Çiçek Bakımı

Saksıda Nilüfer Çiçeği Yetiştirme

Nilüfer Nedir?

Nilüfer yani lotus çiçeği renkleri beyaz, kırmızı, pembe, sarı, lavanta ve mavidir. Yaz başından sonuna kadar çiçek açan bu bitkiler, yetiştirebileceğiniz en görkemli su bitkilerinden biridir. Lotus, şaşırtıcı bir şekilde Hindistan’ın ulusal çiçeği değildir. Peki saksıda nilüfer çiçeği yetiştirme nasıl yapılır? İşte tüm detaylar…

Lotus bitkileri, nilüferlerle yakından ilişkilidir, ancak çiçekler ve yapraklar suyun üzerindeki saplarda tutulurken, nilüferlerin çiçek ve yaprak yastıkları su yüzeyinde yüzer (aynı zamanda tropikal nilüfer çiçekleri hariç), zambaklardan farklıdır. 

Saksıda Nilüfer Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Lotus bitkileri yetiştirmek belirli bir özen gerektirir. Bitkiler toprakta büyürlerse hızlı ve kolay bir şekilde yayılırlar, bu nedenle onları saksılara dikmek en iyisidir. Saksınızın drenaj delikleri olmadığından emin olun – nilüfer kökleri bu deliklerden kolayca kaçabilir ve saksınız su altında olacağından drenaj sorun olmaz.

Nilüferlere su bitkileri için özel olarak tasarlanmış büyük plastik saksılarda veya sepetlerde bakabilirsiniz. Gerekirse, toprağın çatlaklardan düşmemesi için çuval bezi veya peyzaj kumaşı ile sepetlerin tabanını kaplayabilirsiniz.

Bir göletiniz yoksa, bir şarap ya da viski fıçısı veya büyük yayvan leğen, su özelliği için harika alternatiflerdir. Satın almadan önce bitkinizin nihai boyutunu araştırdığınızdan emin olun. 6 metrelik bir yayılıma sahip bir nilüfer, bir viski fıçısında veya küçük bir küvette gelişmeyecektir.  Saksıda nilüfer çiçeği yetiştirme için gerekli adımlar şu şekildedir;

 • Rizomlardan nilüfer bitkileri yetiştiriyorsanız, bir kaba bahçe toprağı doldurun ve rizomları hafifçe örtün, sivri uçları hafifçe açıkta bırakın. 
 • Yüzeyi toprak hattından yaklaşık 5 cm yukarıda olacak şekilde kabı suya batırın. 
 • Toprağın yüzmesini önlemek için üstüne bir çakıl tabakası koymanız gerekebilir.
 • Birkaç gün sonra ilk yaprak ortaya çıkmalıdır. Sapların uzunluğuna uyacak şekilde su seviyesini yükseltmeye devam edin. 
 • Dışarıda hava en az 16 C olduğunda ve gövdeler yaklaşık 7,5 cm uzadığında, saksınızı dışarıya taşıyabilirsiniz.
 • Saksıyı, dış mekan su bahçenizde yüzeyden en fazla 45.5 cm uzağa batırın. Tuğla veya kül blokları üzerinde yükseltmeniz gerekebilir. 

İç Mekanda Büyüyen Nilüferler

Yaklaşık 30 cm genişliğinde ve en az 20 – 25 cm derinliğinde saksılarda nilüfer yetiştirmek mümkündür. Bir salata veya karıştırma kabı veya hatta küçük bir akvaryum kullanabilirsiniz. Bu yöntem, Nymphaea ‘Pygmaea Helvola’ gibi çok küçük cüce çeşitleriyle en iyi sonucu verir.

 • Akvaryumlarda kullanılmak üzere tasarlanmış toprak bazlı bir ekim karışımı ile başlayın. 
 • Gevşek kirleri temizlemek için karışımı akan su altında durulayın.
 • Karışımı saksı olarak kullanacağınız objeye koyun ve dikim talimatlarını izleyerek dikin. 
 • Saksıyı dikkatlice yaklaşık 15 – 20 cm derinliğe kadar suyla doldurun. 
 • Kabı, her gün en az dört saat güneş alabileceği bir yere yerleştirin veya gerektiğinde enerji açısından verimli bir büyüme ışığı ile destekleyin. Bitki çiçek açmazsa, muhtemelen yeterince ışık almıyordur.
 • Orijinal su seviyesini (veya bitkinin beğendiği her şeyi) korumak için gerektiği kadar su ekleyin.
 • İlkbahar ve yaz aylarında, su bitkileri için iki haftada bir az miktarda sıvı gübre ile gübreleyin.

Daha fazla bilgi için nilüfer çiçeği bakımı ve nilüfer çiçeği budama ve çoğaltma rehberi yazılarımızı ziyaret etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu