Çiçek Bakımı

Yıldız Çiçeği Çoğaltma Yöntemleri ve İpuçları

Yıldız çiçeği çoğaltma farklı teknik ve zamanlarda yapılabilir. Çoğu bahçıvan, ana bitkininkilerle aynı çiçekleri almalarını sağlamak için yumruları bölerek ve ilkbaharda ekerek yıldız çiçeklerini çoğaltır. Bitkinin doğal üreme sistemini kullanarak koleksiyonunuza eklemenin kullanışlı bir yoludur.

Ancak, sizi bir önceki yıl üretilen yumru sayısıyla sınırlar.

Çelikleri çoğaltmanın avantajı, bir “gözden” – yumrunun tepesindeki büyüme noktası – üretilen bir sapı çıkarabilmenizdir ve bu, tekrar kesebileceğiniz bir veya daha fazla gövde üreterek yanıt verecektir.

Bu, yalnızca birkaç yumru kökünüz varsa, fazladan bitki üretmenin harika bir yoludur. Daha da iyisi, eğer meraklıysanız, biraz büyüdükten sonra kesimlerden kesimler bile alabilirsiniz!

Bahçıvanlar ayrıca sonbaharda kesimler alabilir ve bunları kışın iç mekanlarda çoğaltabilirler. Bu, özellikle iyi saklanmayan yumru kökleriniz varsa kullanışlıdır.

Bazı çeşitler dehidrasyona yatkındır, o kadar çok büzülürler ki ilkbaharda yumrunun – gözler veya tomurcuklar olarak bilinen – büyüme noktalarını oluşturamazlar. En katı sterilizasyon protokollerini izleseniz bile diğerleri çürüyebilir. Kesimler almak, onları tamamen kaybetme riskini ortadan kaldırır.

Bu çoğaltma yöntemi aynı zamanda, birinin bahçesindeyseniz ve belirli bir çiçeğe aşık olursanız, büyüyen birkaç filizi koparabilirsiniz – geri gelip yumru stoklarına baskın yapmanıza gerek yoktur.

Renkli ve kırmızı yıldız çiçeği nasıl çoğaltılır ve yıldız çiçeğinizi çoğaltmak için pratik yöntemleri öğrenmeye hazır mısınız? Hadi başlayalım!

Pratik Yöntemlerle Yıldız Çiçeği Çoğaltma

İyi büyüklükteki Dahlia yumruları ilkbaharda bölünebilir. Bunu yapmak için, yumruları sığ bir kompost tepsisine bastırın ve bir serada veya güneşli bir odada büyümeye başlamalarını sağlayın. Kompostu sıcak ve nemli tutun. Yumrular filiz vermeye başladığında, temiz, keskin bir bıçak kullanarak, her bölümde en az bir sürgün ve kök kümesi olacak şekilde bölün. Bölmeler üzerinde saksılayın ve tüm don tehlikesi geçtikten sonra dikmek için büyütün.

Dahlias, ilkbaharda bazal kesimler alarak da kolayca çoğaltılabilir. Her yumru size yaz aylarında çiçek açacak yaklaşık beş yeni bitkiyi ücretsiz verecek. Ayrıca ilkbaharda köklü çelikler satın alabilirsiniz. Bunlar ilk yıllarında küçük bitkiler üretecek, bu nedenle saksılar için daha uygun olacak, ancak iyi çiçek açacaklar.

Yıldız çiçeği bakımıyla ilgili bilgi almak istiyorsanız “Yıldız Çiçeği Bakımı: Sihirli Dokunuşlarla Sağlıklı Bir Çiçek” yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Tohumla Çoğlatma

Yıldız çiçekleri genellikle yumrular olarak büyümeye başlar, çünkü bu onları büyütmek için daha hızlı ve genellikle daha güvenilir bir yoldur, ancak tohumdan yıldız çiçeği yetiştirmek mümkündür.

Dahlia tohumları şubat ve nisan ayları arasında örtülü olarak ekilmelidir. Nemli kompost tepsilerine 0,5 cm derinliğe ekin. 15-20°C civarında ılık bir konuma yerleştirin. Nemli tutun.

  • Fideleri, işlemek için yeterince büyük olduğunda daha derin tepsilere veya ayrı küçük kaplara nakledin.
  • Daha serin, ancak don olmayan koşullarda büyütün. Mayıs ve haziran aylarında don tehlikesi geçtikten sonra, ekimden önce genç bitkileri kademeli olarak sertleştirin.
  • Yıldız çiçeği, bazal kesimlerden kolayca yayılır. İlkbaharda, yumru kök filizlenmeye başladığında, yaklaşık 7,5 cm uzunluğunda güçlü, sağlıklı sürgünler seçin. Ana yumrunun küçük bir kısmı ile birlikte temiz, keskin bir bıçakla çıkarın.
  •  Üst yaprak çifti hariç hepsini çıkarın ve ucu sıkıştırın.
  • Kompost ve kum karışımı ile 1 litrelik bir kap hazırlayın (3 kısım kompost için 1 kısım kum). Her bir kesimi, yapraklar kompostun hemen üstünde olacak şekilde ve birbirine değmeyecek şekilde aralıklı olacak şekilde tencerenin kenarına yerleştirin.
  • Kompostu yerleştirmek için yukarıdan su. Ardından, doğrudan güneş ışığı almayan, ancak sıcak bir yere veya ısıtılmış bir yayıcıya aydınlık bir yere koyun. Tencereyi etiketleyin.
  • Yaklaşık 3-4 hafta içinde çelikler kök oluşturacak, her bir kesimi dikkatlice 7,5 cm’lik bir saksıya yerleştirecek ve don riski geçtikten sonra ekerek büyüyecek. Düzenli besleme ve sulama ile, kesimlerden yetiştirilen bitkiler aynı yaz daha sonra çiçek açacak ve yumrular oluşturacaktır.

Mevsimsel Kontrol Listesi

Bahar

Erken ilkbaharda, yumru köklerinizi gizlice ekin. İlkbaharın sonlarında, yumruları doğrudan dışarıya dikebilirsiniz. 

Yaz

Yıldız çiçeklerinin tümü yaz başında ekilmeli ve hızlı büyüyen çeşitler temmuz ayına kadar çiçek açacaktır.

Sonbahar 

Kesmek ve içeriye getirmek için bol çiçekli bahçede muhteşem bir gösterinin tadını çıkarın. Yıldız çiçekleri kasım ayına kadar çiçek açmaya devam edecek. Yıldız çiçeklerinin en iyi şekilde görünmesini sağlamak için kuru çiçekleri temizlemeyi unutmayın.

Kış

Yıldız çiçeklerinizi kışı zeminde geçirerek veya kaldırarak ve iç mekanlarda saklayarak dondan koruduğunuzdan emin olun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu