Çiçek Bakımı

Yeni Yıl Ruhunu Canlandırın: 5 Adımda Yılbaşı ve Kokina Çiçeği Bakımı 

Sadece yılbaşı akşamını değil, tüm yılı süsleyecek bir yılbaşı çiçeği, doğru bakımla hayal değil! Noel Baba’dan tüyo almışcasına parlayacak yılbaşı ve kokina çiçeği için yılbaşı çiçeği bakımı ipuçlarımızı incelemeniz yeterli!

Kokina çiçeği, yakın zamana kadar birçoğumuz için pek de bilinmeyen bir türdü. Peki gerçekten öyle miydi? Son yıllarda popülerliğini artıran ve yılbaşı çiçeği olarak da bilinen kokinaların tarihi, aslında sandığınızdan çok daha eskiye dayanıyor. Muhtemelen, yılbaşı süslemeleri arasındaki yerini almadan çok daha önce onunla karşılaştık. Bir tatilde, memleketimize yaptığımız bir ziyarette ya da bir orman yürüyüşünde birçok defa rastladığımız fakat dikkatimizi çekmeyen yılbaşı çiçeği kokina, günümüzde yaklaşan yeni yılın habercisi niteliğinde. Gelin kokina nasıl yılbaşı çiçeği oldu, yılbaşı çiçeği bakımı nasıl yapılır ve size yalnızca yeni yıl akşamı değil, yeni yılın tamamı boyunca eşlik edecek kokina çiçekleri için minik hileleri birlikte not edelim. 

Kokina Çiçeği Nedir?

Aralık ayının gelmesiyle tüm dükkanları süsleyen kokina çiçeği Ruscaceae familyasından 20–50 cm yükseklikte, her dem yeşil, çok yıllık, yaprak biçimindeki dalları sert ve batıcı, çalı görünüşlü bir bitkidir. Halk arasında birçok farklı ada sahiptir. Türkiye’deki yöresel adları Tavşanmemesi, Enir, Tavşan Kirazı ve Sıçan Dikenidir. Avrupa kültüründeyse Kasap Fırçası (Butcher’s-Broom) olarak bilinir. Bu ismi eskiden kasapların Tavşanmemesi dallarından yaptıkları el süpürgeleriyle et kesme tezgahlarını temizlemelerinden alır. Antibakteriyel olduğuna inanılan ve sadece temizlikte değil, ilaç ve kahve yapımında da kullanılır. Kırmızı renkli meyveleri kurutulup kahve türü bir içecek yapılır. Bu içeceğin birçok sağlık sorununa iyi geldiği de bilinmektedir. Eczacılıkta kullanılan ve en kıymetli olan kısımlarıysa kökleridir. Kökleri, idrar kaçırma, dolaşım sistemi bozuklukları, karın ağrısı, iyileşmeyen yaraların ve hemoroidin tedavisinde önemli bir ilaç hammaddesidir. Eski geleneksel yöntemlerde ise idrar sökücü olarak kullanılırdı.

Faydası saymakla bitmeyen bu şirin bitkinin süslemelerde nasıl kullanılmaya başlandığını merak etmiş olabilirsiniz. Özellikle çiçekçiler çelenk, buket ve aranjmanların hazırlanmasında süs olarak bu bitkinin kırmızı meyvelerinden ve yapraklarından bolca faydalanırlar. Zarif görünümlü kokina yapraklı dalları da susuz aranjmanlarda kullanılır. Dayanıklı olmasıyla tercih sebebidir. Gelelim kokina yılbaşı çiçeği olarak nasıl kullanılıyor. Özellikle İstanbul’da Şişli – Beyoğlu civarlarında her yıl aralık ayının habercisidir kokinalar. Çingeneler yol kenarlarında Ruscus Aculeatus dallarından buketler satarlar. Yerli Hristiyanlar noel ya da yılbaşı süslemeleri için alıp evlerine koyarlar. Uğur getirdiğine inanılan bu gelenek, yıllar içinde hepimiz için bir yılbaşı ritüeline dönüşür. Fakat bizim görmeye alışık olduğumuz yılbaşı çiçeği kokina bitkisinin orijinal halinden biraz farklı. 

Satılan demetler, dal uçlarına başka bir bitkinin (genelde melocan bitkisinin) minik kırmızı meyvelerinden bağlanarak süsleniyor. İstanbul çiçekçilerinde kırmızının Yunanca’daki adıyla, yani kokina adı altında satılıyor. Bu oldukça zahmetli bir iş olsa da, bitkinin orijinal hali tam olarak hayallerinizdeki gibi olmayabilir. Kokina çiçeği, orijinal halinde de meyveleri olan bir bitki. Fakat bu meyveler, dal tepelerinde toplu halde bulunmuyor. 

Yılbaşı Çiçeği ve Kokina Farkı

Kabul etmeliyiz ki ister süs versiyonu kokina çiçeği, ister orijinal haliyle saksıda büyüteceğiniz yılbaşı çiçeği, yeni yılın ruhunu ve heyecanını en iyi yansıtan bitkilerden. Fakat sıkça karıştırılsa da bu iki bitki birbirinden tamamen farklıdır. Yazımızın başında da söz ettiğimiz gibi kokina, aslında doğal bir tür değildir. Tavşanmemesi ve Silcan bitkilerinin birbirine bağlanmasıyla oluşturulur. Yılbaşı çiçeği ise Schlumbergera olarak bilinen, güneydoğu Brezilya’nın kıyı dağlarında bulunan altı ila dokuz tür içeren küçük bir kaktüs cinsidir. Bu bitkiler, genellikle yüksek nemli ve gölgeli habitatlarda ağaçlarda veya kayalarda yetişir. Görnüşleri çölde yaşayan kuzenlerinden oldukça farklı olabilir. Bu şok edici bilgilerden sonra, kokinaların bakıma ihtiyaç duymadığını düşünmeyin! Kokina çiçeği doğada bulunmasa da canlı bitkilerden yapıldığını unutmayın. Bu nedenle tüm çiçekler gibi bakıma ihtiyaç duyacaktır. Özellikle doğru bakılırsa çiçeğin yaprakları 1 sene boyunca solmayabiliyor. Eğer çiçek çürümezse diğer sene sizi güzel olayların bekleyeceği gibi bir inanış da bulunuyor. Kokinalarınızı yaşatmak için iyi bir motivasyon daha! 

Eğer tüm senenize eşlik edecek yılbaşı çiçekleri ve kokinalar görmek istiyorsanız yılbaşı çiçeğinin bakımı için tüm ipuçlarını sizler için sıraladık.

Kokina Çiçeği Nasıl Bakılır?

Yılbaşı çiçeği kokina, zaten köklerinden ayrılmış olduğundan, yeniden köklendirilmesi mümkün değildir. kokina yılbaşı çiçeği bakımındaki amaç, sadece bitkinin daha uzun süre yaşamasını sağlamaktır. Eğer bu güzel çiçeklerin solmamasını istiyorsanız kokina çiçeği bakımında dikkat etmeniz gereken birkaç faktör var.

  1. Kokina çiçeği bakımı için sıcaklık önemlidir.

Kokina çiçeği için ideal olan sıcaklık normal oda sıcaklığıdır. Çok sıcağı da çok soğuğu da sevmez. Buket halinde alınmış kokina çiçeğinin petek, radyatör gibi alanlarda bırakılması, çiçeği hızla öldürür. Sıcaklık dengelendiğinde, meyveleri rengini uzun süre boyunca solmadan koruyabilir. 

  1. Uzun süreli bir kokina çiçeği bakımı için sulamadan kaçınılmalıdır.

Diğer dikkat etmeniz gereken diğer nokta ise sulama. Kokina çiçeği suyu pek sevmez. Bitkinin orijinal halinin yol kenarlarında ya da geniş topraklarda yetişmeyi sevdiği göz önüne alınmalı, uzun süreli sulamadan kaçınılmalıdır. Kokinanızı aldıktan sonraki 1 ay süre ile, haftada 1 olmak üzere sap kısımlarını suda bekletmeniz, çiçeği canlandıracaktır. Evinizde eğer evcil hayvanınız varsa, kokina çiçeği bakımına daha çok dikkat etmeniz gerektiğini de belirtelim. Kokina meyveleri onlar için zehirli olabileceğinden evcil hayvanlarınızdan uzak tutmanızda fayda var. Bu adımlara dikkat ettiğinizde kokina çiçeğini 1 yıla kadar yaşatmanız mümkün olacaktır. Şık vazo çeşitlerine göz atarak, kokina çiçeklerinizi evinizin dekorasyonuna uygun bir şekilde yerleştirebilirsiniz.

Yılbaşı Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

  1. Doğru sulamayla senelere meydan okuyacak bir yılbaşı çiçeği bakımı yapabilir.

Tavşanmemesi, kaktüsgillerden olması nedeniyle suyu fazla sevmez. Kış mevsiminde çiçeklenen nadir bitkiler arasında yer alır. Biz onu kırmızı meyveleriyle meşhur kokina çiçeği ile karıştırsak da, yılbaşı çiçeği kırmızı, beyaz, pembe, sarı, lila renk seçeneklerine sahiptir. Birkaç türü olan bitki, çoğunlukla her türü aynı özellikleri gösterir. Etli yapraklara sahip olması ile bilinen yılbaşı çiçeği, yapraklarının kenarında tırtıklı bölgeler bulunması nedeniyle fazla su kaybetmez. Suyu çok sevmemesinin bir diğer nedeni de budur.

  1. Yılbaşı çiçeğinin bakımı için doğru ortamın sağlanması önemlidir.

Yılbaşı çiçeği narin bir bitkidir. Bu nedenle bulunduğu ortamdaki şartlar oldukça önemlidir. Örneğin çiçeği yerleştirdiğiniz odada rüzgar olmamalıdır. Sıcaklık da yılbaşı çiçeğinin bakımı için önemli bir faktördür. Çiçek, kış aylarında 14- 15 derece gibi ılık sayılabilecek sıcakları sever. Çiçeğin sık hareket edeceği kapı ağzı ya da pencere kenarı gibi yerlere konmaması gerekir. Yılbaşı çiçeği bakımında, diğer bitkilerle en az temasın sağlanması ve bitkinin minimum şekilde hareket ettirilmesine de dikkat edilmelidir. Çünkü yılbaşı çiçeği, alıştığı yerden ayrılmak istemez. Ayrıca yapraklarına ya da çiçeklerine dokunulmasından da hoşlanan bir çiçek değildir. Bu yüzden yılbaşı çiçeğinize mutlu olabileceği bir alan ayırmanız önemlidir.

  1. Uzun süreli bir yılbaşı çiçeği bakımı için doğru saksı seçilmeli.

Saksı seçimi, yılbaşı çiçeğinin bulunduğu ortam kadar önemlidir. Bitkinin kök kısmı tam anlamıyla toprak içinde bulunmalıdır. Rüzgarın ay da herhangi bir dış faktörün bitkiyi hareket ettirmesi, dalı ve gövdesi ile oynaması, köklere hava değmesine neden olur. Bu durum, muhtemelen bitkinin kurumasına sebep olacaktır. Bu nedenle saksı değişimi de kökler sıkışmadığı sürece önerilmez. Yılbaşı çiçeğiniz için birbirinden şık saksı çeşitlerine göz atarak, bitkinizi ve evinizi yeni yıla hazırlayabilirsiniz.

  1. Yılbaşı çiçeği bakımında güneş de önemli bir faktördür.

Yılbaşı çiçeğinin bakımı için çiçeğinizi gözlemlemeniz yeterlidir. Saksınızda, evinizin ya da ofisinizin bir köşesinde bulunan yılbaşı çiçeği direkt olarak güneş ışığına maruz kalmayı sevmez. Çiçek, aydınlık odalardan hoşlansa da güneşi direkt olarak aldığında kuruyabilir. Ancak sürekli olarak aydınlık kalan bir odada çiçek, hızlı bir şekilde büyür. Çiçek, gün ışı aldığı yöne eğilim gösterebilir. Gün ışığını yeterince almayan kısmı düzenli olarak güneşe çevrilmelidir. Böylece çiçeğin saksı içinde eğilmesi engellenmiş olur. 

  1. Yılbaşı çiçeği çoğaltma da bakım ve budamanın bir parçasıdır.

Yılbaşı çiçeği çoğaltma sandığınızdan çok daha kolay bir işlemdir. Hatta çoğu zaman yılbaşı çiçeği nasıl çoğaltılır diye fazladan düşünmenize bile gerek kalmaz. 

Çoğaltılması çok kolay bir tür olmasının yanı sıra budama ve rutin bakımlar sırasında bile çoğaltma işlemi yapabilirsiniz. Bitki, tohum ve çelikleme yöntemiyle çoğaltılabilir. Fakat en kolay yöntem boğumlu yapraklarından koparılıp köklerden ayırma şeklinde yapılmasıdır. Bitkinin kökleri, kesişim noktalarına zarar vermeyecek şekilde ayrıştırılır. Bitki, zaten saçaklı köklere sahiptir. Kök saçaklarına zarar vermeyecek şekilde ayırdığınız bitkileri, topraktan temizleyin. Toprak kalmayan kökleri suya bırakarak 3 gün bekleyin. Ardından başka bir saksıya dikin. Saksıya dikildikten hemen sonra hafif bir sulama yapılması, bitkinin kendini daha hızlı toplamasını sağlar. Aydınlık bir konumda, güneşe direk maruz kalmayacağı şekilde bakım sağlanıp köklenme sürecini hızlandırabilirsiniz. Sevdiklerinize çoğalttığınız yılbaşı çiçeklerini hediye etmek, anlamlı bir jest olabilir.

Yılbaşı çiçeği ne zaman açar diye merak ediyor olabilirsiniz. Özellikle de hediye edecekseniz! Yıl içinde birkaç kez çiçek açan bitki, en çok kış başında çiçeklerini gösterir. Yapraklarının ucundaki renkli çiçekleri rengarenk açarak bulunduğu ortama neşeli ve farklı bir hava katar. Yılbaşı çiçeklerinin bakımı güzel bir şekilde yapılmazsa, çiçekte hızlı bir şekilde solma ve kararma meydana gelebilir. Yeterli besin alınamamsından kaynaklanan bu kararma, yapraklardaki değişimle kendini gösterir. Bu durumun meydana gelmesi halinde çiçeğin suyunun ve ışığının kontrol edilmesi gerekir. Düzenli bakım yapıldığında her yıl çiçek veren bitki, ofiste kullanıma da uygundur. Bitkinin özellikle ocak- aralık döneminde çiçek vermesi beklenmektedir. Kokina ve yılbaşı çiçeği bakımına dair önemli bilgileri sizin için derledik. Bitki bakımı ilginizi çekiyorsa, sitemizdeki diğer yazıları ziyaret ederek çiçek bakımına dair daha fazla bilgi edinebilirsiniz!

Yılbaşı Çiçeği Bakımı: Sıkça Sorulan Sorular

Kokina Çiçeği Saksıda Yetişir Mi?

Kokina çiçeği, doğada bulunan bir bitki olmadığı için saksıda yetiştiremezsiniz. Kokina çiçeğini oluşturan Tavşanmemesi ve Silcan bitkileri, bahçede yetiştirilebilir. Bu bitkiler saatlerce güneş altında kalmayı sevmediğinden az güneşli yerleri seçerek işe başlayabilirsiniz. En uygunu yarı gölge yarı güneş, daha çok da seyrek gölgeli bölgelerdir. Sulak arazilerden uzak durulmalıdır. Kuraklığa dayanıklılığı ise çok iyidir.

Kokina Çiçeği Nerede Bulunur? 

Aralık ayının gelmesiyle birlikte kokina çiçeklerini sokaklarda ve dükkanlarda görmeye başlayabilirsiniz. Birbirinden farklı tasarımları, taze ve uygun fiyatlı kokina çiçekleriniyse Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Uygun fiyat ve hızlı teslimat fırsatına sahip kokina çeşitleri ile hem kendinizi hem de sevdiklerinizi şımartabilirsiniz!

Yılbaşı Çiçeği Zehirli Mi?

Yılbaşı çiçeği, sevimli dostlarınızın sağlığı için bir tehdit oluşturmasa da kokina çiçeğinin meyveleri, evcil hayvanlarınız için zararlı olabilir. Bu nedenle kokina satın almadan önce bir veterinere danışmak ya da bitkinizi evcil hayvanınızın ulaşamayacağı ortamlara yerleştirmenizde fayda var.

Yılbaşı Çiçeği Nasıl Bir Ortamı Sever?

Direkt güneş almayan, aydınlık bir yere yerleştirilmesi, yılbaşı çiçeğinizi mutlu edecektir. Çok sıcak bir ortamda bulundurulmamasına özen gösterin. Yaz aylarındaysa aydınlık ama serin bir ortamda bulundurun. Yılbaşı çiçeği bakımında, diğer bitkilerle en az temasın sağlanacağı ve hareket etmeyeceği bir ortam sağlanması da oldukça önemlidir.

Yılbaşında sevdiklerinizi mutlu etmek ve yeni yıllarını kutlamak için Yılbaşı Mesajları içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu