Çiçek Bakımı

Kalanşo Nasıl Çoğaltılır? Kalanşo Çiçeği Çoğaltma Rehberi

Kalanchoe’nun parlak çiçekleri, kasvetli bir kışı neşelendirmenin mükemmel bir yoludur. Bu etli, soğuk mevsim de dahil olmak üzere aylarca gelişen bir çiçek gökkuşağında gelir. Çiçeklenmediğinde, geniş ve tıknaz koyu yeşil yaprakları olan yakışıklı bir bitkidir. Kalanşo nasıl çoğaltılır sorunun yanıtını bilmek, bu güzellikleri istediğiniz kadar almanıza ve sevdiklerinizle paylaşmanıza yardımcı olacak!

Bahçenizde bir tane kalanchoe bitkisi olduğunda kesinlikle daha fazlasını isteyeceksiniz. Neyse ki bu uyumlu bitki, deneyim seviyeniz ne olursa olsun, çoğaltılması inanılmaz derecede kolay olmasıyla ünlü. Etkileyici kalanchoe blossfeldiana’ya veya farklı bir türe sahip olsanız da, bu denenmiş ve en etkili yöntemler, göz alıcı kalanşolara sahip olmanıza yardımcı olacak. 

Kalanşo Çoğaltma

Olgun bir kalanşonuz varsa, muhtemelen yeni bitkiler oluşturmak için ofsetlerin büyüdüğünü görmüşsünüzdür. Bu bebek bitkiler yaprakların uçlarında açılır ve kendi köklerini büyütürken ana bitkiye güvenirler. Ancak, bu ebeveynden çok fazla enerji alır. Yayılımı kendiniz devralmak bitki üzerinde daha hızlı ve daha kolay olacaktır.

Kalanchoe bitkilerini ofsetler veya gövde kesimleri yoluyla çoğaltabilirsiniz. Doğru şekilde kesildiğinde ve ekildiğinde, yaralar kökleri göndererek yeni bir bitki oluşturur. Kökler yerleşmekle meşgulken, kesim etli yapraklarında depolanan besin maddelerini tüketecektir. Sonuç, bahçeniz için bir bebek kalanchoe.

Kalanşo, tohumlarla da çoğalabilir, ancak bu yöntem daha karmaşıktır ve genellikle daha az başarılıdır.

Kalanşo Yapraktan Çoğaltma

Kalanşo bitkisi tek bir yapraktan bile çoğaltılabilir. Kırılan kalanşo dalını direkt olarak toprağa da ekebilirsiniz. Bunun için etli yaprakları tercih etmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Yeni kalanchoe’nuz parlak, dolaylı ışığa ihtiyaç duyar ve yeterince güneş almazsa etiolasyon yapacaktır. Etiyolasyon, bitkinin bir kısmının güneşe doğru büyümesi ve bitkinin dengesinin bozulmasıdır. Yapraktan çoğalttığınız bitki için gübre, çiçeklenmeyi ve büyümeyi teşvik etmek için ilkbahar ve yaz aylarında uygulanabilir. Bu etli için dengeli veya fosforlu bir gübre seçin. Sezon başında yavaş salınan bir form veya iki haftada bir seyreltilmiş sıvı gübre kullanabilirsiniz.

Kalanşo Dalından Çoğaltma

Kalanşo çelikten çoğaltma yöntemiyle oldukça başarılı bir şekilde çoğaltılır. Bir çeliğe sahip olduğunuza göre, kurumasına izin vermelisiniz. Sapı kestiğiniz yara, kesiği hastalıktan ve çürümekten koruyan nasır olacaktır. Sapın ne kadar kalın olduğuna bağlı olarak, bu 1-3 gün sürecektir. Hızlı ve sağlıklı köklenmeyi desteklemek için, kesiminizin ucunu bir köklendirme hormonu tozuna batırın. Bu, yara nasırlaştıktan sonra yapılmalıdır. Bundan sonra dikime hazır hale gelir.

Kalanşo Nasıl Çoğaltılır: Toprağı Hazır Hale Getirme

Yeterince büyükse, bir saksıya birkaç kalanchoe bitkisi ekebilirsiniz. Ancak, bu bebek kesimlerinin büyüyeceğini ve bunun için alana ihtiyaç duyacağını unutmayın. Seçtiğiniz saksıyı nemli toprakla doldurun. Her kesimi toprağa sokun ve sapları dik olacak şekilde hafifçe bastırın. Nem, kalanchoe kesme işleminizin gerçekten başarılı olmasına yardımcı olacaktır. Kabı şeffaf bir plastik torba ile kaplayarak bitkiniz için daha fazla nem yaratın. Hava sirkülasyonu oluşturmak için torbada birkaç delik veya yarık açın ve kesim aktif olarak büyürken torbayı çıkarın.

Kalanşo Çiçeği Çoğaltma Sonrası Sulama

Kalanşolar, hızlı ve etkili bir şekilde akan bir toprak karışımına ihtiyaç duyar. Genellikle kök çürümesine yol açan suda oturmaktan nefret ederler. Hemen hemen her yerde özel bir etli ve kaktüs toprağı satın alabilirsiniz. Veya turba yosunu ve kumla 2 : 1 toprak karışımı oluşturabilirsiniz (hindistan cevizi hindistan cevizi ve perlit de çalışır). Oranı, sulandığında toprak nemli olacak, ancak ıslanmayacak şekilde ayarlayın.

Kalanşo Çiçeği Nasıl Çoğaltılır: Püf Noktalar

  • Kesiminizi parlak, dolaylı ışıkta yerleştirin. Güneye bakan bir pencere genellikle sulu meyveler için evde en iyi yerdir. Yaprakları güneş yanığına eğilimli olduğu için kalanchoe bitkilerinizi doğrudan ışıktan uzak tutun. Sıcaklık her zaman 10 derecenin üzerinde olmalıdır.
  • Bir sprey şişesi veya hafif sulama ile toprağı nemli tutun. Kalanchoe kesiminizi sadece toprak kuruduğunda sulamalısınız. Kesiminiz kök saldığında ve gövde/yaprak büyümesini fark ettiğinizde, tıpkı büyümüş bir kalanchoe yapar gibi ona bakmaya başlayabilirsiniz.
  • Kesimleri suda köklendirme: Bu yöntem, ıslak köklerden nefret eden bir bitki için mantıksız görünebilir, ancak gerçekten işe yarıyor! Şeffaf bir cam kaba ve kesimlerinize ihtiyacınız olacak. Kesimi desteklemek için bazı ek malzemelere de ihtiyacınız olabilir; yalnızca gövdenin suya daldırılmasını istiyorsunuz, bu nedenle bitki tamamen suya düşme riski altındaysa, kabınızın üstünü plastik sargıyla örtün ve bir delik açın. Ilık ve aydınlık bir yere koyun (doğrudan güneş ışığının gelmemesine dikkat edin!) ve bekleyin. Suda köklendirmenin yararı, tüm sürecin gelişimini izleyebilecek ve bitkinizin ne zaman bir kök sistemi kurduğunu ve toprağa taşınmaya hazır olduğunu tam olarak bilebilmenizdir.
  • Çelikleri toprakta köklendirme: Yeni kesimleriniz için nemli sulu karışımı bir ev olarak kullanın. Sapları ilk yapraklara kadar toprağa yapıştırabilir ve etrafına sıkıca sarabilir veya biraz daha fazla etki için sapı nemlendirebilir ve saksıya koymadan önce toz halinde köklendirme hormonu uygulayabilirsiniz.

Daha fazla kalanşo bakımı yazısı için Kalanşo Çiçeği Bakımı: Püf Noktalar ve Sıkça Sorulan Sorular ve Kalanşo Çiçeği Bakımı: Adım Adım Sulama, Saksı Değişimi, Budama Rehberi yazılarımıza göz atabilirsiniz!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu