Çiçek Bakımı

Etkili ve Basit Yollar: Bitki Toprağındaki Küf Nasıl Giderilir?

Bitki toprağında küf oluşumu kış aylarında en sık görülen yetiştirme problemlerinden biridir. Küf genellikle iç mekan bitkilerinde görünse de, evin dışında sahip olduğumuz bitkilerde de görülebilir. Bitki toprağında küf bulunması genellikle endişe ve alarm nedenidir, ancak korkmayın, bitki toprağında küften kurtulmak çok kolaydır. Peki bitki toprağındaki küf nasıl giderilir? İşte tüm detaylar…

Paniğe kapılmadan önce, bitki toprağındaki korkutucu küfün her zaman bir sorunla eş anlamlı olmadığını anlamak önemlidir. Küf, basitçe, çevrede doğal olarak bulunan mikroskobik bir mantarın görsel tezahürüdür. Ve inanması zor olsa da, bu küçücük varlık aynı zamanda bitkilerimizin alt tabakasının bir parçasıdır.

Bitki toprağında küf oluşumuna neden olan sebeplerin neler olduğunu bilmek önemlidir. Bu nedenle burada bitki toprağında küfün neden ortaya çıktığını ve bitki toprağındaki küften nasıl kurtulacağınızı öğreneceksiniz.

Toprak Küfü Nedir?

Küf, bitkilerin substratının bir parçası olan ve doğal ortamda sürekli olarak bulunan küçük bir mantardır. Ancak, çevre koşulları daha nemli ve daha sıcak hale geldiğinde normal durumu etkilenir. Bu koşullarda, sonuç genellikle herhangi bir yüzeyi işgal eden aşırı büyümedir.

Bu nedenle, ortalama sıcaklıklara, yüksek yoğuşmaya ve yetersiz havalandırmaya sahip kapalı alanlar, bu mantarın gelişmesi için mükemmel ortamlardır. Bu, küfün neden banyolarda, bodrumlarda veya iç mekan bitkilerinde en sık görüldüğünü açıklar. Dış mekan bitkileri de, özellikle nemi artıran yaprak çürümesi meydana geldiğinde bu mantara sahip olma eğilimindedir. 

Merak etmeyin bitkilerin toprağındaki küften kurtulmak çok kolay.

Bitki Toprağındaki Küf Nasıl Tespit Edilir ve Önlenir?

İlk olarak, bitki toprağındaki küfü nasıl tanımlayacağımızı bilmekle başlamalıyız. Ve bunu söylüyoruz çünkü bunu substratlardaki başka bir yaygın fenomenle karıştırmak göründüğünden çok daha yaygın. Tüm bahçıvanların, hem iç hem de dış mekan bitkilerinde, bitki toprağında bir zamanlar beyaz lekelerle karşılaştığını söyleyebiliriz.

Muhtemelen küf olduğunu düşüneceksiniz, ancak bunu yapmadan önce kireç veya tuz kalıntısı olup olmadığını ekarte etmek gerekir. Çoğu zaman, özellikle bir sulama kabı ile sulama yapılırken, suyun görünmeyen bileşenleri toprakta birikir. Genellikle tüy gibi görünen ve zamanla sertleşen beyazımsı bir leke oluştururlar. Bu durumda, daha fazla komplikasyon olmadan kaldırabilirsiniz ve bitkileri sulamak için kullanılan suda bulunan tuz veya kireç olacaktır.

Ancak alt tabakada tespit edilen beyaz lekeler kireç veya tuz kalıntısı olmadığında ne olur? 

Bu durumda bitki toprağında küf ile uğraşıyorsunuz demektir. Küf, kireç ve tuz kalıntıları benzer bir görünüme sahip olsalar da, bunları şüphesiz tanımlamamızı sağlayan birkaç detay vardır. Büyük fark, pratik olarak aynı olan renkte veya görünüşte değildir. Kalıbı tanımlamayı mümkün kılan, şüphesiz, alt tabaka boyunca nasıl dağıldığıdır. Kireç ve tuz kalıntılarında olduğu gibi dakik gruplar oluşturmaya başlayabilirken; tüm substratı kolonize etmeye başlarsa, bitki toprağında küf olduğuna şüphe yoktur. Sadece bu değil, küf ayrıca saksıda ve hatta yapraklarda da görünebilir.

Bitki Toprağındaki Küf Nasıl Kurtulur?

Bitki toprağındaki küften kurtulmak basit bir iştir, ancak küfün oluştuğu alana bağlıdır. Küfün toprakta, yapraklarda veya saksıda olması aynı değildir. Bitki üzerindeki küften kurtulmak için her alan için farklı işlemler yapılması önerilir.

Bitkideki Küften Kurtulmak İçin Bitkiyi Yeniden Saksılayın

Bitki toprağındaki küften kurtulmak için bitkinin yeniden saksılanması küf sorununu çözmenin en hızlı yolu olabilir. Tüm eski, kirlenmiş toprağı atın (kompostta da kullanmayın). Bitkinize uygun ve toprakta küflenmeyi önlemek için gerekli olacak iyi drenaja sahip yeni, steril toprak kullanın.

  • Saksıda kalan tüm küf izlerini gidermek için, saksıyı 10 dakika boyunca çamaşır suyu karışımına (1 kısım çamaşır suyuna 10 kısım su) batırın. Saksı suya daldırılamayacak kadar büyükse, tüm saksıyı çamaşır suyu karışımıyla birkaç kez nemli bir bezle silin.
  • Ardından bitki üzerinde küf kalmadığından emin olun ve steril toprakla saksılayın. Fazla nemin ve küfün geri dönmesini önlemek için saksının drenajının iyi olduğundan emin olun. Uygun sulamanın sağlanması, küfün geri dönmesini önleyecektir.

Küfü Bitkiden Çıkarın ve Bir Mantar İlacı Uygulayın

Küf, toprağın yüzeyinde büyür ve küçük bir kürek veya kaşıkla, kalıbı yüzey toprağından dikkatlice çıkararak kolayca çıkarılabilir. Daha sonra bitki üzerinde küf görürseniz nemli bir bezle yapraklardaki küfü çıkarabilirsiniz.

Bitki ve toprakta artık küf gözlemlemediğinizde, küfün tamamen ortadan kaldırılmasını sağlamak için bir mantar ilacı uygulamalısınız. Potasyum bikarbonat ile kendi ev yapımı organik mantar ilacınızı yapabilirsiniz.

  • 4,5 litre suda 1 yemek kaşığı potasyum bikarbonat ve ½ çay kaşığı sıvı sabunu (deterjan değil) karıştırın. Daha sonra hazırlanan karışımı bitkinin ve toprağın her yerine püskürtün. Bilimsel bir çalışma ayrıca potasyum bikarbonatın küllemeyi ortadan kaldırdığını ve önlediğini kanıtladı.

Bitki Toprağındaki Küften Kurtulmak için Saksı Toprağını Doğrudan Güneş Işığında Kurutun

Küf, nemli toprakta mükemmel bir şekilde büyür, bu nedenle toprağı kurutmak, bitki toprağındaki küften kurtulmanın mükemmel bir yolu olacaktır. Bu yöntemi yalnızca iç mekan bitkiniz birkaç saat doğrudan güneş ışığına tolerans gösteriyorsa öneririz. İlk olarak küçük bir kürek veya kaşıkla toprağın üst kısmındaki küfü çıkarın.

  • Bitkiyi birkaç saat güneşte bırakın, UV ışınları küfü öldürecek ve toprağı kurutacaktır. Nemli toprak olmadan küf tekrar büyümeyecektir. Unutmayın ki bitkiniz direkt güneş ışığını iyi tolere etmiyorsa bu yöntemi tavsiye etmiyoruz, bitki toprağındaki küften kurtulmak için listeden başka bir yöntem kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu