Çiçek Bakımı

Kaktüs Nasıl Çoğaltılır? Adım Adım Kaktüs Çoğaltma Rehberi

Çoğaltma, halihazırda sahip olduğunuz bitkilerden yeni bitkiler üretme sürecidir. Vahşi doğada tohumlardan çoğaltma en yaygın yöntemdir. Bu, çiçeklenme, tozlaşma, döllenme ve nihayetinde tohum oluşumu ile sağlanır. Kaktüs nasıl çoğaltılır öğrenmek istiyorsanız rehber içeriğimiz tam size göre…

Sulu meyveler ve kaktüslerin doğal yaşam alanları azaldıkça, bu türlerin yetiştirilmesi ve yetiştirilmesi ihtiyacı, hayatta kalmaları için giderek daha önemli hale geliyor. Sadece bu değil, çoğalma da bu bitkileri yetiştirmenin cazibesinin bir parçası haline geldi. Ellerini sulu meyvelerin çoğaltılmasında deneyen yetiştiriciler ve hobiciler, onu oldukça ödüllendirici ve ilgi çekici buluyor.

Tıpkı sulu meyveler gibi, kaktüsler de çeşitli şekillerde çoğaltılabilir. Bazı türlerin çoğaltılması diğerlerinden daha kolay olabilir. Kaktüsleri çoğaltmak için yaygın yöntemler şunlardır:

Kesimlerden Kaktüs Nasıl Çoğaltılır?

Sap kesimleri ile çoğaltma, muhtemelen en yaygın ve en kolay yoldur. Birçok kaktüs, gövde kesimleriyle başarıyla çoğaltılabilir. Mevcut bir bitkiden gövde kesimleri alınır, daha sonra kurumaya ve nasırlaşmaya bırakılır. Çelikler sonunda kesilen uçtan köklenmeye başlayacak ve yeni bir bitki olarak büyümeye başlayacaktır.

Tohumlardan Kaktüs Nasıl Çoğaltılır?

Çoğu kaktüs türü tohumlardan çoğaltılabilir. Bu süreç yavaştır ve çok zaman ve sabır gerektirir, ancak başarılı olduğunda da oldukça ödüllendirici olabilir. Yalnız büyüme alışkanlıklarına sahip kaktüsler genellikle tohumlarla çoğaltılır. Tohumlar bitkinin çiçeklerinden hasat edilebilir.

Çiçeklerin tozlayıcılar veya kendi kendine tozlaşma yoluyla tozlaşması gerekir. Çiçekleri tozlaştırmak için bir boya fırçası kullanılarak kendi kendine tozlaşma sağlanabilir. Her şey yolunda giderse döllenme gerçekleşir. Çiçekler daha sonra kurutulabilir ve saklanabilir ve onlardan tohumlar toplanabilir.

Hasat edilen tohumların fideye dönüşmesi için doğru ortamın sağlanması gerekir. Çimlendirilmiş fideler, yeterince büyüdüklerinde, yeni bitkiler olarak nakledilmeye ve muamele edilmeye hazır olacaktır. Genellikle çok sayıda tohumla başlamanız gerekir, çünkü yalnızca birkaç fide olgunluğa kadar hayatta kalır.

Ofsetlerden / Saplardan Kaktüs Nasıl Çoğaltılır?

Birçok kaktüs türü, büyüyen yanal sürgünler veya çıkıntılar yoluyla aseksüel olarak çoğalır. Tüm kaktüsler sürgün üretmez. Bunlar arasında echinopsis türleri, mammillaria türleri ve daha birçokları bulunur.

Sürgünler dikkatlice çıkarılabilir ve yeni bir bitki başlatmak için uygun bir saksı karışımına yerleştirilebilir. Ana bitkiden sürgünlerin çıkarılması, enerjinin ana bitkinin büyümesine yeniden odaklanmasına yardımcı olur.

Kırık Bir Parçadan Kaktüs Nasıl Çoğaltılır?

 • Kaktüsün kırık ucunu inceleyin. Kırıldığı yerde düzensiz veya pürüzlü kesikler bulursanız, düz olmayan kenarları düzleştirmek için keskin ve temiz bir bıçakla kesin.
 • Kırık parçayı bir kenara koyun ve iyileşmesi için kurumasını ve katılaşmasına izin verin. Bu, kaktüsün boyutuna ve neme bağlı olarak birkaç günle haftalar arasında sürebilir. Kesimi aydınlık bir yerde, ancak doğrudan güneş ışığından uzak tutun.
 • Kırılan kaktüsün boyutuna uygun drenaj delikleri olan bir saksı seçin. Kırık parçayı dikin. Kurutulmuş ucu yaklaşık ⅓ toprağa çömlek karışımına koyun. Parçanın dik durduğundan emin olun. Sabitlemek için toprağı bitkinin etrafına sarın. Tencereyi aydınlık bir yere koyun, ancak doğrudan güneş ışığından uzak tutun.

Kaktüs Nasıl Çoğaltılır: Püf Noktalar

Sukulentleri çoğaltmanın birkaç farklı yolu vardır. Aşağıda kaktüslerinizi başarılı bir şekilde yaymak için izlemeniz gereken bazı basit adımlar bulunmaktadır.

 • Aletlerinizi dezenfekte edin. Keskin bir bıçak veya tıraş bıçağı kullanın. Budama makası temiz kesimler yapmak için ideal değildir. Temiz bir kesim istiyorsunuz ve pürüzlü kenarlardan veya kaktüslerin dokularını ezmekten kaçının. Hastalığın yayılmasını önlemek için kullandığınız bıçağın veya bıçağın temizlendiğinden ve dezenfekte edildiğinden emin olun.
 • Bunları ılık sabunlu suyla yıkayabilir veya dezenfekte etmek için alkollü mendil kullanabilirsiniz. Mantar ve hastalıkların girmesini önlemek için aleti silerek her kesim yaptığınızda dezenfekte etmeye dikkat edin.
 • Ellerinizi ve parmaklarınızı koruyun. Dikenli ve dikenli kaktüsleri tutarken, parmaklarınızı ve ellerinizi korumak için eldiven takmak ve maşa veya bez parçası gibi aletler kullanmak her zaman iyi bir fikirdir.
 • Kesmek için sütunlu bir kaktüs seçin. İyi bir boyut, en az yaklaşık 8 cm uzunluğunda ve en fazla 4- 5 cm çapındadır. Daha geniş sütunlu kaktüslerin köklenmesi daha zordur.
 • Temiz bir kesim yapın. Sütunlu kaktüsün üst kısmını sabitlemek için bir elinizi kullanarak keskin ve temiz bir bıçakla temiz bir kesim yapın.
 • Yaranın kurumasına ve nasırlaşmasına izin vermek için kesimi birkaç gün kurumaya bırakın. Kesimin boyutuna bağlı olarak, bu üç günden bir haftaya kadar veya daha fazla sürebilir. Kesimin kesilen kısmı havaya maruz kalsın. Kuruturken direkt güneş ışığından uzak tutunuz.
 • Köklendirme hormonuna batırın (isteğe bağlı). Kuruduktan sonra kesilen kısmı köklendirme hormonuna batırın. Bu adım isteğe bağlıdır ve tamamen atlamaya karar verebilirsiniz.
 • Kesimi dikin. Drenajı çok iyi olan kaktüsler için uygun bir saksı karışımı hazırlayın. Kesilen parçayı toprağa yapıştırarak, kurumuş parçayı çömlek karışımına yerleştirin.
 • Kesimin yaklaşık ⅓’si toprağa dikilmelidir. Toprağı, devrilmemesi için sabitlemek için kesimin etrafına sarın.
 • Yeni saksıdaki sütunlu kaktüsü sulamadan önce birkaç gün bekleyin. Toprağı birkaç günde bir veya toprak kuru hissettiğinde buğulayabilirsiniz. Kökler kurulduktan sonra, sulamayı azaltın ve tekrar sulamadan önce toprağın kurumasını bekleyin.
 • Direkt güneş ışığından uzak tutunuz. Aydınlık bir yere yerleştirin, ancak kökler oluşana kadar doğrudan güneş ışığından koruyun.
 • Tüm bu adımlardan sonra tebrikler, yeni bir bitkiniz var! Köklerin yerleşmesi birkaç hafta sürecektir. Birkaç ay sonra, yeni saksı bitkinizin tepesinden yeni büyümenin yanı sıra, kesmenizi aldığınız ana bitkinin de farkına varacaksınız. Bitkiyi yakmamak için güneş ışığının miktarını ve yoğunluğunu yavaşça artırabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu