Çiçek Bakımı

Bambu Bakımı: Sulama, Saksı Değişimi ve Budama Aşamaları

Yaprakları yıl boyu yeşil kalan, kimilerine şans kimilerine de mutluluk getiren bambu çiçeği, hemen herkes tarafından sevilen bitkiler arasında yer alıyor. Yaşam alanlarına ferahlık ve şıklık katan bambu çiçeği bakımı konusundaki aklınızdaki tüm soruların cevabını sizin için derledik.

Dracaena Sanderiana, bilimsel adıyla Bambusoideae, halk dilinde Hint kamışı, bilinen adıyla bambu… Birbirinden farklı görünseler de bambunun yaklaşık 1213 türü bulunur. Boyları bir metreye kadar uzayabilen bambuların yaprakları da 20 cm’ye kadar büyüyebiliyor. Yeşil renkli gösterişli yaprakları ile bambular, yaşam alanlarının havasını bir anda değiştiriyor. 

Bambular farklı formlarda karşınıza çıkar. Kıvrımlı, düz, kafes ya da spiral görünüme sahip bambular arasından seçim yapmak oldukça zor. Bambular, daha çok dekoratif anlamda zenginlik katmak isteyenlerin tercihi oluyor. Bambu bitkisi bakımı hakkında bilgi sahibi olmak ve yaşam alanlarınızda bambuya yer açmak için yazımızı mutlaka okumalısınız!

Şans Bambusu

Son dönemlerde Asya’dan tüm dünyaya yayılan ve Dracaena Sanderiana adıyla da bilinen şans bambusu, günümüzde en çok tercih edilen bitkiler arasında yer alıyor. Bulunduğu ortama bolluk, bereket ve şans getiren şans bambusu, bambu bitkisinin sap kısımlarıyla benzer özelliklere sahip. Şans bambusu aslında orijinal bir bambu değil. Bu adı almasının nedeni ise bambu bitkisine olan benzerliği. Şans bambusu bakımı ise oldukça kolay. Suda ya da toprakta bakılabilen şans bambusu, uzun süre boyunca yaşam alanlarınızı süsleyebiliyor.

Şans bambuları, farklı formlarda ve farklı sayılarda bir araya gelebiliyor. Şans getirip getirmediği bilinmez ama estetik görünüme sahip bu bambuyu evinizde veya ofisinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Birbirinden farklı şekilde aranje edilen şans bambusu çeşitlerini ÇiçekSepeti’nde bulabilirsiniz.

Bambu Bakımı Nasıl Yapılır?

Bambu bakımı konusunda birçok kaynak araştırdınız ve doğru bilgiye ulaşmanın ne kadar zor olduğunun farkına vardınız. Evde bambu bakımı için gerekli tüm bilgileri, püf noktalarını ve bakım aşamalarını sizin için derledik! Bambu bakımı nasıl olmalı? sorusunun cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

 1. Bambu bakımı nasıl olur? sorusunun ilk cevabı doğru ışık ve konumlandırmadan geçiyor.


Bambu bitkisi ışığı seven bir bitkidir. Ancak bu doğrudan güneş ışığına maruz kalması gerektiği anlamına gelmez. Aydınlık ortamları seven bambu, yarı gölge olan ortamlarda da rahatlıkla büyür. Çok soğuk ve çok sıcak ortamlarda yaşayamayan bambular için en doğru yer evin aydınlık bir köşesidir. Pencere pervazlarında fazla sıcak ve fazla soğuktan etkilenebilecekleri için bu tür ortamlarda konumlandırmamanızı öneririz.

Bambular ılık ortamlarda kendilerini daha iyi hisseder. Bu nedenle özellikle yaz ve kış mevsimlerde sıcaklığı kontrol altına alabileceğiniz ortamlarda bambu bitkisini konumlandırabilirsiniz. Yaz aylarında sıcaklığın yüksek olması ve kış aylarında da düşük sıcaklık olması ılıman havayı seven bambu bitkisini olumsuz yönde etkiler. Yaz ve kış aydınlık ve yarı gölge alanlara bambuyu yerleştirebilirsiniz. Sık sık yerini değiştirmemeniz daha iyi olacaktır. 

 1. Bambu bakımı suda yapılır ve su bambunun en büyük ilacıdır.

Bambu suyu seven ve suda büyüyen bir bitkidir. Genelde suda yetiştirilen bambu bitkisinin ihtiyacı olan su miktarı bir vazoda 10 cm kadardır. Vazo seçiminde ince ve uzun bir vazo seçmeniz önerilir ancak su oranı doğru miktarda ayarlandığında geniş bir saksıda da bambu bitkisi sağlıklı bir şekilde yetişir. Suyun içinde yetiştireceğiniz bambu çubuk bakımı, öncelikle vazonun dibine çakıl taşı ya da boncuk yerleştirmekle başlar. Bu, hem güzel bir görünüm elde etmenizi hem de bitkinin köklerinin sağlam bir yere tutunmasını sağlar. 

Bambu için kullanacağınız suyun klorsuz bir su olmasını tavsiye ederiz. Bunun için oda sıcaklığında içme suyu kullanabilirsiniz. Böylece suyun içinde kalan kök kısmı zarar görmeyecektir. Bambunun suyunu haftada bir değiştirmek yeterli olacaktır. Sulama miktarını ve suyun kalitesini doğru ayarladığınız zaman, bambunun yıl boyunca yeşil kaldığını siz de göreceksiniz. 

 1. Takviye besinleri kullanmaktan çekinmeyin ve bambu bitkisini canlandırın.

Her bitki zaman zaman yapraklarını döker, sararır ya da solgun görünür. Konumunun ve su miktarının uygun olduğu ortamlarda bile bu tip olumsuz durumlar ile meydana gelir. Böyle durumlarda takviye besinler kullanarak bitkiyi yeniden hayata döndürebilirsiniz. Suda yetişen bambu bitkisi için birkaç damla bitki besini kullanabilirsiniz. Bitkiniz suda yetiştiği için, sıvı bitki besini kullanmanızı öneririz. Böylece bambu çiçeğinin sağlıklı bir şekilde gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Bitkiler takviye besinlere ihtiyaç duysa da bu besinlerin miktarını doğru ayarlamak gerekir. Bu besinler yararlı olduğu kadar yüksek miktarda kullanıldığında bambuya zarar da verebilir. Vereceğiniz bitki besinini seyrelterek bambunun suyuna ekleyebilirsiniz. Bir iki damla bitki besini vermek bambuyu yeniden canlandırmada etkili olacaktır.

 1. Bambu bitkisinin saksısını değiştirerek ömrünü uzatabilirsiniz.

Her bitkide olduğu gibi bambu bitkisinin de zaman zaman saksının değiştirilmesi gerekebilir. Bambu saksısı daima köklerinin zor sığacağı şekilde olmalıdır. Bitki büyüdükçe bambu bitkisini büyüterek yeni saksıya geçebilirsiniz. Bu geçiş sırasında bambu bitkisine ve köklerine oldukça hassas davranmanızı öneririz. Yeri değişen her bitki gibi bambu bitkisi kısa bir süreliğine de olsa yapraklarının rengini değiştirir. Böyle bir durumda bambuyu gözlemlemeniz, ısı ve konumunu doğru ayarlamanız gerekir. Saksıyı seçerken çok büyük değil, mevcut saksıdan biraz büyük olan bir saksı seçmelisiniz.

Suda yetiştirmeye başladığınız bambuyu daha sonra toprakta da yetiştirebilirsiniz. Bunun için toprağın her zaman nemli kalmasına dikkat etmelisiniz. Zaman zaman toprağı kontrol ederek nem oranını ölçebilirsiniz. Toprağın nemini kontrol ederken sadece yüzeyini değil, orta kısımlarını da kontrol etmenizi öneririz. Haftada bir iki kere bu kontrol işlemini yaparak bambunun sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlayabilirsiniz. 

 1. Bambu çiçeğini güvenli bir şekilde çoğaltın ve bambuyu yaşam alanlarınızın her yerine taşıyın.

Bambu çiçeğini dilediğiniz zaman çoğaltabilirsiniz. Böylece yaşam alanlarınızın her yerinde birçok bambu bitkisine yer verebilirsiniz. Bambu, çelikleme yöntemi ile çoğaltılan bir bitkidir. Yılın her mevsiminde kolaylıkla çoğaltılması en büyük avantajlarından biridir. Dalları uzayan ve birçok yavru dal veren bambuyu çelikleme yöntemi ile çoğaltmak için önce bambu çiçeğinin ana gövdesinden bir sürgün kesin. Kestiğiniz sürgünün yani çeliğin alt kısımlarını temizleyin ve köklenmesi için içi su dolu bir vazoya alın. Köklenen bambuları daha sonra su dolu ya da toprak dolu vazoya dikebilirsiniz. 

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; kesilen ve suda kalan kök kısmını hava akımından korumaktır. Bunun için kesilen kısmı dondurucu silikon ya da mum gibi materyaller ile sırlayarak hava ile olan ilişkisini de azaltabilirsiniz. Bu çoğaltma işlemi sayesinde yeni bir bambu çiçeği elde etmiş olacaksınız. Yeni bambu çiçeklerine evinizde veya ofisinizde farklı dekoratif vazolar ile yer verebilirsiniz.

Bambu Bakımı: Püf Noktalar

 • Bambu bakımı nasıl yapılır? sorusunun en önemli cevabının bol su ile mümkün olduğunu belirtmiştik. Ancak fazla miktarda su, eksik olmasından daha tehlikelidir. Bambunun rengini kontrol ederek fazla ya da az suya maruz kaldığını anlayabilirsiniz.
 • Bambu bitkisinin yaprakları kuru görünüyorsa, uçlarında kızarma ya da kıvrılma varsa bitkinin suya ihtiyacı var demektir. Eğer fazla miktarda suyu olduğunu düşünüyorsanız bu belirtilerin bir diğer nedeni de köklerinin büyümesi için yeterli alanın kalmamış olmasıdır.
 • Saksı seçiminde bambuya zarar veren bazı malzemelerden uzak durmanız gerekir. Eğer saksı çimentodan ya da ahşaptan ise, vazoyu plastik bir malzeme ile kaplayın.
 • Bambu nemi çok seven bir bitkidir. Bambu bakımı evde yapıldığında nemi korumak oldukça önemlidir. Nemli bir ortam sağlamanın en pratik yolu ise kökleri ıslatmadan bitkinin altında su bırakmaktır. Bunun için su dolu büyük bir kabın içine bambu bitkisini saksısı ile birlikte koyabilirsiniz.
 • Nemi artırmanın bir diğer yolu da bambu bitkisinin bulunduğu ortama nemlendirici makinelerden yerleştirmektir. 
 • En çok tercih edilen bambu türlerinden olan bambu palmiyesi bakımı da tıpkı diğer bambu çeşitlerinin bakımı ile aynıdır. Yüksek miktarda su ve ılık bir ortamın memnun edemediği hiçbir bambu yok diyebiliriz.
 • Bambunun birçok türü vardır. Bazı türler bahar aylarında yapraklarını döker ve yerine yeni yapraklar yeşerir. Bu döngüde bir bambuya sahipseniz, bu durum bambunun sağlıklı bir şekilde büyüdüğünün de bir göstergesidir.
 • Bambu yapraklarının renklerinin size söylemek istediği bir şeyler var. Eğer yapraklar yavaş yavaş soluyor ve zamanla sarı renge dönüyorsa, bu durum bambunun yeterli derecede beslenmediğini gösterir. Gübre ile bitkiyi yeniden canlandırabilirsiniz.

Bambu Bakımı: Sıkça Sorulan Sorular

Sizler için bambu çiçeği nasıl yetiştirilir ve bambu çiçeği bakımı nasıl yapılır sorularının cevaplarını verdik. Şimdi sıra en çok merak edilen birkaç soruyu yanıtlamaya geldi…

Bambu vazosu nasıl olmalı?

Bambular suda ya da toprakta yetişir. Ancak şüphesiz ki bambunun en iyi geliştiği ortam sudur. Bambunun nerede yetiştiği oldukça önemlidir. En ideal bambu yetiştirme işlemi su dolu bir cam vazoda olur. Köklerinin maksimum sınırda durabildiği genişlikte bir cam vazo tercih edebilirsiniz. Uzun ve ince olan bu cam vazonun 10 cm kadarlık kısmının su ile dolu olması önemlidir. Vazonun altına çakıl taşları ya da renkli boncuklar yerleştirerek bambunun kökleri için ideal ortamı sağlayabilirsiniz. Bambu saksısı seçerken çimentodan ya da ahşaptan yapılan saksıları tercih etmelisiniz. Birbirinden farklı tasarıma sahip saksı modelleri için ÇiçekSepeti’ni ziyaret edebilirsiniz.

Bambu nasıl kıvrılır?

Bambu bitkisinin birçok farklı formu vardır. Bu bitkiye şekil vermek ne kadar zor olsa da birkaç işlemle bambuya istediğiniz kıvrımı verebilirsiniz. Böylece yaşam alanlarınızı dekoratif anlamda zenginleştirebilirsiniz. Elinizdeki bambu bitkisine şekil vermek için vermek istediğiniz şekle uygun bir tüp ya da hortum bulmanız gerekir. Spiral bir şekil alması için bu tüp ya da hortumun ağzına gelecek şekilde bambu bitkisinin dalını yerleştirmelisiniz. Bambu büyüdükçe kendine bir yol bulur ve vermek istediğiniz şekle göre gelişimini tamamlar. Yeterli büyüme sağlandığında şekil vermek istediğiniz ürünleri bambudan dikkatli bir şekilde ayırmanız gerekir.

Şans bambusu kaç adet olmalı?

Şans, bolluk ve bereket getirdiğine inanılan şans bambusunun şekli kadar adedi de önemlidir. Çin kültüründeki inanca göre her bir şans bambusu sayısının bir anlamı vardır. Eğer aşk diliyorsanız 2 adet şans bambusu yeterlidir. Dileğiniz sonsuz mutluluk ise 3 veya 5 adet şans bambusu tercih edebilirsiniz. Sağlıklı bir hayat sürmek için 7 şans bambusu yeterli ilen, bereket ve bolluk için 8 adet şans bambusuna ihtiyacınız olacak. Gelecek günlerin huzurlu ve iyi geçmesi için 9 adet şans bambusu öneriliyor.

Bambu neyi simgeler?

Şans bambusunun Çin kültüründe ve dünya genelinde ne anlama geldiğini sayılar ile belirttik. Peki bambu bitkisi neyi simgeliyor? Bambu birçok kültürde dostluğun ve dürüstlüğün simgesi olarak geçiyor. Bu nedenle özel günlerde sıklıkla tercih edilen bitkiler arasında yer alıyor. Bambu aynı zamanda saflığın da sembolü. Bu nedenle saf sevgi ve hayranlık duyduğunuz sevdikleriniz için bambu bitkisini tercih edebilirsiniz. Bambu çeşitlerini satın almak için ÇiçekSepeti’nden sipariş verebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu