Çiçek Bakımı

Aşkın Gözyaşı Çiçeği Saksı Değişimi Nasıl Yapılır?

Aşkın gözyaşı çiçeği nadiren saksı değişimine ihtiyaç duyar. Dürüst olmak gerekirse, saksıyı değiştirmeniz için yeni sürgünlerin saksıyı istila etmesi ya da bitkinin hastalanması gibi güçlü bir nedene ihtiyacınız olacak. Saksıların iyi drenaj delikleri olduğundan emin olun. İşte Aşkın Gözyaşı çiçeği saksı değişimi…

Saksı Değişimi Yapmanız Gerektiğini Gösteren İşaretler

Aşkın gözyaşı çiçeği saksı değişimi zamanı geldiğinin sinyallerini birkaç şekilde verir:

 • Kök çürüklüğü, çok nemli veya su dolu toprakta uzun süre bekletilen örneklerde yaygın bir sorundur. Semptomlar arasında hızla sararan yapraklar, bodur büyüme ve çürümüş kahverengi bir kaudeks bulunur. Bitkiyi saksıdan çıkarın ve toprak hattının altındaki sağlığı kontrol edin. Kökler sarı renkteyse, hazırsınız, ancak kahverengi ve yumuşaksa, hemen harekete geçilmelidir. Kök çürüklüğünün ele alınması hakkında daha fazla bilgi bu bağlantıda bulunabilir.
 • Kıvrılmış yapraklar ve kurumuş kahverengi kenarlar, çok az su ve güneşe aşırı maruz kalmanın sonucudur. Doğal olarak bol güneş alan yerlerde iyi yaşayabilmelerine rağmen, sert ışınlara alışmamış kişilerde güneş yanığı ve çevresel şok belirtileri gösterirler. Uzun süreli maruz kalma, dehidrasyon sürecini önemli ölçüde hızlandıracaktır, bu nedenle kökleri nemli toprağın etrafına sarmak için ilkbaharda daha büyük bir saksıya nakli düşünün.

Hatalı olabilecek birçok farklı sorun nedeniyle sarı yaprakları doğrudan saptamak oldukça zordur. Sorunlar arasında sulamayla ilgili suistimal, çok fazla veya çok az ışık ve gübreleme sorunları yer alır.

 • Toprakta gelişen küf veya mantar iki anlama gelir – çok az ışık ve aşırı sulama. Zararsız olmasına rağmen, çoğu bahçıvan için çirkin olacaktır ve bu nedenle bilindiğinde kaldırılır. Çıkarmak için, taze bir Kaktüs kompostu partisi için toprağın üstteki iki inçini değiştirin. Ya alınan ışık miktarını artırın (çevresel şoku önlemek için ilk birkaç hafta doğrudan güneş ışığı almayın) ya da suların sıklığını biraz azaltın. Küfe alt yaprakların sararması eşlik ediyorsa, kök çürüklüğü vakanız da olabilir.
 • Aşkın gözyaşı çiçeğini kök salınca daha büyük bir saksıya aktarmalısınız. Köklere daha fazla yer vermek, sulu meyvelerin daha iyi büyümesine yardımcı olur ve bodur büyümeyi önler. Kalanchoe’unuzu ne zaman saklamanın zamanı geldiğini söylemenin birkaç yolu vardır:
 • Drenaj deliklerinden kökler çıkmaya başlar.
 • Kökler çok yoğun olduğu için su kötü akar.
 • Bitkinin büyümesi yavaşlar çünkü kökler yeterince beslenemez.
 • Toprak, daha düşük sıcaklıklarda bile daha hızlı kurur.

Bitkiniz için yeni bir saksı seçerken, drenaj delikleri olan pişmiş toprak bir saksı seçin. Bir öncekinden 2,5 – 5 cm daha büyük olmalıdır. aşkın gözyaşı çiçeğinin yerini değiştirmenin adımları şunlardır:

 • Aşkın gözyaşı çiçeğini saksıdan dikkatlice çıkarın.
 • Fazla toprağı çıkarmak için kökleri hafifçe sallayın. Tüm kiri temizlemek için kök topunu akan bir musluğun altına da koyabilirsiniz.
 • Köklerde herhangi bir hastalık belirtisi olup olmadığını kontrol edin – duygusal kahverengi kökler.
 • Yeni bir saksıya, kabın dibine bir çakıl tabakası koyun.
 • saksının üçte birini kaktüs saksı karışımı veya kumlu toprakla doldurun.
 • Bitkiyi, öncekiyle aynı yükseklikte büyüdüğünden emin olarak saksıya yerleştirin.
 • Kalan alanı saksı karışımı ile doldurun ve biraz destek vermek için gövdenin etrafına hafifçe bastırın.
 • İyice sulayın ve gelişmeye devam etmek için aşkın gözyaşı çiçeğini aydınlık bir yere yerleştirin

Aşkın Gözyaşları Çiçeği’nin hikayesi için “Aşkın Gözyaşları Çiçeği Hikayesi” içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bitkileri yeniden dikmek için en iyi zaman ilkbahardır. Bu sefer sadece büyüme mevsiminin başlangıcında. Ayrıca sıcaklık ve güneş ışığı, narin bitkilerinizin yeniden dikim stresiyle başa çıkmasına yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu