Çiçek Bakımı

Yıldız Çiçeği Saksı Değişimi: Pratik Adımlar ve Tavsiyeler

Yıldız çiçeği, yetiştirebileceğiniz en az bakım gerektiren, en yüksek üretime sahip kesme çiçekler ve bahçe bitkilerindendir. Bir vazo için mükemmel kesim elde etmenizi sağlayan yıldız çiçekleri, her yıldız çiçeği yumrusu ile yüzlerce çiçek üretebilir. Her yumrudan sayısız şekil ve renkte çiçek elde edebilirsiniz. İşin en sürprizli yanı sadece bu da değil. Farklı şekil, renk ve boyutların yanı sıra büyürken de renkli bir gösteri sunan yıldız çiçeği saksı değişimi olayını da sever. Özellikle kış aylarını korunaklı bir yerde geçirdikten sonra renkleriyle sizi büyülemesini isterseniz, saksı değişimi nasıl yapılır öğrenmeniz şart. Fakat işe öncelikle yıldız çiçeği saksıya nasıl dikilir öğrenerek başlayalım!

Yıldız çiçeklerini çoğaltmak için “Yıldız Çiçeği Çoğaltma Yöntemleri ve İpuçları” içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Saksılara Yıldız Çiçeği Yumruları Dikmek

Dahlia yumruları, gizli saksılarda mart veya nisan aylarında büyümeye başlayabilir ve daha sonra mayıs ve haziran sonlarında bahçeye ekilebilir.

Turba içermeyen çok amaçlı kompostla 2 veya 3 litrelik bir saksıya yarım doldurarak başlayın. Yumruyu, orta sapı yukarı gelecek şekilde saksıya yerleştirin ve daha fazla kompostla kaplayın. Saksıyı etiketlemeyi ve hafifçe sulamayı unutmayın, ardından ılık ve don olmayan bir yere koyun – bir sera idealdir. Ateş etmeye başlayana kadar tekrar sulamayın ve o zaman bile sadece hafifçe sulayın.

Yıldız çiçeği genel bakımını incelemek için “Yıldız Çiçeği Bakımı: Sihirli Dokunuşlarla Sağlıklı Bir Çiçek” içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

2-3 hafta sonra sürgünler çıkmaya başlar – bazı çeşitler biraz daha uzun sürebilir. Bu sürgünler büyüdükçe, ana sürgünün uçlarını (keskin bir bıçak kullanabilir veya başparmağınız ve işaret parmağınız arasında sıkıştırabilirsiniz), üst yaprak çiftine kadar sıkıştırın.

Bitki daha fazla büyümeye başladığında, yumrudan filizlenen beş sürgün hariç hepsini çıkarın. Bu sert hissettirecek, ancak yalnızca beş gövdeye sahip olmak, her bir gövdenin gelişmesine, güçlü ve dinç büyümesine izin verecek ve sonuç çok sayıda çiçek olacak!

Saksı Değişimi Sonrası Dahlia Bakımı Nasıl Yapılır?

Yıldız çiçeği saksı değişimi sonrası yapılması gerekenler aşağıdakiler gibidir;

Sulama

Dahlia nemli bir toprağı tercih eder. Kuraklık durumunda, onları haftada bir kez sulayın ve hafif bir serpinti yerine iyi bir sel ile sulayın. Yıldızçiçekleriniz saksıdaysa, kuraklık sırasında her gün onları sık sık sulayın. Susuz bitkilerdir.

Gübreleme

Yıldız çiçekleriniz saksıdaysa, ya yavaş salınan bir gübre kullanın ya da iki haftada bir sıvı karakafes veya deniz yosunu gübresi ile besleyin. İlk aydan sonra başlayın.

Çiçeklenmeyi Teşvik Etmek

Ev için her dahlia çiçeğini toplamazsanız, çiçeklenmeyi teşvik edecek düzenli bir çıkmaza ihtiyaçları olacaktır. Çıkmak için, çiçek sapını takip edin ve karşılaştığınız ilk yaprak çiftinin üzerinden kesin.

Yıldız Çiçeği Çoğaltma

  • Dahlia, bazal kesimlerden kolayca yayılır. İlkbaharda, yumru kök filizlenmeye başladığında, yaklaşık 7,5 cm uzunluğunda güçlü, sağlıklı sürgünler seçin. Ana yumrunun küçük bir kısmı ile birlikte temiz, keskin bir bıçakla çıkarın.
  • Üst yaprak çifti hariç hepsini çıkarın ve ucu sıkıştırın.
  • Kompost ve kum karışımı ile 1 litrelik bir kap hazırlayın (3 kısım kompost için 1 kısım kum). Her bir kesimi, yapraklar kompostun hemen üstünde olacak şekilde ve birbirine değmeyecek şekilde aralıklı olacak şekilde saksının kenarına yerleştirin.
  • Kompostu yerleştirmek için yukarıdan su. Ardından, doğrudan güneş ışığı almayan, ancak sıcak bir yere veya ısıtılmış bir yayıcıya aydınlık bir yere koyun. Saksıyı etiketleyin.
  • Yaklaşık 3-4 hafta içinde çelikler kök oluşturacak, her bir kesimi dikkatlice 7,5 cm’lik bir saksıya yerleştirecek ve don riski geçtikten sonra ekerek büyüyecek.
  • Düzenli besleme ve sulama ile, kesimlerden yetiştirilen bitkiler aynı yaz daha sonra çiçek açacak ve yumrular oluşturacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu