Çiçek Bakımı

Kaktüs Bakımı: Püf Noktaları Nelerdir?

Evde, ofiste, yaşam alanlarının her bir köşesinde karşımıza çıkan ve görünümü ile göz dolduran kaktüs bitkisinin tüm bakım aşamalarını yazımızda bulabilirsiniz. Püf noktalarını uyguladıktan sonra kaktüs bakımı konusunda danışılan kişi siz olacaksınız.

Adını Yunanca’daki “kaktos” kelimesinden alan kaktüslerin birçoğu, dünyanın en kurak yerlerinden biri olan Atacama Çölü’nde yaşıyor. Ama bu durum, yaşam alanlarımızda onlara sağlıklı bir şekilde bakmamıza engel olmuyor. Anavatanı Amerika olan bu bitki, uygun koşulları sağlanan her ortamda güvenle yaşayabiliyor.

Kaktüs yetiştirme konusunda doğru bilginin sahibi olmak istiyor ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, işe yazımızı okuyarak başlayabilirsiniz. Sizin için hazırladığımız yazımızda kaktüs bakımı püf noktaları konusunda bilgi sahibi olacak ve bu güzel bitkiyi yetiştirmekten çekinmeyeceksiniz.

Kaktüs Çiçeği

Büyük bir kısmı çiçek açabilen ancak genel olarak tüm gövdesini kaplayan dikenleriyle tanıdığımız bir bitkidir kaktüs. Karşılaştığınız birçok kaktüs türü yapraklarını kaybetmiştir. Üzerindeki dikenler, günümüze kadar değişen ve evrimleşen yapraklarıdır. Bu değişimin nedeni otobur olan türlere karşı bir savunma mekanizması olsa da, dikenlerin aynı zamanda yetiştiği bölgeden dolayı kaktüsün su kaybını engellemeye de yardımcı olmasıdır.

Binlerce türü bulunan bir familyaya sahip olan kaktüslerin, çiçek açan bitkiler arasında yer alması sizi şaşırtacaktır. Ancak sağlıklı bir şekilde yetişen kaktüs, yılda bir çiçek verir. Tomurcuklanması, yeşermesi ve çiçeklerini dökmesi ise toplamda 4-5 haftalık bir süre içerisinde gerçekleşir. Kaktüs çiçekleri genel olarak huni ya da çan şeklinde açar. Hangi kaktüsler çiçek açar? sorusunun ise tek bir cevabı bulunmuyor. Kaktüs yetiştirme konusunda yapılan hatalar, kaktüsün çiçek vermesini engeller. Ayrıca sadece yetişkin kaktüslerin çiçek verdiği de unutulmamalıdır. Yani türünden çok, doğru ortamda yetişen sağlıklı bir kaktüs olması ve yaşam evresinin uygun olması, kaktüsün çiçek açmasında etkilidir. Yavru ya da yetişkin birçok kaktüs türünü ÇiçekSepeti’nde bulabilirsiniz.

Kaktüs Bakımı Nasıl Yapılır?

Tüm yönleriyle kaktüs çiçeği bakımı konusunda bilgi sahibi olmak istiyorsanız ve birbirinden farklı kaktüs çeşitlerini sağlıkla yetiştirmek istiyorsanız bazı bakım aşamalarını uygulamanız gerekiyor. Sizin için hazırladığımız kaktüs bakımı aşamalarını tek tek inceleyerek kaktüs yetiştirirken uygulayabilirsiniz!

 1. Evde kaktüs bakımı yaparken, işe önce doğru saksıyı seçmekle başlayın.

Kaktüsler genellikle küçük saksılarda satılan bitkilerdir. Ancak kaktüsün bu saksıda sağlıklı bir şekilde yetişmesi mümkün değildir. Kaktüs satın aldıktan sonra yapacağınız ilk şey, saksısını değiştirmek olmalıdır. Kaktüsü ilk saksısından çıkardıktan sonra, bu saksıdan biraz daha büyük olan başka bir saksıya yerleştirmeniz gerekiyor. Yeni saksının da çok büyük olmaması gerekir. Nispeten küçük boyutlarda bir saksı olması önemlidir. Böylece kaktüs saksıya daha rahat tutunur ve daha sağlıklı büyür.

Yeni saksının mutlaka drenajlı bir saksı olması gerekir. Sulama yapıldığında kaktüsün istemediği fazla suyun bu deliklerden dışarı çıkması oldukça önemlidir. Ayrıca saksı altındaki tabla da bu aşamada oldukça gereklidir. Kaktüs fazla suyu atmayı sevdiği için, saksının altından akan suların tablada birikmesi işinizi kolaylaştırır. Vernikli toprak saksılar, kaktüsün doğal ortamındaymış gibi büyümesine olanak sağlayacaktır. Kilden yapılan bir saksıyı tercih ederseniz, hem sıvı geçirgenliği hem de kaktüsün yeteri kadar sulanması konusunda birtakım problemler ile karşılaşabilirsiniz. Çünkü kil saksının içinde sulama yapmak, buharlaşmaya neden olur. Vernik, aynı zamanda kaktüs toprağında bitkiye zarar verecek zararlı tuzların birikmesini de önler. Kaktüs için en doğru ve en şık saksı modellerini ÇiçekSepeti’nde bulabilirsiniz.

 1. Saksı değişiminde toprak kalitesinin kaktüs bakımında ne kadar önemli olduğunu unutmayın.

Saksıyı seçtiniz ama doğru toprak karışımını elde ettiniz mi? Saksı ne kadar uygun olursa olsun, kaktüsün köklerinin tutunduğu toprağın kalitesi ve içerisindeki karışım da oldukça önemli. Genel olarak çiçek toprağı ve kalın kum karışımından elde edilen topraklarda yaşayan kaktüsler, daha verimli yetişirler. Çünkü bu toprak karışımı, onların yaşadıkları yer olan çöl ortamına en yakın karışımdır. Kaktüs toprağı mutlaka suyu geçirmelidir ve kireçli olmamalıdır. Kaktüs bitkisi suyu fazla sevmediğinden, fazla gelen suyu bu geçirgen toprak aracılığı ile atabilmelidir. Ayrıca kalın kum karışımı kaktüsün köklerinin de rahat etmesini ve doğru büyümesini kolaylaştırır. 

Saksı değiştirirken kaktüs toprağından maksimum verim elde etmek için saksının alt tabanına küçük çakıl taşları yerleştirmenizi öneririz. Fazla suyun biriktiği saksı altı, çakıl taşları ile döşendiğinde kaktüsün köklerine zarar vermeyecektir. Sonrasında elde ettiğiniz toprak karışımını çakıl taşlarının üzerine ekleyin ve diğer saksıdan güvenli bir şekilde ayırdığınız kaktüsü, zarar vermeden yeni saksısına yerleştirin. Bundan sonra ise kalan toprağı kaktüsün kök kısmını kapatacak şekilde üzerine dökün. İşte yeni kaktüs saksınız hazır! Yeni saksısına yerleştirdiğiniz kaktüs, 1-2 gün boyunca su istemeyecektir. Yeni yaşam alanına alışmaya çalışan kaktüse bu süre içerisinde su verdiğinizde köklerinin ıslanarak çürümesine neden olabilirsiniz. Artık kaktüsü iyi gözlemleme ve sonraki bakım aşamalarını uygulama vakti!

 1. Sulamayı doğru yapın ve kaktüsün sağlıklı büyümesinin keyfine varın.

Kaktüsler, fazla su sevmeyen bitkiler olarak tanınırlar. Genellikle fazla sulamadan dolayı çürür ve ölürler. Mart ve ağustos ayları arasındaki dönem, sulamaya en ihtiyaç duydukları dönemdir. Bu aylarda sulama yapılan havanın mutlaka güneşli ve sıcak olması gerekir. kış aylarında ise suyu depoladıkları için sulanmaya ihtiyaç duymazlar. Kaktüs sulama işlemini yaparken öncelikle toprağı parmağınızla kontrol etmenizi öneririz. Toprağın üst kısmı kuru olsa da içini de kontrol edip kuruluğundan emin olmanız gerekir. Toprak nemli ise sulama yapmanız gerekmez ancak toprak kuruduysa sulama yapabilirsiniz.

Sulama yaparken de alt tablanın boş olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer tabla suyla doluysa mutlaka boşaltmanız gerekir. Suladıktan sonra bu tabla tekrar dolacaktır ancak sulama işleminden yarım saat sonra tablayı boşaltmanızı tavsiye ederiz. Sulama sırasında suyun kaktüsün gövde kısmına gelmemesi gerekir. Suyun temas ettiği tek yer toprak yüzey olmalıdır. Kaktüsün nemliliğinden veya kuruluğundan emin olamıyorsanız, tercih hakkınızı sulamamaktan yana kullanmanız sizin yararınıza olacaktır. Genel olarak suya az ihtiyaç duyan ve sulanmayı pek sevmeyen kaktüsler için belki de en hassas konulardan biri su miktarını doğru ayarlamaktır. Böylece kaktüs uzun süre sağlıklı kalacaktır.

 1. Bol güneş ışığı ve sıcak hava sayesinde sağlıklı kaktüslere merhaba!

Kaktüsler yapıları gereği sıcak havayı çok severler. 40 dereceye kadar sıcaklıkta sağlıklı bir şekilde büyüyen kaktüsler, sıcaklığın eksiye düştüğü hava şartlarında hastalanıp çürüyebilirler. Bu nedenle kaktüsleri birer yaz bitkisi olarak konumlandırmak pek de yanlış olmaz. Sıcağı seven kaktüsler aynı zamanda bol güneş ışığı altında da uzun süre yaşayabilirler. Kaktüs saksısını konumlandırırken bu iki hava koşulunu da sağlayan bir yere konumlandırmanızı öneririz. Yaşam alanlarınızda yer alan pencere pervazları ya da balkonlar, kaktüs yetiştirmek için en uygun alanlardır. En çok güneş alan yer, kaktüsün en iyi büyüyebileceği ve en sağlıklı kalacağı yerdir. Bu durumda yalnızca kaktüsü öğle saatlerinde yüksek güneş ışığından korumanızı öneririz. Öğle saatleri dışında güneş ışınlarını doğrudan alması kaktüs için tehlikeli değildir. Her ne kadar güneşi ve sıcak havayı sevseler de kaktüslerin en sevmediği ortam, neme maruz kaldıkları ortamlardır. İçlerinde su depolayabilen bu bitkiler, yoğun nem karşısında mantar gibi birçok bitki hastalığına yakalanıp çürüyebilirler.

 1. Sıra geldi kaktüsleri çoğaltmaya ve minik bir kaktüs bahçesi yaratmaya!

Kaktüs bakımı ve çoğaltılması, en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Kaktüsler çoğaltılabilir ama bu işlemi yaparken kaktüse zarar vermemek oldukça önemlidir. Peki kaktüsler nasıl çoğaltılır? Bu işlemi yapabilmek için kaktüsün yavru vermiş olması önemlidir. Kaktüsün yavru verme süreci ise iyi bakıldığında yaklaşık 1 ya da 1 buçuk yıl içerisinde gerçekleşmektedir. Yavru verebilmesi için önce kendisinin yeteri kadar büyümesi gerekir.

Çoğaltma işlemini yaparken yavru kökünden temiz bir bıçak yardımı ile ayırmalısınız. Ayırma işleminde bıçak kullanacağınız için kaktüse zarar vermemeye ve hassas davranmaya özen gösterin. Yavru kökü ayırdığınızda zaman kaybetmeden diğer saksıya aktarmanız ve yerleştirmeniz gerekir. Kökü saksının en derinine kadar ekmeniz, yavru kökün toprağını sevmesini de kolaylaştırır. Eğer elinizde tek bir yavru kök varsa bu işlemi ertelemeniz daha doğru olacaktır. Çünkü en az iki yavru kök ile birlikte daha başarılı sonuç alabilirsiniz. Bu işlemi yaparken havanın sıcak olmasına dikkat etmelisiniz. Mümkünse yaz mevsiminde veya bahar aylarında yapmak, her iki kaktüsün de sağlıklı olmasını sağlar.

Kaktüs Bakımı: Püf Noktalar

 • Kaktüs toprağının içerisine ufak ponza taşı da eklerseniz, daha verimli bir büyüme elde edebilirsiniz.
 • Kaktüslerin güneşi ve ışığı sevdiğinden bahsetmiştik. Mini kaktüs bakımı konusunda dikkat etmeniz gereken nokta, kaktüsü yarı güneşli bir yerde konumlandırmaktır. Sonrasında kaktüs büyüdüğünde güneşe çıkarmaktır.
 • Kaktüs sulama işlemini sabah erken saatlerde ya da akşam geç saatlerde yapmanızı öneririz. Bu saatler kaktüsün suya en çok ihtiyaç duyduğu saatlerdir.
 • Kaktüs sulamasını sadece üstten değil, alttan da yapabilirsiniz. Saksının deliklerinden suyu dikkatli bir şekilde dökerek her tarafının eşit oranda sulanmasını sağlayabilirsiniz.
 • Eğer evinizde bir zebra kaktüs varsa, zebra kaktüs bakımı konusunda da yukarıdaki önerilerimizi uygulayabilirsiniz. Zebra sukulent bakımı zor gibi görünür. Ne kadar kolay ve eğlenceli olduğunu siz de göreceksiniz.
 • Kaktüs zaman zaman toz tutabilir. Tozlanan yapraklar ise yeteri kadar büyüyemez ve gelişemez. Narin bir şekilde tozlarını almanız gerekir.
 • Saksınızda birden fazla kaktüs varsa ve bu kaktüslerden biri hastalanıp çürümeye başladıysa, hasta olan kaktüsü saksıdan ayırmanız gerekir. Sonrasında bu kaktüsü başka bir saksıya dikmeniz gerekir.
 • Tohumdan kaktüs yetiştirme işlemi yapmak istiyorsanız, sabırlı olmanızı öneririz. Tohumların çimlenmesi bir iki haftalık bir süreçtir. En geç 1 ay içinde tohumlar çimlenir. Bazı türlerde bu süre 2-3 ay sürer. 

Kaktüs Bakımı: Sıkça Sorulan Sorular

Kaktüs en hızlı nasıl büyür?

Kaktüslerin hemen hepsi, bol güneş ışığını ve sıcak havayı çok seviyor. Uygun ortam oluşturulduğunda ve sulama, gübreleme gibi bakımlar yapıldığında kaktüsün büyümesi de hız kazanır. Eğer kaktüsün büyümesini ve çiçek açmasını istiyorsanız, doğal yaşam alanına en yakın ortamı sunmalısınız. Evde veya ofiste yetiştirdiğiniz kaktüsün, doğrudan güneş ışığı altında kalmamasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca sık sık sulamamalısınız. Tüm bunlara ek olarak kaktüsün bulunduğu ortamın rüzgardan da izole olması gerekiyor. Çünkü rüzgar, narin köklere sahip olan kaktüsü kökünden sarsıyor. Aynı zamanda rüzgar, toprağına soğuk havanın girmesine neden oluyor. Bu da kaktüsün ömrünü azaltıyor. Sulama, ışık, sıcaklık ve nem oranına dikkat ettiğinizde kaktüs hızlı bir şekilde büyüyecektir.

Kaktüsün çiçek açması için ne yapmalı?

Kaktüsler senede bir kez çiçek açar. Açan çiçekler, 1 ay kadar canlı kalır. Sonrasında dökülen çiçekler her yıl belli zamanda yeniden açar ve bu döngü sürekli tekrarlanır. Eğer kaktüsün çiçek açmasını istiyorsanız tüm bakım koşullarını uygulamanız gerekmektedir. Ancak şüphesiz ki en önemli etken, sulama miktarıdır. Kış aylarında suyu çok sevmeyen, bahar ve yaz aylarında doğru oranda sulanan kaktüs, sonunda çiçek açacaktır. Bu sıklık yazın ayda bir, maksimum 2 kere sulama şeklinde olmalıdır. Kış aylarında su vermeseniz bile kaktüs kendi içerisindeki su deposunu kullanır. Toprak çok kurumadan su vermemeniz gerekir. Bir diğer önemli etken de saksı seçimini doğru yapmaktır. Kaktüsün boyutu ne kadarsa, saksının boyutu da en az o kadar olmalıdır. Çiçek gübresi kullanarak ve yeterli miktarda güneş ışığı almasını sağlayarak çiçek açmasını sağlayabilirsiniz.

Kaktüse vitamin olarak ne verilir?

Genelde kaktüsler yavaş büyüdükleri ve narin oldukları için takviye besinlere ihtiyaç duyarlar. Vitaminler de bu besinler arasında yer alır. Aslında vitamin vermek demek, ona suni gübre vermek demektir. Suni gübre seçiminde azotu az, fosfor ve potasyum miktarı fazla olan gübreleri tercih etmeniz gerekir. Çiçekçilerde “çiçek coşturan” ya da “çiçek açtırıcı vitamin” olarak bilinen vitaminleri temin edebilirsiniz. Eğer fosfor kaynaklı bir vitamin aldıysanız, bu ürünü ilkbahar ve yaz aylarında kullanmanız gerekir. Fazla miktarda gübrenin veya vitaminin de kaktüse zarar verdiği unutulmamalıdır.

Kaktüs kışın nerede durmalı?

Kaktüsler, hava sıcaklığının 10 dereceden aşağı düşmeye başladığı koşullarda soğuk ve yağışlı havadan mutlaka korunmalıdır. Bahar ve yaz aylarında balkonda olmayı seven kaktüsler, kış aylarında balkonda ise mutlaka içeri alınmalıdır. Eğer içeri alamadığınız bir durum varsa, üzeri poşet ya da hava alan bir kumaş ile kapatabilirsiniz. Böylece bitkiyi soğuktan koruyabilirsiniz. Kış aylarında ev veya ofis ortamında bakmak istediğiniz kaktüsün yeri ise mutlaka çok havadar olmalı. Ayrıca güneş ışığını bol bol alabileceği bir yerde konumlandırılmalı. Yerinin değiştirilmesinden hoşlanmayan tüm bitkiler gibi kaktüslerin de yeri sık sık değiştirilmeli. Kış uykusuna yatan kaktüslerin, kış aylarında bol bol dinlenmesi gerektiğini de unutmamak gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu