Çiçek Bakımı

Begonya Bakımı Nasıl Yapılır?

Begonia, yaklaşık 1.300 yıllık, uzun ömürlü, çalı ve dağcı türünün bir cinsidir. Etli sapları ile karakterize edilirler ve çoğunlukla gösterişli çiçekleri veya renkli yaprakları için yetiştirilirler. Büyüme mevsimi boyunca bahçenize ilgi katacak bitkiler yetiştirmek genellikle kolaydır. Begonya bakımı yöntemlerini keşfederek, siz de evinize ya da bahçenize renk katabilirsiniz.

Blooming red begonia in a hanging pot outdoor. Focus on a flower

Begonya Nasıl Ekilir?

Begonya yetiştirmeye başlamanın birçok yolu var. Bir botanikçiden başlangıç için fide ​​satın alabilir, begonyaları kesimlerden çoğaltabilir veya tohumlardan başlatabilirsiniz. Tohumdan yetiştirme, tohumların minik boyutu ve çimlenme için gereken sürenin uzunluğu nedeniyle üçü arasında en zor olanıdır. Yaprak kesimleri kolayca köklenir, ancak başlamak için bir şeye ihtiyacınız vardır. Çoğu bahçıvan işe genç fidelerle başlar.

 • Hem yıllık hem de çok yıllık begonya türlerini, organik içeriği yüksek nemli, iyi drene edilmiş toprakla kısmi gölgede ekin. 
 • Çiçeklenmeleri için parlak ışığa ihtiyaçları vardır, ancak çok fazla doğrudan güneş ışığı yaprakları yakabilir. 
 • İdeal olarak, sabah güneşi ve öğleden sonra gölgesi olan veya açık bir ağaç gölgesinin altında benekli güneş ışığı alan bir yer seçin.
 • Bronz yapraklı mum begonyalar güneşe karşı en iyi toleransı sunarken, yeşil yapraklı bitkiler daha fazla korumaya ihtiyaç duyar.

Begonya Bakımı

Gardening: pink begonia in women’s hands

Begonyalar bakım konusunda nazlı değildir. 

 • Büyüme mevsimi boyunca tüm ihtiyaçlarını karşılamak için ekim sırasında yavaş salınan bir gübre veya granül bir organik gübre uygulayın. Her yıl ilkbaharın sonlarında çok yıllık dayanıklı begonyaları gübreleyin.
 • Balmumu begonyaları ve bazı diğerleri kuru koşulları tolere etse de, tüm türler en iyi şekilde tutarlı toprak nemi ile gelişir. Yüksek kaliteli toprakta dikim anahtardır. 
 • Mükemmel nem dengesi için organik içeriği artırmak için bahçe yataklarını kompostla değiştirin.
 • Nemi korumak ve aşırı sıcaklıkları tamponlamak için 5- cm’lik organik malç uygulayın.
 • Ev bitkileri için, nemi sırsız pişmiş topraktan daha iyi tutan sırlı çanak çömlek veya plastik saksılar seçin. Toprağın kurumasını önlemek için yeterince sık sulayın.
 • Begonyalarınıza doğru büyüme koşullarını sağlayarak hastalık ve haşere sorunlarına yol açan bitki stresini önleyin. Sık sık üstten sulamadan kaynaklanan aşırı nem, hastalık sorunlarına davetiye çıkarır. Açık havadaki çiçek tarhlarını sabahın erken saatlerinde, yapraklar zaten çiyden ıslandığında ve yalnızca toprak kurumaya başladığında sulayın. Daha da iyisi, yaprakların ıslanmasını önlemek için damla sulama kullanın. Ayrıca, aşırı gübrelemeden kaçının çünkü çok fazla bitki besini, böcek zararlılarını çeken çok fazla yumuşak bitki dokusuna neden olur.

İç Mekanda Büyüyen Begonyalar

Herhangi bir begonya iç mekan bitkisinin hayatta kalmasını sağlamanın en iyi yolu, iç mekanda aydınlatma ihtiyaçlarına uygun uygun yeri seçmektir.

 • Rex begonias gibi rizomatöz ve lifli köklü türler genellikle ev bitkileri olarak yetiştirilir. Yumrulu begonyaları iç mekanlarda yetiştirebilirsiniz, ancak ışık ve nem ihtiyaçları nedeniyle bakımları daha zordur.
 • Çoğu iç mekan bitkisi gibi, begonyalar da parlak, dolaylı ışık ve bol miktarda nemi tercih eder. Evinizdeki hava özellikle kışın kuruysa, begonya ev bitkilerini çakıl taşları ve suyla dolu sığ bir tepsiye koyun, ancak suyun kılcal hareketle saksıya sızmasını önlemek için su seviyesini çakılların altında tutun veya küçük bir bitki nemlendiricisine yatırım yapın.
 • Begonyalar nemli bir ortamın tadını çıkarsa da bu, sık sık sulamaya ihtiyaç duydukları anlamına gelmez. Saksı begonyanıza iyi bir içecek vermeden önce saksı toprağının üst inçlik kısmının kurumasına izin verin. Toprağın tamamen doyduğundan emin olmak için saksının dibinden akana kadar sulamak iyi bir fikirdir.
 • Ayrıca begonyalar arkadaşlığı sever. Uzmanlar, begonya bitkilerinizin etrafındaki alanda yüksek nemli bir mikro iklim oluşturmak için en sevdiğiniz ev bitkilerinden birkaçını bir araya getirmenizi öneriyor.
 • Soğuk bölgelerde, kışa dayanıklı yumrulu begonyaları içeride tutmak, onları yıldan yıla tutmanın mükemmel bir yoludur. Bu türler, iyi aydınlatılmış bir odada en iyi performansı gösterir, ancak iç mekan nemi bu bitkilerin tercih ettiğinden daha kurudur.

Daha fazla begonya bakımı önerisi için begonya saksı değişimi ve begonya çoğaltma rehberlerimize göt atmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu