmanız gerekir.
 • Ayırdığınız yavruları düz bir zeminde birkaç gün boyunca bekletmeniz gerekir. Bunun amacı yavruların çimlenmesini sağlamaktır.
 • Birkaç gün beklettikten sonra bu yavruları yeni saksıya dikkatli bir şekilde yerleştirebilirsiniz. 
 • Toprağı sulayarak nemlendirdikten sonra güneş ışığı alan bir pencere önüne konumlandırabilirsiniz. Bir süre sonra bu yavruların da köklendiğini göreceksiniz.
Yeni Filizlenen Antoryum Çiçeği

Antoryum Çiçeği Ne Zaman Çoğaltılır?

Her bitkiyi çoğaltmak için belirli dönemler vardır. Bu dönemler, seçtiğiniz yönteme göre de değişiklik gösterir. Eğer gövdeden antoryum çiçeği çoğaltma yöntemini seçtiyseniz, en uygun dönem Mayıs ayıdır. Yavru ayırma ile çoğaltma yöntemini seçtiyseniz, en ideal zaman 15 Haziran’dan itibaren başlayan ve yaz sonuna kadar olan dönemdir. Bu dönemlerdeki hava sıcaklığı ve nem oranı, antoryum çiçeğini çoğaltmak için oldukça elverişlidir. Daha soğuk ya da daha sıcak bir dönemde çoğaltma yaptığınızda, antoryum bitkisinin şoka girmesine neden olabilirsiniz.

Antoryum Çiçeğini Çoğaltmanın Püf Noktaları

 • Gövdeden çoğaltma yönteminde kesmeden de çoğaltma yapabilirsiniz. Bunun için seçtiğiniz gövdeyi yani dalı kökünden çekerek başka bir saksıya dikmeniz yeterli olacaktır.
 • Köklendirme işlemini yaparken doğrudan toprağa dikmeniz gerekmez. Bir süre suda bekleterek de köklendirme yapabilirsiniz. Sonradan uygun bir toprağa dikebilirsiniz.
 • Antoryum çiçeği çoğaltma işlemi sırasında ortamın sıcaklığına ve rüzgar almamasına dikkat etmeniz gerekir. Sıcaklığın 15 derece altına düşmemesi oldukça önemlidir.
 • Gövdeden ayırma yöntemini tercih ettiğinizde, diktiğiniz gövde yeni saksıda dik durmayabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda ahşap bir çubuk yardımı ile bitkiye destek olabilirsiniz.

Cicek.com’daki yazımızda antoryum çiçeği çoğaltma yöntemlerini, uygulanması gereken adımları ve dikkat edilmesi gereken püf noktalarını sizin için derledik! Siz de bu yöntemlerden birini seçerek ve adımlarını sırayla uygulayarak antoryum çiçeğini çoğaltabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu