Çiçek Bakımı

Şeflera Nasıl Çoğaltılır?

Her ortama uyum sağlayan, gelişimini zahmetsiz bir şekilde sürdüren ve yeşil yapraklarıyla yaşam alanlarınızı zenginleştiren şeflera bitkisi, bakımı en kolay bitki türleri arasında yer alıyor. Peki şeflera nasıl çoğaltılır? Bu sorunun cevabını Cicek.com’daki yazımızda bulacaksınız!

Yakın Planda Şeflera Bitkisi

Bakım kolaylığı ile ev ve ofislerin gözde çiçeklerinden olan şeflera, yapraklarıyla yeşil rengin her bir tonunu yaşam alanlarınıza taşıyor. Tropikal bitki türlerinden olan şeflera, iç mekana uyum sağlayan bitkiler arasında yer alıyor. Pozitif enerji yaydığı inanılan şeflera bitkisine yaşam alanlarınızda daha fazla yer açmak için onu çoğaltabilirsiniz. Üstelik şeflera bitkisinin çoğaltılması da en az bakımı kadar kolay! Peki şeflera nasıl çoğaltılır? Farklı çoğaltma yöntemleri, uygulama adımları ve püf noktaları yazımızda sizi bekliyor!

Çelik ile Çoğaltma Yöntemi

Çelik ile Çoğaltılan Şeflera

Şeflera bitkisini çoğaltmanın en kolay ve en sağlıklı yolu, çelik ile çoğaltma yöntemidir. Başarılı sonuç alacağınız bu yöntemi nasıl uygulayacağınızı merak ediyorsanız, aşağıdaki aşamaları inceleyebilirsiniz. Bu yöntemi gövde ve dal sayısı birden fazlaysa gerçekleştirmenizi öneririz.

 • İlk olarak gövdeye yakın olan bir bölgeden, sağlıklı ve güçlü bir dal seçerek işe başlayabilirsiniz.
 • Sonrasında temiz ve keskin bir bıçak yardımıyla bu daldan 45 derece açıyla 15 cm’lik bir parça kesebilirsiniz.
 • Kestiğiniz dalın üzerinde mutlaka 4-5 yaprak olmasına dikkat etmelisiniz. Bu, gelişimi için oldukça önemlidir.
 • Kesilen dalı, ucu suya temas edecek şekilde bir cam bardağa yerleştirebilirsiniz. Bir süre sonra köklendiğini göreceksiniz.
 • Köklenme işlemi gerçekleştikten sonra uygun saksıya ve toprağa dikebilirsiniz. 
 • Şeflera nemi seven bir bitki olduğu için dikme işleminden sonra saksının üzerini şeffaf bir poşet ile kapatarak nemli kalmasını sağlayabilirsiniz.
 • Hemen hemen 1 ayın sonunda kökler toprağa tutunacaktır. Kökler toprağa tutunduktan sonra, sağlıklı bir şekilde büyütmeye devam edebilirsiniz. Eğer bu işlem başarısız olduysa, yeni bir çelik alarak deneme yapabilirsiniz.

Çelik yöntemi ile çoğaltma yapmak işte bu kadar kolay! Siz de yukarıdaki adımlara dikkat ederek bu süreci başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Yapraktan Çoğaltma Yöntemi

Şeflera Yaprağını Tutan El

Şeflera bitkisi, çok yapraklı türler arasında yer alıyor. Onu bu kadar sevdiren de, tek bir daldan çıkan ve 12-16 adet aralığında olan yaprakları. Bu nedenle bir diğer çoğaltma yöntemi ise yapraktan çoğaltma yöntemi. Aşağıda bu yöntemin tüm adımlarını sizin için derledik!

 • Olgun bir yaprak seçerek işe başlayın. Gerekli boyuta ulaşmış ve daha fazla büyüme potansiyeli olan bir yaprak işinizi görecektir.
 • Sonrasında bu yaprağı keserek değil, narin bir şekilde kopararak dalından ayırın. Bu işlem sizi korkutmasın, kolayca ayrıldığını siz de göreceksiniz.
 • Koparılan yaprağı hemen toprağa dikmek yerine en az 24 saat boyunca açıkta bırakmalısınız.
 • Sonrasında uygun olan bir toprağın üzerine koyun ve sap ucundan az da olsa toprağa gömülmesini sağlayın. Bunu yaparken diklemesine değil, yanlamasına yerleştirme yapabilirsiniz.
 • Bir süre sonra yaprağın köklendiğini ve filizlendiğini göreceksiniz. 

Yapraktan çoğaltma yöntemi de en az çelik ile çoğaltma yöntemi kadar kolay! Hangi yöntemi seçerseniz seçin, şeflera bitkisi sizi çoğaltma konusunda üzmeyecek.

Şeflera Ne Zaman Çoğaltılır?

Tepe Açıdan Şeflera Bitkisi

Şeflera çiçeği, diğer tüm bitkiler gibi belirli dönemlerde çoğaltılmaya uygundur. Genelde bu bitki için en uygun çoğaltma zamanı ilkbahar aylarıdır. Çünkü bu aylarda bitki kış uykusundan uyanır ve çiçeklenme dönemine girer. Çok fazla yaprağı olacağı için bir süre sonra hem çok büyük hem de çok uzun bir bitki haline gelir. Bu nedenle çoğaltma yaparak hem görünümünü iyileştirebilir hem de yeni şeflera bitkisi elde edebilirsiniz. Bu çoğaltma dönemine dikkat ederek, süreci sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Çoğaltıldıktan Sonra Şeflera Bakımı

Çoğaltılmış Şeflera Bitkisi

Çoğaltma süreci kadar, çoğaltma yaptıktan sonraki bakım süreci de oldukça önemlidir. Çünkü çoğaltma yaptığınız yeni şefleranın ortama uyum sağlaması ve adapte olması gerekir. İşlemi gerçekleştirdikten sonra yeni şeflera bitkisini doğrudan güneş ışığı almayan ancak aydınlık bir yere koymanız gerekir. Aslında aşırı aydınlık ortamı seven şeflera bitkisi, sabah ve akşam güneşine ihtiyaç duyacaktır. Ancak özellikle yaz aylarında direkt güneş ışığı altına koymak, bitkinin yapraklarının yanmasına ve solmasına neden olacaktır.

Güneş ışığı kadar, sulama ve nemlilik oranı da çok önemlidir. Şeflera çiçeğinin toprağının sürekli nemli kalması gerekir. Bu nedenle parmağınızla kontrol ederek, toprak kuruduğunda yeterli miktarda sulama yapabilirsiniz. Bu nedenle kış aylarında bitki toprağı kuruduğunda 15 günde 1 kez, yaz aylarında ise 3-4 günde bir kontrollü bir şekilde sulama yapabilirsiniz. Buna ek olarak yapraklarını da yaz aylarında sprey yöntemiyle nemlendirmenizi öneririz.

Şeflera Çoğaltmanın Püf Noktaları

 • Yapraktan çoğaltma yöntemini gerçekleştirmek için öncelikle şeflera bitkisinin olgun olduğundan emin olun. Bunu yaprak sayısından anlayabilirsiniz. Eğer dallarında 4-5’er adet yaprak varsa, genç bir şeflera bitkisine sahip olduğunuzu söyleyebiliriz.
 • Çoğaltma işleminden sonra bitkinin tüm yapraklarını dökmesi, temel ihtiyaçlarını karşılayamadığını gösterir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda ışık durumuna ve nem oranına dikkat etmeniz gerekir.
 • Budama yapmak, şeflera bakımının temel adımlarından biridir. Zayıf ve çürümüş yaprakları budayarak şeflera bitkisinin daha sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlayabilirsiniz.
 • Çoğaltma esnasında yeni toprağa yerleştirilen şeflera için gübre kullanabilirsiniz. Çünkü gelişme ve büyüme sürecinde şeflera bitkisi çok fazla besin tüketir ve ekstra besin almaları çok faydalıdır.

Yukarıdaki yazımızda tüm aşamaları ve püf noktalarıyla şeflera nasıl çoğaltılır sorusunun cevabını bulacaksınız! Sizin için en uygun yöntemi seçerek ve adımlarını uygulayarak sağlıklı bir şeflera bitkisi elde edebilirsiniz. Uygun koşulları sağladığınızda, şeflera bitkisinin nasıl sağlıklı bir şekilde büyüdüğünü ve yaşam alanlarınızı zenginleştirdiğini göreceksiniz. Bu yemyeşil bitkinin bakımı hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri, aşağıdaki yazılarımızda bulabilirsiniz!

Şeflera Bakımı: Göz Alıcı Yeşilliğin Stressiz Sırrı

Şeflera Saksı Değişimi Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu