Çiçek Bakımı

Papatya Bakımı: Ponpon Papatyaların Dünyasına Yolculuk

Hemen herkesin sevdiği bir çiçek var; papatya! Görür görmez yüzünüzde tebessüme neden olan ve kokusuyla baş döndüren papatyaların dünyasını yakından tanımak mı istiyorsunuz? Bu yazımızda size papatya bakımı konusunda tüm bilgileri ve evde papatya bakımı için gerekli püf noktalarını vereceğiz! İyi okumalar…

Yakın Planda Beyaz Papatyalar

Beyaz ve sarının doğadaki eşsiz uyumu, papatyalarda saklı! Papatyagiller familyasının bir türü olan bu nadide çiçek, aslında yüzlerce akrabası bulunan bir türün en kıymetlilerinden. Yaşam alanlarına getirdiği sıcaklığı ve iç ısıtan görünümü ile papatya, bir Akdeniz bitkisi olduğunu her şekilde belli ediyor. Bahçelerde ve kırlarda, evde ya da ofiste, kısacası yaşamın her alanında görmeye alışık olduğumuz papatyalar bulunduğu ortamı bi anda güzelleştiriyor. Halk arasında genellikle ponpon papatya ya da sarı papatya denen bu çiçek, her yerde kolayca yetişebiliyor. Bu nedenle papatya bakımı da oldukça kolay oluyor. 

Papatyagiller ailesinin bir ferdi olan gerbera çiçeği, papatya ile oldukça karıştırılan bir türdür. Farklı renkteki yaprakları ile gerbera çiçeği bakımı, papatya ile benzer bakım aşamalarına sahiptir. Eğer siz de papatyaya çok benzeyen, renkli yapraklara sahip bir çiçek gördüyseniz, bunun gerbera olduğundan emin olabilirsiniz. Papatya çiçeği bakımı hakkında merak ettiğiniz birçok sorunun cevabını sizin için derledik! Sulama sıklığından çoğaltılmasına, saksı değişiminden kurutulmasına kadar papatya bakımı hakkında tüm bilgiler bu yazıda! Ponpon papatyaların dünyasına doğru bir yolculuğa çıkmak için yazımızı okumaya başlayabilirsiniz!

Papatya Nasıl Ekilir?

Papatya Toprağı ve Saksısı

Papatyaların her yerde yetişebildiğinden bahsettik. Peki, papatya tohumu nasıl ekilir? Papatyalar çok hızlı gelişen türlerdendir. Bu nedenle ekim yaparken tohumunun çok sık ekilmemesini, seyrek aralıklarla ekilmesini öneririz. Böylece papatya daha iyi filiz verir ve sağlıklı bir şekilde büyür. Papatya tohumları toprağın derininde değil, yüzeyinde olmalıdır. Üzeri kapanmayacak şekilde ekilen papatya tohumlarına basınç da uygulanmamalıdır. Çünkü papatyalar gün ışığında çimlenir. “Papatya nasıl ekilir?” sorusu, bir diğer soruyu da beraberinde getirir; “Papatya ne zaman ekilmelidir?” Mart ayı, papatya tohumunun ekimi için en doğru zamandır. Çünkü papatyalar ilkbaharda açar ve kendini gösterir. Rüzgarı sevmeyen narin bir çiçek olan papatyanın tohumu ekilirken de rüzgarsız hava tercih edilmelidir.

Papatya Ne Sıklıkla Sulanır?

Yakın Planda Islak Papatya

Sulama konusunda belki de en zahmetsiz çiçeklerdir papatyalar. Papatyalar, susuzluğa dayanıklılardır ancak 2-3 günde bir sulama yapmanız gerekir. Toprağı ne kuru ne de fazla sulu olmalıdır. Toprağının kuruduğunu fark ettiğinizde sulama yapabilirsiniz. Fazla sulama yaparsanız papatya solar ve yapraklarını döker. Eğer vazoda papatya bakımı yapıyorsanız, vazonun dörtte üçünü temiz su ile doldurmanız gerekir. Ne çok sıcak ne de çok soğuk olan bu suyu iki günde bir değiştirerek papatyanın su ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Papatya Nasıl Çoğaltılır?

Makasla Çoğaltılan Papatya Çiçeği

Yaşam alanlarınızda papatya bahçesi oluşturmak istiyorsanız, sağlıklı papatyaları çoğaltabilirsiniz. Papatya nasıl çoğaltılır sorusu ise çok basit; tohum ve çelik alma yöntemi ile! Tohum yöntemi ile dilediğiniz sayıda papatyayı toprağa ekerek ve can suyu vererek büyümelerini sağlayabilirsiniz. Çelik yöntemi için ise papatyanın çiçekli olmayan dallarından birini keserek işe başlayabilirsiniz. Dalın üzerindeki yaprakları temizledikten sonra toprağa ekmeniz gerekiyor. Ekme işleminden sonra can suyunu vermeli ve zaman zaman suyunu kontrol etmelisiniz. Bir aya yakın bir süre içerisinde ise papatyanın köklendiğini göreceksiniz. Köklenen ve sağlıklı bir şekilde bakılan papatya, güzel çiçeklerini açmaya başlayacak ve yaşam alanlarınızı zenginleştirecek.

Papatya Saksı Değişimi Nasıl Yapılır?

Saksıda Papatya Bakımı

Saksıda papatya bakımı yapıyorsanız, saksı değişimi yapmanız gerektiğini de unutmamalısınız. İyi bakıldığı zaman 2 yıl boyunca sağlıklı bir şekilde yaşayan papatyalar, bu nedenle saksı değişimine de ihtiyaç duymazlar. Ancak papatyalar çok hızlı büyüyen ve filizlenen çiçekler olduğu için, zaman zaman ek saksıya veya saksı değiştirmeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Peki papatya saksı değişimi nasıl yapılır? Yeni çıkan papatyaları bir başka saksıya almanız gerekir. Yeni çıkan papatyaları dikkatli bir şekilde ayırarak yeni bir saksıya ekebilirsiniz. Saksı seçiminde ise geniş ancak derin olmayan bir saksı tercih edebilirsiniz.

Papatya Ne Zaman Açar?

Çiçek Açmış Beyaz Papatyalar

Mart ayında ekilen papatya tohumları, sağlıklı bir şekilde yetiştirildiğinde mutlaka çiçek verir. Papatya ne zaman açar sorusunun ise cevabı çok nettir; ilkbaharda! İlkbahar aylarında çiçek açmaya başlar. Nisan ve mayıs aylarında açmaya başlayan papatyalar, haziran ayının sonuna kadar çiçek açmaya devam eder. Bu çiçek açma süreci bazen temmuz ve ağustos aylarında gerçekleşir. Çiçek açan papatyaların boyu ortalama 25-30 cm civarında olur. Yaz aylarında her yerde olduğu gibi evinizde de beyaz renkli papatyalar görmeye hazır olun!

Papatya Nasıl Kurutulur?

Kurumuş Papatya Çiçekleri

Bazen dekoratif anlamda kullanmak için, bazen çay yapmak için papatya çiçeklerini kurutabilirsiniz. Papatya kurutmanın en geleneksel ve en tercih edilen yolu, güneşte kurutmaktır. Bu yöntemde bir örtü üzerine papatyaları üst üste gelmeyecek şekilde dizmeniz gerekir. Birkaç gün içinde papatyaların kuruduğunu görebilirsiniz. Bir diğer kurutma yöntemi ise fırın ya da mikrodalga kullanmaktır. Eğer hızlı bir kurutmaya ihtiyacınız varsa bu yöntemi kullanın ve birkaç dakika içinde kurumuş papatyalara sahip olun. Kurumuş papatyaları ağzı kapalı bir kavanoz ya da kutunun içinde uzun süre muhafaza edebilirsiniz. Papatya nasıl kurutulur öğrendikten sonra, kurumuş papatyalar ile ne yapacağınız hayal gücünüze kalmış…

Papatya Bakımı İçin Püf Noktalar

  • Papatyalar sanılanın aksine bir ev çiçeği değildir. Papatyaların sağlıklı bir şekilde büyümesi için en doğru alan balkonlardır. Eğer evinizin bir balkonu bulunmuyorsa, pencere önünde papatyalarınızı büyütebilirsiniz.
  • En merak edilen sorulardan olan “Papatya ömrü ne kadardır?” cevabı bakım koşullarına göre değişiklik gösterir. Papatyalar ortalama 1-2 yıl yaşayabilen türlerdendir.
  • Papatyalar kuru olarak da kullanılabilen çiçeklerdir. En yaygın kuru papatya kullanımı ise çay olarak tüketilmesidir. Antienflamatuar ve antibakteriyel özelliğe sahiptir. Siz de buna ek olarak solunum yollarını açmak için buğu olarak da kullanabilirsiniz.
  • Papatyaları güneşte kurutamıyorsanız, odada kurutabilirsiniz. Doğrudan güneşte kuruyan papatyaların tadı acı olabilir. Odada güneş alan bir ortamda yine bir örtü üzerinde papatyaları kullanabilirsiniz. 
  • Güneşi en çok seven çiçekler arasında papatyalar yer alıyor. Bu nedenle papatyaları güneş alan ya da yarı gölge olan aydınlık ortamlarda yetiştirmeniz gerekiyor. 
  • Eğer papatyanın kendisinden bir tohum elde etmek istiyorsanız, öncelikle güneşte kurutma yöntemini uygulamanız gerekir. Sonrasında kuruyan papatyaların içerisinden tohumlarını alıp temizlemelisiniz.

Yazımızda papatya bakımı nasıl yapılır ve papatya nasıl yetiştirilir sorularının cevabını buldunuz! Siz de ister saksıda ister vazoda papatya bakımı yapmak istiyorsanız, rehber niteliğindeki bu yazımızı çok seveceksiniz. Tüm bunlara ek olarak papatya temiz kalbi, saflığı ve masumiyeti simgeler. Eğer siz de sevdiklerinize bu güzel çiçeği hediye etmek istiyorsanız, ÇiçekSepeti’nde satılan papatya buketleri arasından seçim yapabilirsiniz. Papatya gibi diğer bitkilerin ve çiçeklerin bakımını merak ediyorsanız, diğer yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Salon Çiçekleri: Evinizin Dekorasyonunu Zenginleştirin

Yuka Çiçeği Bakımı: A’dan Z’ye Tüm Bakım Aşamaları ile Yuka

Devetabanı Bakımı: Adım Adım Gösterişli Yapraklar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu