Çiçek Bakımı

Nilüfer Çiçeği Budama ve Çoğaltma Rehberi

Çiçekler her zaman için bakım isteyen canlılardır. Bu içeriğimizde sizlere Nilüfer çiçeği budama ve çoğaltma rehberini sizler için hazırladık.

Nilüfer Çiçeği Budama

Nilüfer üzerindeki her çiçek üç ile beş gün yaşar. Gündüzleri açılırlar ve geceleri kapanırlar. Çiçek bittiğinde, yavaşça suya batacaktır. Tohum kabukları oluşur ve olgun tohumlar aşağıdaki toprağa düşer. Tohum üretimi, bitki için maliyetlidir. Çok sayıda çiçek açmasını sağlamak için, ölmekte olan çiçekleri yüzeyin altına batarken kesin. Sapı gittiği yere kadar takip edin; ya kesin ya da parmaklarınızla koparın. Ayrıca ölü veya ölmekte olan yaprakları da aynı şekilde temizleyin. Lotuslar yıl sonunda ölürler. Onları kök sapın birkaç santim yukarısına kadar kesin.

Nilüfer Çiçeği Çoğaltma

Nilüferler, olgun bir bitki bölünerek çok kolay bir şekilde çoğaltılabilir. Suda oturdukları için, bu dağınık ve biraz zorlu bir iş. Bunu çiçeklenme mevsiminden önce yapmak en iyisidir.

  • Nilüfer saksısını sudan kaldırın ve bitkiyi dikkatlice saksıdan çıkarın.
  • Bitkideki toprağı yıkayın ve kök saplarını açığa çıkarın.
  • Keskin bir bıçak kullanarak, yumrudan en az iki ila üç “göz” olan bölümleri kesin ve yeniden saklamaya hazır olun.
  • İlk bitkiyi saksısına geri koyun ve hava ceplerini önlemek için yavaşça suya geri koyun.
  • Yeni kesimi alın ve uygun bir saksıya yerleştirin. Ardından yeni bitkiyi suya yerleştirin.

Nilüfer Saksılama ve Saksı Değiştirme

  • Dikim talimatları tropikal ve dayanıklı nilüferler için değişir. Tropikal nilüferler tıpkı yıllıklar gibi dikilmelidir. Genellikle çıplak köklü bitkiler olarak gelirler. Bunları bir saksının ortasına yerleştirin ve bitkinin tepesinin toprak yüzeyinin hemen üzerinde durmasına izin verin. Sert nilüferlerle, köksapı, büyüyen ucu tencerenin ortasına gelecek şekilde, toprak seviyesinin biraz üzerinde duracak şekilde 45 derecelik bir açıyla dikin. Toprağı çakıl veya ince bir kum tabakası ile örtün.
  • Su özelliğinize ve bitkinin nihai boyutuna göre boyutlandırılmış plastik bir tencereye nilüfer ekin; lotus, kabının boyutuna kadar büyür. 
  • Yaklaşık 5 cm kumla başlayın, ardından biraz kil içeriğine sahip 5-7 cm’lik üst toprak ekleyin. Elinizle küçük bir hendek kazın, ardından lotus bitkisi yumrusunu, yapraklar yukarı bakacak şekilde hendeğe yerleştirin. 
  • Yumruyu hafifçe az miktarda toprakla örtün, ancak sıkıştırmayın.
  • Yumruya veya yumrudan uzanan yolluklara zarar vermemeye çok dikkat edin. Toprağı suya doyuncaya kadar, üstünde su birikintisi bırakmadan su ekleyin.

Daha fazla nilüfer çiçeği bilgisi için nilüfer çiçeği bakımı ve saksıda nilüfer çiçeği yetiştirme yazılarımıza göz atmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu