Çiçek Bakımı

Madagaskar Dragon Ağacı Bakımı: Göğü Delen Yapraklar

Madagaskar’ın balta girmemiş ormanlarından gelen bu güzellik için en doğru bakımı arıyorsanız, doğru yerdesiniz! Gösterişli ve yeşil yaprakları ile Madagaskar dragon ağacı bakımı, sandığınızdan da kolay! Tüm püf noktaları ile bu görkemli ağacın bakımı, Cicek.com’da!

Yakın Planda Madagaskar Dragon Ağacı

Madagaskar dragon; botanik bilimindeki adıyla dracena marginata… Kuşkonmazgiller familyasının bir türü olan bu ağacın ana vatanı ise Madagaskar. Ev ve ofis ortamında hemen hayat bulan bu tür, aslında bir dış mekan bitkisi. Doğal ortamında 5-6 metreye kadar büyüyen Madagaskar dragon ağacı, evde bitki yetiştirmeye başlayanların ilk tercihleri arasında yer alıyor. Çünkü bakım konusunda diğer türler kadar uğraştırmıyor. Üstelik evinizi bir anda botanik bir ormana çeviriyor. Marginata çiçeği bakımı hakkında merak ettiğiniz her şey için yazımızı okumaya başlayabilirsiniz!

Madagaskar Dragon Ağacı Nasıl Sulanır?

Üzerinde Su Damlaları Olan Madagaskar Dragon

Madagaskar dragon ağacı bakımı konusunda en önemli nokta sulamadır. Hemen her bitki gibi yaz aylarında sulama ihtiyacı daha fazla olan bu ağacı, haftada 2 gün sulayabilirsiniz. Kış aylarında ise haftada 1 sulama yeterli olacaktır. Dracena marginata için sulama ölçüsü her zaman aynı olmalıdır. Ölçü ne artırılmalı ne de azaltılmalıdır. Sulama yaparken saksı içerisindeki toprağın üst yüzeyinin kuru olduğundan emin olmanız gerekir. Eğer toprağın kuru olup olmadığını anlayamıyorsanız, parmağınızla kontrol edebilirsiniz. Toprak ıslaksa, su vermeyi erteleyebilirsiniz. Bitkiyi sulamak için tercih ettiğiniz suyun iyice dinlendirilmiş çeşme suyu ya da içme suyu olması önemlidir. Aynı zamanda suyun ısısı da, Madagaskar ağacının yaşam kalitesini etkiler. Suyun ne çok sıcak ne de çok soğuk olmaması gerekir.

Madagaskar Dragon Ağacı Güneşi Sever Mi?

Güneş Işığı Altında Madagaskar Dragon

Marginata çiçeği bakımı için dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise güneş ışığına olan ihtiyacını doğru bir şekilde karşılamaktır. Bu tür, ana vatanı olan Madagaskar’da olduğu gibi ışığı ve nemi sever. Güneş ışığını seven bu bitkiyi pencere önü yerine aydınlık ama güneş ışığını doğrudan almayan bir yerde konumlandırmanızı öneririz. Güneş ışınlarını direkt alan yaprakları zamanla sararabilir ve kuruyabilir. Bu nedenle yapraklarını da düzenli aralıklarla kontrol etmeniz gerekir. Madagaskar ağacı, aynı zamanda bulunduğu ortamda bol bol havalandırmaya da ihtiyaç duyar. Bol güneş alan, havalandırmanın ve nemin yeterli miktarda olduğu bir ortamda ağacınız sağlıklı bir şekilde büyüyecektir.

Madagaskar Dragon Ağacı Nasıl Çoğaltılır?

Çoğaltılan Dallar

Madagaskar ağacı, gelişimi hızlı olan bitkiler arasında yer alıyor. Bu nedenle zaman zaman yeni dalları filizlenebiliyor. Peki Madagaskar dragon ağacı nasıl çoğaltılır? eğer ağaç yeni dallar veriyor ya da birden fazla gövdesi bulunuyorsa, gövdeye en yakın olan dallardan birini keserek işe başlamalısınız. Kesilen bu dalı susuz kalmaması ve yeniden kök verebilmesi için su dolu bir bardağın ya da kabın içine yerleştirmeniz gerekir. Bir süre sonra kök salmaya başlayan yeni dal, uygun saksıya ve toprağa dikilmelidir. Böylece yeni Madagaskar ağacı sizin olacak! Eğer dracena marginata fazla uzarsa, alt yapraklarını döker ve alt gövdesi boş kalır. Bu boş kalan kısımdan keserek ikinci bir köklendirme yapabilirsiniz. İşte Madagaskar ağacını çoğaltmak işte bu kadar kolay!

Madagaskar Dragon Ağacı Saksı Değişimi Nasıl Yapılır?

Saksısı Değiştirilen Madagaskar Dragon

Dragon ağacı bakımı için sıradaki aşama ise saksı değişimi. Sulaması yapılan, doğru açıda konumlandırılan Madagaskar dragon ağacı saksı değişimi nasıl yapılır? Siz de 2 yılda bir toprağını ve saksısını değiştirdiğinizde, bu bitki için gereken en büyük bakım aşamalarından birini yerine getirmiş olacaksınız. Madagaskar ağacı, çok fazla köklenebilme özelliğine sahiptir. Bu nedenle seçeceğiniz saksının da küçük olması gerekir. Saksı değişimi yaparken geniş bir saksıya geçmek yerine, mevcut saksısından biraz daha büyük bir saksıya geçiş yapabilirsiniz. Saksı değişimi sırasında havalandırmanın yeterli miktarda olması gerekir. 

Madagaskar Dragon Ağacı Ne Zaman Açar?

Madagaskar Dragon Ağacı Bakımı

Madagaskar ağacı, sanılanın aksine çiçek açan türler arasındadır. Ancak onu çiçekleri ile görmek, büyük şans gerektirir. Peki Madagaskar dragon ağacı ne zaman açar? Çünkü bu ağacın çiçek açması için, yaşadığı iklimi çok sevmesi ve büyük uyum sağlaması gerekir. Çiçekleri ise küçük beyaz çiçekler şeklindedir. Madagaskar çiçeği, genelde iç mekanlarda bakıldığı için çiçek açması daha da zorlaşır. Ana vatanının sağladığı koşulları sağlayabilmek çok zor olduğu için, ağacınız büyük bir ihtimalle sağlıklı büyüyecek ancak çiçek vermeyecektir. Madagaskar dragon ağacı bakımı bu özelliği ile iç mekanlarda çiçeksiz bir tür olarak bilinir.

Madagaskar Dragon Ağacı Bakımı İçin Püf Noktalar

  • Eğer ağacınız akşam sulanmışsa, bitki ihtiyacı olan suyu sabaha kadar çekecektir. Sabah kontrol ettiğinizde saksının altında hala su bulunuyorsa, boşaltmanızı öneririz. Böylece köklerin çürümesinin önüne geçmiş olursunuz.
  • Marginata çiçeği bakımı için fazla güneş ışığı kadar rüzgar da tehlikelidir. Rüzgara maruz kaldığında dalları ve yaprakları kırılarak zarar görür. Bu nedenle rüzgardan korunacağı bir alanda konumlandırılması doğru olur. 
  • Madagaskar dragon ağacı bakımı konusunda güneş ışınlarının etkisi oldukça fazladır. Güneş ışığına doğru büyüme eğilimi gösteren saksının konumunu belirli aralıklarla değiştirmeniz gerekir.
  • Eğer dracena marginata için saksı değişimi yapacaksanız, bunun için sıcak bahar aylarını tercih etmelisiniz. Nisan ve mayıs ayları saksı değişimi için en uygun zamanlar olacaktır.
  • Budama, Madagaskar çiçeği için solmuş yaprakların yeniden açmasını sağlama amacıyla yapılır. Bunun için çürüyen yaprakların ucu dikkatli  bir şekilde kesilir ve bir süre sonra sağlıklı yapraklar çıkmaya başlar.
  • Soğuk havayı pek sevmeyen Madagaskar ağacı için kış aylarında bulunduğu ortamın sıcaklığının 7 derecenin altına inmemesi gerekir. Aksi halde bitkiniz zarar görecektir.
  • Dracena marginata, yapraklarında zehir bulunan türlerdendir. Bu nedenle evcil hayvanlarınızın ve küçük çocuklarınızın erişemeyeceği bir yerde konumlandırılması doğru olacaktır.

Bakım aşamalarından püf noktalarına kadar Madagaskar dragon ağacı hakkında merak ettiğiniz ve kolayca uygulayabileceğiniz aşamaları sizin için bir araya getirdik! Siz de yazımızı okuduktan sonra yaşam alanlarınızda bu gösterişli tropikal bitkiye yer açabilirsiniz. Eğer diğer bitkiler hakkında bakım aşamalarını merak ediyorsanız, aşağıdaki yazılara göz atabilirsiniz.

Guzmanya Çiçeği Bakımı: Tüm Püf Noktaları ile Sağlıklı Yapraklar

Teraryum Bakımı: Kendi Ekosisteminizi Oluşturun

Papatya Bakımı: Ponpon Papatyaların Dünyasına Yolculuk

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu