Çiçek Bakımı

Deve Tabanı Bakımı: Adım Adım Gösterişli Yapraklar

Son zamanlarda nereye baksanız onu görüyorsunuz ve gözlerinizi ondan alamıyorsunuz. Öyleyse doğru yerdesiniz demektir! Rehber niteliğindeki bu yazımızda, görkemli yaprakları ile devetabanı çiçeği hakkında birbirinden faydalı bilgileri bulacaksınız! Ayrıca deve tabanı bakımı hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevapları da bu yazımızda!

Turuncu Duvar Önünde Devetabanı

Devetabanı; nam- diğer monstera… Aslında hayatınızdaki yeri çok eskilere dayanıyor. Yıllardır evleri süsleyen ve dekoratif anlamda zenginleştiren devetabanı bitkisinin ana vatanı ise Meksika ve Kolombiya. Evet, yanlış duymadınız! Evinizde veya ofisinizde saksı içinde konumlandırdığınız bu bitki, aslında tropikal bir tür. 

Kalp şekline benzeyen yaprakları ile monstera bitkisi, sağlıklı bir ortamda büyüdüğünde 60-70 cm’ye kadar uzuyor. Birçok farklı türü vardır. Popülerleşen en yaygın türlerinin ise zamanla yaprakları genişliyor ve yırtılıyor. İşte bu bitkiyi albenili hale getiren de yapraklarında oluşan bu yırtıklar oluyor.

Günümüzün en beğenilen ve dekoratif anlamda bulunduğu ortamı en değiştiren bitkisi olan devetabanı çiçeği hakkındaki her şeyi öğrenmek için size iyi okumalar!

Devetabanı Evde Nereye Konur?

Işık Alan Ortamda Devetabanı Bitkisi

Eğer bir monstera sahibiyseniz, evde neredeyse her alanı değerlendirebilirsiniz. Güneşi çok seven ama düşük ışıkta da yaşama imkanı bulan devetabanı bitkisi için en uygun yaşam alanı güneş ışığını doğrudan almayan ortamlardır. Aydınlık bir ortamda daha hızlı gelişen ve hayat bulan monstera çiçeği, aynı zamanda yeterli güneş ışığı altında yapraklarında dikkat çeken ve herkesin beğendiği bir yapı oluşturur. Aslında her ortama uyum sağlayan bu bitkiyi isterseniz salonunuzda bir süs bitkisi olarak, isterseniz yatak odanızda dekoratif bir ürün olarak kullanabilirsiniz. Eğer isterseniz, banyonuzda modern bir tasarım olarak da yer verebilirsiniz.

Devetabanı Kaç Günde Bir Sulanır?

Sprey ile Sulanan Monstera Bitkisi

Monsteralar, susuzluğa karşı dayanıklı olan ama suyu da seven bitkiler arasında yer alıyor. Çoğu bitkide olduğu gibi yaz ve kış döneminde farklı oranda suya ihtiyaç duyuyor. Yaz aylarında haftada 5-6 gün boyunca sulanmaya ihtiyaç duyan devetabanı bitkisi, kış aylarında haftada 1-2 defa sulandığında yeterli suyu alıyor. Sulama sıklığı kadar önemli diğer bir nokta ise; sulama yapacağınız zamanların aynı günde ve aynı saatte olmasıdır. Bu özen, monstera çiçeği için oldukça etkilidir.

Devetabanı Nasıl Çoğaltılır?

Büyüyen Devetabanı Kökleri

Monstera bitkisi, hızlı büyüyen bitkiler arasında bulunur. Bu nedenle zaman zaman gövdesinde yeşeren dalları ayırarak yeni bir monstera bitkisi büyütebilirsiniz. Peki devetabanı nasıl çoğaltılır? Bunun için en bilinen ve en kolay yöntemler arasında, bitkiden sağlıklı çelikler almak ve onları köklendirmek geliyor. Narin bir şekilde gövdeden ayırdığınız bu çelikleri, su dolu bir bardak ya da vazonun içinde bekleterek köklendirin ve sonrasında saksıya yerleştirip büyümesini seyredin. İşte devetabanı çoğaltma yöntemi ile yeni devetabanı bitkinize kavuştunuz! Şimdi onu ister yaşam alanlarınızda konumlandırın, isterseniz sevdiklerinize hediye ederek onları şımartın!

Devetabanı Saksı Değişimi Nasıl Yapılır?

Saksısı Değiştirilen Monstera Bitkisi

Monstera yerini seven ama aynı zamanda çok hızlı büyüyen bir bitki. Bu nedenle senede bir kere de olsa saksısının mutlaka değişmesi gerekiyor. Devetabanı saksı değişimi nasıl yapılır? sorusunun cevabı ise oldukça basit; bulunduğu saksıdan bir boy büyük saksıya taşıyarak! Çünkü devetabanının kökleri dar alanda büyüme imkanı bulamaz ve çürümeye meyilli olur. Bu nedenle köklerin rahat hareket edebileceği, geniş bir saksı tercih ederek bulunduğu saksıdan yeni saksıya değişim yapabilirsiniz.

Devetabanı Yaprakları Ne Zaman Yırtılır?

Yaprakları Yırtılan Devetabanı Çiçeği

Devetabanının asıl yetiştiği yerler, yağmur ormanlarıdır. Sık ağaçlar ve bitkiler ile kaplı bu ormanlarda yetişen devetabanı bitkisi, güneş ışınlarını yalnızca üstteki yaprakları ile alır. Alttaki yapraklarının da güneş alması ve büyümesi için, yaprakları büyüdükçe üzerinde yırtıklar oluşur. Yani yapraklarındaki yırtıklar büyüme ile gerçekleşir. Siz de monstera bakımı hakkındaki tüm adımları uygulayarak bitkinizin hızlıca olgunlaşmasını sağlayın. Sonrasında yapraklarının ikonik bir şekilde yırtılıp delinmesini izleyebilirsiniz.

Devetabanı Bakımı Püf Noktaları

  • Monstera bitkisini sularken kireçsiz bir su kullanmanızı öneririz. İçme suyu ya da dinlenen çeşme suyu, bitkinizin sağlıklı olmasını kolaylaştırır. 
  • Bitkinin yapraklarında zaman zaman terlemeler meydana gelir. Bunun nedeni; fazla su ve mineral oranının yüksek olmasıdır.
  • Yapraklarında bulunan toksik madde nedeniyle monstera, zehirli bitkiler arasında yer alır. Bu nedenle küçük çocuklarla ve evcil hayvanlarla temas ettirilmemelidir.
  • Bitkinin yaprakları üzerinde toz bulabilirsiniz. Nemli bir bez ile bu yaprakları silmeniz gerekir. Böylece daha hızlı büyümesine olanak sağlayabilirsiniz.
  • Eğer bitkinin yaprakları sarıya dönüyorsa, saksının altına bakabilirsiniz. Fazla su saksıda birikip köklerine temas ederek bitkinin yavaş yavaş çürümesine neden olmuş olabilir.
  • Nemi seven bitkiler arasında yer alan monstera için yapabileceğiniz en iyi şey birkaç haftada bir nem banyosu yaptırmanız olacaktır.

Yazımızda devetabanı nasıl bakılır sorusunun cevabını buldunuz, şimdi sıra birbirinden güzel devetabanı çeşitleri ile yaşam alanlarınızı süslemeye geldi! Devetabanı bakımı konusunda yeteri kadar bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyorsanız, diğer bitkilerin bakımı hakkında da bir şeyler öğrenmeye ne dersiniz?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu