Çiçek Bakımı

Kalanşo Çiçeği Bakımı: Adım Adım Sulama, Saksı Değişimi, Budama Rehberi

Uzun ömürlü ve rengarenk çiçekleriyle kalanşo, son dönemin en popüler ev bitkilerinden. Evinize çiçek açtıracak kalanşo çiçeği bakımı rehberi ve onları mutlu etmenin ipuçları için sayfayı kaydırmaya devam edin!

Hepimiz büyük bir hevesle evimizi bitkiler ve rengarenk çiçeklerle süslemek istiyoruz. Fakat maalesef, yine hepimizin bildiği gibi bu heyecan ve heves bizim için bir strese dönüşebiliyor. Çünkü büyük bir mutlulukla yeni köşesine yerleştirdiğimiz çiçeklerimiz gün be gün gözümüzün önünde soluyor. Eski canlılığını kaybeden dostunuzu her gün görmek, eski güzel günleri düşünürken hevesimizi de kaybetmemize neden olabiliyor. Kabul edelim, hepimizin başına gelmiştir. Eğer sizi strese sokmak yerine canlı renkleriyle mutlu edecek ve zahmetsiz bir çiçek arıyorsanız; kalanşo yeni dostunuz olabilir. Çünkü büyümeleri kolay ve uzun ömürlü çiçeklere sahip. Bakımı olduğu kadar bulması da oldukça kolay bir bitki. Muhtemelen birçok yerde gördünüz ama asla eve getirmediniz. Bugüne kadar! Sizi bunu yapmaya teşvik edecek kalanşo çiçeği bakımı ipuçlarını sizler için derledik.  

Kalanşo Çiçeği Nedir?

İngilizce adıyla Kalanchoe, Türkçeleşmiş adıyla kalanşo çiçeği; sukulent ailesine ait bir bitki türüdür. Özellikle diğer sukulentlere göre daha uzun bir çiçeklenme dönemine sahiptir. Turuncu, pembe, beyaz, sarı gibi canlı renklere sahip ve kolay açan çiçekleriyle iç mekanlara en çok yakışan bitkilerden biridir. Parlak yeşil ve dolgun yapraklar da çiçeklerinin canlı renkleriyle yarışır. Kalanşo, çeşitli renkleriyle iç mekanları güzelleştirmesinin yanı sıra kurak ortamlarda rahatlıkla büyümesi ve çok fazla bakım gerektirmeyişiyle de en çok tercih edilen bitkilerden biri olmayı hak ediyor. Kalanşo çiçeği, bakımı kolay bir bitki olmasının yanı sıra doğru bakıldığında tekrar tekrar çiçek açar. Fakat her çiçek bakımında olduğu gibi, kalanşo çiçeğinin bakımı yapılırken de dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları vardır. Gelin bu ipuçlarını birlikte keşfedelim. 

Kalanchoe Çiçeği Bakımı

Göz alıcı bir güzelliğe sahip ve renkli bir sukulent yetiştirmek istiyorsanız, kalanchoe’dan başka bir yere bakmayın. Pek bitki gibi, kalanchoe de bol güneş ışığını ve iyi drene olan toprağı tercih eden nispeten el değmemiş bir türdür. Açık havada yetiştirildiği ılık hava bölgelerinde kalanchoe, iyi drene edilmiş, kumlu bir toprağa ihtiyaç duyar. Yeterince ışık alması koşuluyla sınırlı suda büyür. Bir iç mekan bitkisi olarak, kaktüs karışımı saksı toprağı en iyisidir ve parlak dolaylı ışıkla en iyi haliyle evinizi süsler. 

 1. Kalanşo çiçeğinin bakımı için en önemli nokta ışığı doğru ayarlamaktır.

Kalanşoların ne kadar güneş ışığına ihtiyaç duyduğu konusunda kafanız karışmış olabilir. Bu bitkinin ışık ihtiyacını 2 döneme ayırmak, en sağlıklı sonucu elde etmenizi sağlayacaktır. Kalanşonuzun çiçeklenme döngüsünü tetiklemek için bitkinin her gün en az 14 saat karanlıkta kaldığı bir alan yaratılmalı. Bu şekilde yaklaşık altı haftalık bir süre zarfında çiçeklenme döngüsü harekete geçecektir. Bu dönemden yaklaşık dört ay sonra bitki çiçek açmaya başlayacaktır. Kalanşolar, çiçeklenme döngüsünü sıfırlamak için sağladığınız bu kış karanlığını alırlarsa, bitkinin neredeyse yıl boyunca çiçek açmasını sağlamanız mümkündür. Bu kalanşoların ışık ihtiyacıyla ilgili ilk dönemdi. Gelelim ikinci döneme. Çiçeklenmesi başlayan bir kalanchoe’nun çiçek açması için çok fazla ışığa ihtiyacı vardır. Bu nedenle bol miktarda parlak, doğal ışık alan bir odada tutulmaları gerekir. Ancak, yaprakları yakabileceği ve çiçeklenmeyi azaltabileceği için doğrudan güneş ışığına maruz bırakmaktan kaçının.

 1. Doğru saksı ve toprak seçimi de kalanşo çiçeği bakımı için oldukça önemlidir.

Açık havada, bir kalanchoe bitkisi iyi drene edilmiş, kumlu topraklarda en iyi şekilde yetişir. İç mekan bitkisi olarak tercih edilecek kalanşolarsa yüzde 50 saksı toprağı ve yüzde 50 kaktüs karışımı veya yüzde 60 turba yosunu ve yüzde 40 perlit gibi çok fazla nem tutmayan bir karışımda saklanmalıdır. Uygun drenajı sağlamak ve aşırı nemli bir ortamdan kaçınmak için kalanchoe’unuzu topraktan fazla suyu çekmeye yardımcı olabilecek bir toprak çömleğe ekebilirsiniz. Drenaj deliği olmayan saksılar, kalanşoların çürümesine neden olabilir.

 1. En sağlıklı kalanchoe çiçeği bakımı, az miktarda sulamayla yapılır.

Ara sıra bitkilerinizi sulamayı unutma alışkanlığınız varsa, kalanchoe sizin için mükemmel bir seçim olabilir. Bu az ilgiyle çok mutluluk veren bitki, minimum su ile iyi çalışır ve yalnızca birkaç haftada bir (ve kış aylarında daha az sıklıkla) sulama gerektirir. Kök çürümesini önlemeye yardımcı olmak için toprağın sulamalar arasında tamamen kurumasını sağlamanız önemlidir. Kalanchoe etli bir bitki olduğu için yaprakları aslında su depolayabilir. Yani paniğe mahal yok; birkaç gün geç sulasanız bile kalanşonuz gayet iyi olacaktır.

 1. Sıcaklık ve nem kalanşo çiçek bakımı üzerinde etkilidir.

Ev ortamınız kalanchoe için önemlidir, ancak diğer iç mekan ev bitkileri kadar seçici değildir. Genel olarak, 12 ila 27 derece arasında değişen sıcaklıklarda gelişir. Bu nedenle, onu dondan koruma dışında uygun iç ortam ortamını oluşturmak için fazla bir şey yapmanız gerekmez. Kalanchoe bitkileri havadaki nem seviyesi konusunda da çok seçici değildir. Ortalama bir nem oranı, bitkinizin gelişmesi için yeterli olacaktır. 

 1. Kalanşo çiçeği budama ile çok daha bakımlı hale getirilebilir.

Bir kalanchoe bitkisinin uzamış saplarını budamak, bitkinin şeklini korumaya ve daha sağlam bir çiçeklenmeyi teşvik etmeye yardımcı olacaktır. Olgun bir kalanchoe büyüdükçe, ana bitkiye zarar verebilecek dallar üretir. Bu minik dalların, büyümek için olgun bitkinin ihtiyaç duyduğu besinleri almasına izin vermek yerine bu dalları budayabilirsiniz. Budadığınız dalları da kolaylıkla kalanşonuzu çoğaltmak için kullanabilirsiniz. Kalanchoe’nun çoğaltılması çok basittir ve bunu yapmak aslında bitkinin sağlığı için faydalıdır. Gelelim nasıl yapacağınıza. Keskin, temiz bir bıçak veya makas kullanarak olgun bir bitkiden birkaç santim uzunluğunda bir gövde parçası kesin. Yeni çıkan dalları kullanıyorsanız, ana gövdeye bağlandığı eklemden kesin. Kesilen uç iyileşmiş ve nasırlaşmış gibi görünene kadar birkaç gün kurumasını bekleyin. Kesimin nasırlı uçlarını iyileştikten sonra köklendirme hormonuna batırın.

Kesimi, ana bitkiyi yetiştirmek için kullandığınız toprak karışımına ekin. Yeni ekilen kesimin parlak ama dolaylı ışıkta toprakla özdeşlemesine izin verin. Ancak sulamayın; sap bir ay içinde kök salmalıdır. Bu noktadan sonra ona olgun bir kalanchoe bitkisi gibi bakabilirsiniz. 

Kalanchoe Çiçeği Bakımı: Püf Noktalar

 • Çiçekler tükendikten sonra çiçeklerin kesilmesi de sürekli çiçeklenmeyi teşvik etmenin harika bir yoludur. Bitkinizin çiçeklenme potansiyeline ulaşmasına yardımcı olmak için mücadele ediyorsanız, bir dahaki sefere çiçek açmaya başladığında ek tomurcuklar üretmesine yardımcı olabilecek fosfor oranı yüksek bir gübre karışımı satın alın. 
 • Yumuşak ve kırılgan saplar kalanchoe bitkilerinde çok yaygın bir sorun. Aşırı sulama veya su tutan bir toprak ortamında ekimdir. Aşırı su, bu bitkilerde kolayca kök ve gövde çürümesine neden olabilir. Bu sorunun başladığını görürseniz, bitki iyileşene kadar suyulamayı durdurun. 
 • Çiçek açamama da bir başka sık karşılaşılan sorundur. Bir kalanchoe çiçek açmazsa, bunun nedeni genellikle bitkinin çiçeklenme döngüsünü sıfırlamasına izin veren uzun kış karanlığı periyodunu almamasıdır. Kış aylarında, bu bitkilerin her gün tam 14 saat süren gece karanlığı yaşadıkları altı haftalık bir döneme ihtiyaçları vardır. Bu sıfırlama süresi olmadan, bitkiler genellikle tekrar çiçek açmaz.
 • Kalanchoe çoğunlukla kendi başına bir saksıya ekilir, ancak aynı zamanda aloe vera ve yeşim az su isteyen bitkilerin bulunduğu büyük saksılarda da sağlıklı bir şekilde yaşayabilir.
 • Saksıya bağlı olmayı tercih eden bitkilerden farklı olarak, kalanchoe bitkileri, daha sık saksı değişimi yapıldığında daha sağlıklı büyür. En iyi sonuç için, kalanchoe’unuzu her sonbaharda çiçek açtıktan sonra yeni bir saksıya yerleştirin. Bunu yapmak yeni büyümeyi teşvik edecek ve bitkinin dolgunluğunu artıracaktır. Her büyümede saksı boyunu bir boy büyüğüyle değiştirin. İyi su akışı olan bir saksı kullandığınızdan emin olun. Kil, gözenekli bir malzeme olduğundan ve toprağın nispeten kuru kalmasına yardımcı olacağından iyi bir seçimdir.
 • Son olarak kalanchoe tohumdan nasıl yetiştirilir merak ediyor olabilirsiniz. Bu yavaş büyüyen bitkiler genellikle daha hızlı sonuçlar veren çoğaltma yöntemiyle yetiştirilir. Ancak tohumlardan yetiştirilmeleri de nispeten kolaydır. Erken ilkbaharda gözenekli bir saksı karışımının yüzeyine tohum ekin. Çimlenmeleri için ışığa ihtiyaç duyduklarından tohumları örtmeyin. Yaklaşık 10 gün süreyle tohumlar filizlenene kadar nemi artırmak için saksıyı plastik bir torbaya koyun. Yaklaşık iki ay sonra fideleri ayrı saksılara nakledebilir veya bahçenize dikebilirsiniz.

Kalanşo çiçeği bakımına dair tüm ipuçlarını sizlerle paylaştık. Siz de dört mevsim çiçek açabilen kalanşoyu, evinizde veya iş yerinizde şık bir ortam yaratmak için tercih edebilirsiniz. Göz alıcı renk tonları bilinen kalanşo çiçeklerini satın almak için ÇiçekSepeti en doğru adreslerden. Kalanşo çeşitlerini inceleyebilir, bitkileri içinde barındıran şık ve modern tasarımlı saksılı çiçekleri de tercih edebilirsiniz. Bütçenize uygun kalanşo çeşitlerini, ev dekorasyonunuza en uygun saksı çeşitlerini inceleyerek bitkininiz süsüne süs katabilirsiniz. Rengarenk çiçekleri ve göz alıcı yapraklarıyla kalanşoların sevdiklerinizi şımartmak için oldukça uygun seçeneklerden biri olduğunu da not edelim! Yazımızdan keyif aldıysanız ve bitki bakımı ilginizi çekiyorsa, sitemizdeki diğer yazıları ziyaret ederek çiçek bakımına dair daha fazla bilgi edinebilirsiniz! 

Kalanchoe Çiçeği Bakımı: Sıkça Sorulan Sorulan Sorular 

Kalanşo Nerede Durmalı?

Kalanşo çiçeği, aydınlık, ışık alan ve havadar ortamları çok sever. Bu nedenle, eğer iç mekanda yetiştirmeyi düşünüyorsanız, mutlaka düzenli havalandırılan ve hava akışı olan bir oda tercih etmelisiniz. Ayrıca kalorifer üstü ya da yanı gibi yüksek ısı alan bölgelerden uzak tutulmasında fayda vardır. Gün ışığı alan pencere önü, mutfak ve  çiçeklerin doğrudan güneş almayacağı aydınlık her kalanşo çiçeklerinin bakımı için en iyi yerlerdendir. Kış ayları dışında direkt olarak güneş almayan kapalı ve açık balkonlarda bakılabilir.

Kalanchoe Çiçeği Güneşi Sever Mi?

Kalanşoların güneşle ilişkisinde iki dönemdem söz edilebilir. Çiçeklenme öncesi ve çiçek açma dönemi. Çiçeklenme döngüsünün tetiklenmesi için bitkinin her gün en az 14 saat karanlıkta kaldığı bir alan yaratılmalı. Bu şekilde yaklaşık altı haftalık bir süre zarfında çiçeklenme döngüsü harekete geçecektir. Bu dönemden sonra çiçek açmak isteyen kalanşo, güneşi seven bir bitkidir. Dal ve yaprakların güneşi aldığı tarafa doğru yönelmesi de oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Ancak bitkinin güneşi nasıl aldığı çok önemli bir detaydır. Güneş ışığını direkt olarak almadığı fakat aydınlık bir ortamda büyümesi gerekir.

Kalanşo Ne Kadar Büyür?

Kalanchoe yavaş büyüyor, ortalama olarak olgun boyuta ulaşması iki ila beş yıl sürüyor. Genellikle en fazla 45 cm büyüdükleri gözlemlenir. Düzenli budama yaparak çok daha hızlı ve sağlıklı büyümelerini sağlayabilirsiniz.

Kalanşo Kaç Derece Soğuğa Dayanır?

10 derece altı sıcaklıklar, kalanşolar için tehlikeli olabilecek derecelerdir. Kışın donlardan korumak için balkonunuza bir sera yapabilir, iç ortamda yetiştirmeye devam edebilir, kapalı balkonlarda alüminyum folyoyla sararak bir sonraki çiçek açma dönemine kadar çiçeğinizi koruyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu