Çiçek Bakımı

Kauçuk Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Kauçuk bitkisinin bakımı ve büyümesi ne kadar kolaysa, çoğaltma yöntemleri de o kadar kolay! Cicek.com’daki bu yazımızda, kauçuk çiçeği çoğaltma yöntemlerini bulacaksınız. Size ve bitkinize en uygun yöntemi seçtikten sonra, bu güzel çiçeği çoğaltarak, ona yaşam alanlarınızda daha fazla yer açacaksınız!

Yakın Planda Kauçuk Bitkisi

Güneydoğu Asya bölgesinin tropik bölgelerine özgü olan kauçuk bitkisi, yani ficus elastica kolayca çoğaltılabilir bir bitki olma özelliğine sahiptir. Normal şartlarda iyi bir bakım yapıldığında kauçuk bitkisi onlarca metre uzar. Özellikle açıkhavada neredeyse 100 metreye kadar ulaşır. Ancak kapalı olan iç mekanlarda yetiştirmek için, bitkinin zaman zaman budanması gerekir. İşte bu budama, hem bitkinin sağlıklı bir şekilde büyümesine hem de yeni kauçuk bitkileri oluşturmasına olanak sağlar. Her kesilen dal, aynı zamanda yeniden büyümeyi de beraberinde getirir. Budama yapmak, mevcut kauçuk çiçeğinin güçlenmesine ve aynı zamanda yeni kauçuk bitkilerinin büyümesine zemin hazırlar.

Kauçuk çiçeği çoğaltma sürecinde ihtiyacınız olan birkaç şey var; doğru yöntemi bilmeniz, evlerinizde bulunan birkaç malzemeyi kullanmanız ve birazcık sabır göstermeniz. Dilerseniz, işe öncelikle kauçuk çiçeği çoğaltma yöntemleri ile başlayalım…

Yapraktan Çoğaltma Yöntemi

Çoğaltılan Kauçuk Çiçeği

Kauçuk bitkilerinin çok uzadığından bahsetmiştik. Bu nedenle ara sıra budanması gereken kauçuk bitkisini çoğaltmanın en iyi yolu da, budamadan geçer. Hem budama yaparken hem de çoğaltma yapmak istiyorsanız ve kauçuk çiçeği yapraktan nasıl çoğaltılır merak ediyorsanız, aşağıdaki adımları uygulamalısınız. Bu yöntem ile kauçuk çiçeği yapraktan çoğaltma yönteminin ne kadar kolay ve pratik olduğunu siz de göreceksiniz!

 • Öncelikle budamayı doğru yapmanız gerekir. Bunun için en az 15 cm uzunluğunda bir dal seçmelisiniz. Bu dalın üzerinde ise mutlaka yaprak takımları olmalı.
 • Sonrasında sap kısmına yakın olan alt yaprakları temizlemeniz gerekir.
 • Kestiğiniz dalı nemli bir toprağa dikmeniz gerekir. Toprak nemli olsa da, drenajlı olması önemlidir.
 • Toprağa diktiğiniz dalın üzerini bir kavanoz ya da şeffaf bir plastik ile kapatmanız gerekir. Bunu yaparken yaprakların cam ya da plastiğe değmemesine özen göstermelisiniz.
 • Bu dalı, dolaylı ışık alan sıcak bir yerde konumlandırın. 2-3 hafta sonra kauçuk ağacı kendiliğinden kök verecektir. Köklenme sürecinden sonra kavanozu ya da şeffaf plastiği üzerinden kaldırabilirsiniz.

Suda Köklendirme Yöntemi

Suda Köklenen Kauçuk Bitkisi

Suda çoğaltma yöntemi de, kauçuk çiçeği çoğaltma yöntemleri arasında sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemi uygulamak için de doğru budama yapmanız gerekir. Hazırsanız, bu pratik yöntemin aşamalarını inceleyelim…

 • Budama yaparken en az 15 cm uzunluğunda bir dal seçmeye ve dalın üzerinde yaprak takımlarının olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Sonrasında kestiğiniz bu dalı iyice dinlendirdiğiniz bir içme suyunun içine yerleştirmelisiniz.
 • Birkaç ay içinde dalın köklendiğini göreceksiniz.
 • Köklenme işlemi tamamlandıktan sonra nemli ve drenajı yüksek bir toprağa dalı ekebilirsiniz.
 • Saksıyı aydınlık ancak doğrudan güneş ışığı almayan bir alanda konumlandırarak ve bakım aşamalarını uygulayarak yeni bir kauçuk bitkisi elde edebilirsiniz.

Hava Katmanlama Yöntemi ile Çoğaltma

Elde Tutulan Kauçuk Bitkisi Dalı

Kauçuk çiçeği çoğaltma yöntemlerinin bir diğeri ise hava katmanlama yöntemidir. Bu yöntem, diğer yöntemlere göre birkaç fazla adım içerse de, kesin sonuçlar almanız da olasıdır. Peki hava katmanlama yöntemi ile kauçuk bitkisi nasıl çoğaltılır? Bu yöntemin adımlarını sizin için derledik…

 • Kauçuk bitkisinin birden fazla gövdesi vardır. İlk adım, iyi bir gövde seçmektir. Bunun için gövdenin en az 30 cm uzunluğunda olması gerekir. Ancak gövdeyi bu adımda bitkiden ayırmamalısınız.
 • Sonrasında gövdenin sap kısmına yakın olan yerlerdeki yaprakları temizlemeniz gerekir. Bu, yapacağınız işlemi ve köklendirmeyi kolaylaştırır.
 • Keskin ve temiz bir bıçak yardımı ile gövdeyi saran ağaç kabuğundan 2,5 cm genişliğinde bir şerit çıkarmalısınız. Yani böylece 2,5 cm’lik çıplak bir halka elde etmiş olacaksınız.
 • Bu kısımdaki yumuşak dokuyu dikkatli bir şekilde temizlemeniz gerekir. Ta ki sert olan kısma gelene kadar.
 • Halka kısmı temizledikten sonra bir plastik şişe yardımıyla bu kısmı kapatın. Böylece nemi hapsederek köklenmeyi hızlandırabilirsiniz.
 • 2-3 hafta içinde halka kısmında köklerin geliştiğini göreceksiniz. Kökler çıktıktan sonra ana bitkiden dikkatli bir şekilde köklenmiş kısmı kesip nemli toprağa yerleştirebilirsiniz.

Kauçuk Çiçeği Çoğaltmanın Püf Noktaları

 • Çoğaltma yöntemleri arasında yer alan suda köklendirme yöntemi, çok tavsiye edilen bir yöntem değildir. Çünkü bitki çok uzun süre suda kaldığı için çürümesi muhtemeldir. 
 • Suda köklendirme yöntemini kullanacaksanız, bitkinin suyunu haftada 1 değiştirmenizde fayda var. Çünkü bitkinin köklenmesi için suyun temiz olması oldukça önemli.
 • Eğer hava katmanlama yöntemi ile çoğaltma yapıyorsanız; oluşturduğunuz halkayı, köklendirmeye yardımcı hormon ya da sphagnum yosunu ile kaplayabilirsiniz.. Dilerseniz ikisini birlikte de yapabilirsiniz.
 • Kauçuk çiçeği çoğaltma zamanı olarak en uygun tarih nisan ve mayıs aylarıdır. Bahar dönemindeki ısı ve nem dengesi, yeni sürgünlerin köklenmesi için yeterlidir.

Yukarıdaki yazımızda kauçuk çiçeği çoğaltma yöntemlerini, kauçuk çiçeği yapraktan nasıl çoğaltılır ya da kauçuk çiçeği için en doğru çoğaltma yöntemi hangisidir sorularının cevabını verdik. Siz de kauçuk çiçeği nasıl çoğaltılır merak ediyorsanız, Cicek.com’da yer alan rehber niteliğindeki bu yazımızı mutlaka okumalısınız. Yaşam alanlarınıza zengilik katan kauçuk çiçeği bakımı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız, aşağıdaki yazılarımıza göz atmalısınız!

Kauçuk Çiçeği Bakımı: Adım Adım Bakım Aşamaları

Kauçuk Çiçeği Saksı Değişimi Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu