Çiçek Bakımı

Sardunya Nasıl Çoğaltılır? Adım Adım Sardunya Çoğaltma Yöntemleri

Sardunya için, dünyanın en popüler ev bitkilerinden biri desek abartmış olmayız herhalde. Bakımı kolay, sağlam ve çok üretkendirler. Evet sizi şaşırtmayacak, çoğaltılmaları da çok kolaydır. Sardunyanızı çoğalmaya başlamadan yazımıza göz atarak bu işlemi çok daha pratik bi şekilde tamamlayabilirsiniz! İşte sardunya nasıl çoğaltılır sorunuzun yanıtı…

Su Köklendirmeyle Sardunya Çoğaltma

Kesme zamanı! İşte ihtiyacınız olacak malzemeler:

  • Küçük bir vazo, eski bir bardak veya başka bir cam kap
  • Su
  • Temiz, keskin makas
  • Sabır

En iyi kesimler 2-3 yaprak içerir ve yaklaşık 10 -15 cm uzunluğundadır.

Ardından, düğümü bulun (gövdelerin ve yaprakların ana gövdeye bağlandığı yerin karşısındaki yumrulu tümsek) ve kesiminizin en alt düğümünün hemen altında çapraz bir kesim yapın. 

Çapraz kesim, yeni bitkinin su ve besinleri almasına yardımcı olur ve alttaki boğum, yeni köklerin gelişeceği yerdir.

Uzun, ince bir bardağa su doldurun ve kestiğiniz dalı suya koyun. Bu bitki çoğaltma teknikleri için şeffaf cam kullanmanızı öneririz çünkü bu, kök büyümesini daha kolay izlemenize olanak tanır, ancak herhangi bir uzun, ince, su geçirmez kap bir tutamda işe yarar.

Yaklaşık bir hafta içinde, kesiminizin altından kökler filizlenmeye başlayacaktır. Köklerin yüzeyin hemen altında kalması için su seviyenizi tamamladığınızdan emin olun. Ayrıca haftada bir veya iki kez (veya hava bulutlanmaya başladığında) suyu tamamen değiştirmelisiniz.

Çiçeğinizin toprak pH’ını dengelemek için “Tüm Detaylarıyla; Toprak pH’ı Nasıl Dengelenir?” yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Kök Ayırmayla Sardunya Çoğaltma

Sardunya nasıl çoğaltılır sorunuzun bir diğer yanıtı da kök ayırma yöntemidir. Saksıda gözünüzle gözlemleyebileceğiniz bir şekilde kökten yukarıya doğru yeni sürgünler oluşmaya başlar. İşte bu sürgünleri dikkatli bir şekilde kökten ayırıp yeni bir saksıya diker ve klasik sardunya bakımı işlemlerine devam ederseniz sardunyalarınızı kolayca çoğaltabilirsiniz.

Tohumdan Sardunya Çoğaltma

Eğer tohumdan sardunya çoğaltmayı seçerseniz, uzun bir süre beklemeyi göze almanız gerekir. Uygun toprak ve saksıyı ayarladıktan sonra tohumları yaklaşık 15 santimetrelik toprağa gömün ve üzerine yeniden bir miktar toprak kapattıktan sonra can suyunu 2-3 bardak kadar verin ve beklemeye koyulun.

Daha fazla sardunya bakımı yazısı için diğer yazılarımızı ziyaret etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu