Çiçek Bakımı

Adım Adım Anlatım; Aşkın Gözyaşı Çiçeği Bakımı

Eşsiz ve iddiasız bir ev bitkisi arıyorsanız, bağışlayıcı ve az bakım gerektiren bir etli olan aşkın gözyaşı çiçeği (Kalanchoe daigremontiana) ile yanlış gidemezsiniz. Madagaskar’ın tropikal ve subtropikal bölgelerine özgüdür. Yavaş büyüyen aşkın gözyaşı çiçeği, tropikal ve daha sıcak bölgelerde açık havada yetiştirilebilir; nadiren iç mekanlarda çiçek açar. Dış mekana ekecekseniz, bunu ancak yaz aylarında havalar ısındıktan sonra yapın. Acemi ev bitkisi sevenler için mükemmeldir ve adını tırtıklı yapraklarının kenarları boyunca büyüyen birçok bebek bitkisinden alır. Olgunlaşması iki ila beş yıl sürer. İşte aşkın gözyaşı çiçeği bakımı…

Dışarıda büyüdüğünde, sıcak mevsimin başında açan küçük, boru şeklinde, sarkık pembemsi gri çiçekleri vardır; bitki genellikle çiçek açtıktan sonra azalır. Bu bitkicikler ilgiyi artırıyor ve Kalanchoe daigremontiana’nın yayılmasını çok kolaylaştırıyor. Daha dikkat çekici çiçekleri olan diğer Kalanchoe türlerinden farklıdır.

Aşkın Gözyaşı Çiçeği Bakımı

Kalanchoe daigremontiana dayanıklıdır, kuraklığa dayanıklıdır ve yoğun ısıyla başa çıkabilir. Daha ılıman veya soğuk bölgelerde gelişmeyecektir. Genellikle karmaşık olmayan bir ev bitkisi olarak tutulur.

Işık

aşkın gözyaşı çiçeği, evinizde birkaç saat ışığın tadını çıkarabileceği parlak bir noktayı tercih ediyor. Ancak, çok fazla doğrudan ve yoğun öğleden sonra güneşi yaprakların yanmasına neden olabilir, bu nedenle onları dolaylı ışık alan bir yere yerleştirin.

Toprak

Sulu meyvelerin çoğunda olduğu gibi, Kalanchoe daigremontiana’nızın iyi drene edilmiş bir saksı ortamına ihtiyacı olacaktır – durgun su bu bitki için büyük bir sorundur. Pek çok meraklı bir kaktüs karışımı kullanır ve diğerleri kum veya perliti standart bir saksı toprağına karıştırabilir. Toprak çömlek kullanmak arzu edilir; fazla nemi emmeye yardımcı olur ve bitkiden uzaklaştırır.

Çiçek bakımı için toprak pH’ı çok önemlidir. Çiçeğinizin toprak değerlerini ölçmek için “Toprak pH’ı Nasıl Ölçülür? Adım Adım Toprak pH Ölçme Rehberi” içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Su

aşkın gözyaşı çiçeği kuraklığa dayanıklıdır, ancak pek çok sulu tür kadar değildir. Özellikle büyüme mevsimi boyunca düzenli ve kademeli olarak hidrasyon alırsa daha iyi olur. Yine de ilkbahar ve yaz aylarında bile sadece birkaç haftada bir suya ihtiyaç duyar. Ara sıra unutursanız büyük bir sorun olmaz.

Toprak yüzeyinin ilk birkaç santim kuruduğunda, yeniden sulamalısınız. Toprağı kademeli olarak nemlendirerek, kökleri aşırı doyurma riskini almazsınız. Sonbahar ve kış aylarında sulamayı azaltın. Aşırı sulama gevşek yapraklara neden olur.

Sıcaklık ve Nem

Bin bitkinin anası genellikle 18 -24 derece arasındaki sıcaklıkları tercih eder. Çok yoğun, doğrudan güneş ışığı almadığından emin olun. Bitki, sıcaklıklar 5 derecenin altına düşmeden önce içeri dönmelidir.

Gübre

Aşkın gözyaşı çiçeği de dahil olmak üzere çoğu Kalanchoe türü düzenli döllenme olmadan yaşayabilir.

Budama

Ölü sapları ve düşen fideleri çıkarmak dışında bitkinin başka bir budama ihtiyacı yoktur.

Aşkın Gözyaşı Çiçeği Çoğaltma

Aşkın gözyaşı çiçeği, tohumlardan ziyade ürettiği bitkiciklerden kolayca çoğaltılır. Ana bitki kışın dinlenme dönemine doğru ilerlediğinden, küçük bitkiler genellikle çıkarılmaya hazırdır. Doğal olarak düşerler veya çok fazla baskı uygulamadan ayrılmaya hazırlarsa bağlı oldukları yapraktan çıkarabilirsiniz. Bitkicikleri, kök salmaya başlayacakları, iyi drene edilmiş ve nemli bir saksı ortamının yüzeyine yerleştirin.

aşkın gözyaşı çiçeği Saksıya Alınması ve Saksının Değiştirilmesi

Genel olarak, biraz saksı değişimi yapmanız gereken tek zaman, düşen bitkiciklerin ana bitkinin saksısında kök salmaya başlamasıdır. Bunlar çıkarılmalı ve atılmalı veya iyi drenajlı başka bir kaba yeniden dikilmelidir.

Kışlamak

aşkın gözyaşı çiçeği kış için içeri getir. Bitki, 4 derecenin altındaki sıcaklıklara tahammül edemez. Bitkiniz içeride hareket ederse, ısıtıcıya çok yakın koymayın. Doğrudan ısı yapraklara zarar verebilir ve bitkiyi başa çıkabileceğinden daha hızlı kurutabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu