Çiçek Bakımı

Vazoda Çiçek Bakımı

İlk dikkat etmeniz gereken çiçeklerin taze olması. Çünkü çiçekler ne kadar taze olursa o kadar uzun süre canlı kalmaya, mis kokularını ve güzelliklerini sergilemeye devam ederler. Peki kesme çiçeklerin tazeliği nasıl anlaşılır?

Vazo Çiçeği Alırken Taze Olduğunu Nasıl Anlarız?

Vazoda çiçek satın alırken, çiçeğin yapraklarının taze ve canlı yeşil olması, çiçeğin böceklenmemiş olması gerekmektedir. Bu sebeple satın aldığınız ya da size getirilen çiçeklerin öncelikle yapraklarına bakmalısınız. 

Eğer çiçekler çok açılmışsa çiçeğin türüne de bağlı olarak tazeliğini yorumlayabilmeniz mümkün. Çiçeklerin çoğunun açılmış veya tomurcuklarının açılmak üzere olması, çiçeğin uzun ömürlü olmadığını gösterir.

Vazo Çiçeğinin Uzun Ömürlü Olması İçin Neler Yapılabilir?

Vazoda ya da buket haline gelen çiçekleri mümkün olduğunca uzun süreli yaşatmak için yapmanız gerekenler şöyle;

• Vazo çiçeğini uzun ömürlü olması için öncelikle çiçeklerinizi buketten çıkarıp, birbirine bağlandığı ipi ya da lastiği kesmelisiniz. 

• Çiçeklerin serbest kalması işleminin ardından vazo içerisinde suya temas edebilecek kadar aşağıda olan yaprak ve dikenleri temizlemelisiniz. Aksi halde su içerisinde kalan yapraklar çürüyecektir. 

• Daha sonra mümkünse su altında çiçek saplarından 2-3 cm kadar eğimli olacak biçimde çiçek makasıyla kesin.

• Çiçeklerimiz hazır. Şimdi sırada vazoyu hazırlamak var. Çiçeğinizi koyacağınız vazo temiz olmalıdır. Vazoyu iyice yıkayıp içine dinlenmiş ılık su ekleyin. Ardından çiçekleri vazoya alabilirsiniz.

• Vazo çiçeğinizin uzun ömürlü olması için vazoya koruyucu ek besinler ekleyebilirsiniz. Vazo çiçeklerinin daha uzun süre canlı kalması ve uzun ömürlü olmasını sağlayan çeşitli vitamin ve koruyuculardan oluşan besinler bulunmaktadır. Bunları çiçekçilerden ve yapı & bahçe marketlerinden temin edebilirsiniz.

• Vazo içerisindeki suyu gün aşırı değiştirmeniz fayda sağlayacaktır. Eğer bu sıklıkta değiştirebilme şansınız yoksa 3-4 günde bir suyu değiştirebilirsiniz.

• Vazo içerisine her defasında ılık ve dinlenmiş su konulmalıdır.

• Vazo çiçeğinizi ve direkt güneş ışığı almayan bir yerde muhafaza etmelisiniz.

Vazo çiçekleri içerisinde bazıları için farklı koruma ve bakım tüyoları bulunmaktadır. Eğer çiçeğiniz güllerden oluşan bir buket ise vazodaki güllerin ömrünü uzatmak için yaprak temizliğine önem vermelisiniz. Güller kolayca su çekemeyen çiçeklerdir. Daha rahat su çekebilmelerini sağlamak için mutlaka yapraklarını ve dikenlerini temizlemelisiniz. Yalnızca çiçeğe yakın yerlerde yaprak bırakmanız yeterli olacaktır. Ardından sapın dış yüzeyindeki kabuğu 2.5 cm kadar sıyırın ve saplarından eğimli keserek ılık su ile doldurduğunuz vazoya yerleştirin. Eğer gülleriniz size geldiklerinde çok canlı görünmüyorlarsa hiç üzülmeyin. Boynu bükülen gülleri ılık su dolu geniş bir kapta yatırarak yarım saat bekletin. Böylelikle çiçekleriniz canlanacak ve daha uzun ömürlü olacaktır.

Bazı çiçekler diğerlerine oranla daha uzun süre canlı kalırlar.  Mesela vazodaki papatyaları canlı tutumak için 4 hafta kadar bir süreniz bulunuyor. İyi bakıldığında yaklaşık 1 ay canlılıklarını koruyan kesme papatyalar için de az önce bahsettiğimiz rutin işlemleri tekrarlamak gerekiyor. Vazo içerisinde kalan yaprakların temizlenmesi, saplardan 2,5 cm kadar bir kesit alınması ve dinlendirilmiş ılık su içerisinde muhafaza edilmesi gibi işlemlere ek olarak mümkün olduğunca tomurcuklu papatyaları seçmek de uzun süreli bir çiçek bakımı için önem taşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu