Çiçek Dekorasyon

Bahçe İçin Ağaç Önerileri: En Sevilen 10 Ağaç

Hep ağaçlarla dolu bi bahçenin hayalini kurdunuz, biliyoruz! Peki bahçenizin havasını bir anda değiştirecek ve bakımı ile sizi yormayacak ağaçları tanıyor musunuz? Cicek.com’daki bahçe için ağaç önerileri yazımız, en sevilen 10 ağacı sizlerle buluşturuyor!

Bahçe İçin Ağaç Önerileri

Eğer bir bahçeniz varsa, oldukça şanslısınız demektir. Çünkü bu güzel ağaçlara bahçenizde yer açabilirsiniz! Daha önce hiç ağaç yetiştirmediyseniz ve işe nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, doğru yerdesiniz! Rengarenk çiçekleri, yemyeşil yaprakları ile bahçe peyzajında en sevilen 10 ağacı sizin için bir araya getirdik!

1. İğde Ağacı

Bakımı en kolay bahçe ağaçları arasında iğde ağacı ilk sırada yer alır. Çünkü hemen her bölgede ve her toprakta yetişebilen bir türdür. Aslında bir meyve ağacı olan iğde ağacı, çiçeklerinin benzersiz kokusuyla herkesin beğenisini kazanır. Kokusu nedeniyle çok tercih edilen bu ağaç, görünümüyle de bahçenizde kendini gösterir. Bakımı çok zahmetsiz olan bu ağaç için dikkat etmeniz gereken en önemli şey, toprağını nemli tutmaktır. Toprak kurudukça sulama yapmanız önemlidir.

2. Kiraz Çiçeği Ağacı

Kudüs Kirazı Ağacı

Japon kültüründe “Sakura” olarak da bilinen bu güzel ağaç, pembe renkli çiçekleri ile benzersiz bir görünüme sahiptir. Meyve vermeyen bu ağaç, çiçekleri sayesinde herkesi büyüler. Boyu 8-10 metreye kadar uzayabilen kiraz çiçeği ağacını dikmek için en uygun zaman, sonbahar aylarından ilkbahar aylarının başına kadar olan dönemdir. Genellikle kasım ayında dikilmeye başlayan sakura ağacı, ilkbaharda güzel çiçeklerini herkese gösterir ve bahçenizin havasını bir anda değiştirir!

3. Ihlamur Ağacı

Sokaklarda ve caddelerde görmeye alışık olduğumuz ıhlamur ağacının en belirgin özelliği, kokusudur. Humuslu topraklarda sağlıklı bir şekilde büyüyen bu ağaç, bahçe peyzajında da tercih ediliyor. Güneşi seven ıhlamur ağacı, güneş gören bir bahçede hızla büyür. İlkbaharda ya da sonbaharda bahçenize ıhlamur ağacını dikebilirsiniz. Dikimden hemen sonra budama yaparak ağacın gelişimini hızlandırabilirsiniz. Büyüdükçe gölgesinde serinleyebileceğiniz bu ağaca bahçenizde yer açın deriz!

4. Katsura Ağacı

Kokulu bahçe ağaçları arasında en çok tercih edilen ağaçtır katsura. Japonya ve Çin’de yetişen bu ağaç, ülkemizde de nadir olarak yetişir. En dikkat çeken özelliği ise yapraklarını dökerken karamel kokusu yaymasıdır. Evet, yanlış duymadınız; karamel! İşte bu nedenle ülkemizde “Karamel Ağacı” olarak da bilinir. Aşırı sıcak ya da aşırı rüzgarlı iklimler dışında her yerde yetişebilen bu ağaç, çiçeklerini nisan ayında açar. Bahçenize diktikten sonra düzenli olarak sulama yaparsanız gelişimini hızlandırabilirsiniz!

5. Mimoza

Mimoza Ağacı

Sarı renkli çiçekleri ile her bahçenin vazgeçilmezi olan mimoza, anavatanı Avustralya olan bir türdür. Kokulu çiçekleri ile bahçenin en dikkat çeken ağaçlarından olan mimoza, ılıman iklime sahip bölgelerde kolayca yetişir. Toprağının ve suyunun kireçli olmaması gerekir. Bu nedenle Akdeniz bölgesinde yetiştirilmeye uygun değildir. Çiçeklerini diğer ağaçların aksine kış aylarının sonuna doğru açan mimoza, güneşi seven ağaçlar arasında yer alır.

6. Kıbrıs Akasyası

Denize yakın olan sıcak iklimlerde yetişen bu güzel ağaç, sarı renkli çiçeklere sahiptir. Ege ve Akdeniz bölgesinde sıklıkla yetiştirilen bu ağaç, tuzlu toprakları sevmez ve kireçli topraklarda gelişim sağlar. Oldukça hızlı büyüyen bu ağacın dayanıklı bir yapısı vardır. İlkbahar aylarında çiçeklerini açan Kıbrıs akasyası ağacını bahçenizde yetiştirmek ise oldukça kolaydır!

7. Manolya

Manolya Ağacı

Güzeller güzeli çiçekleri ve hoş kokusuyla bahçenin en favori ağacı olan manolya, ılıman iklimleri oldukça seven bir ağaçtır. Gün boyu güneş ışığına ihtiyaç duyan bu ağaç, çok soğuk ortamları sevmez. Bu nedenle özellikle rüzgar alacağı bir ortama dikmemeniz gerekir. Kireç oranı düşük olan topraklarda yetiştirilebilen manolya ağacı, bahçenizdeki en sevilen ağaç olmaya aday!

8. Pavlonya

Anavatanı Çin olan bu güzel ağaç, kokulu bahçe çiçekleri arasında yer alır. İmparatoriçe ya da Prenses Ağacı olarak da bilinen pavlonya, mor renkli çiçeklere sahiptir. İlkbaharda çiçek açan pavlonya ağacı, bahçenizi renklendiren çiçekleri ile hoş bir koku da yayar. Suyu seven bu ağacın toprağının kurumaması yeterlidir. Kış aylarında ise yapraklarını tamamen döker ve bahara hazırlanır.

9. Ateş Ağacı

Ateş Ağacı

Kırmızı renkli çiçekleri nedeniyle bu ismi alan ateş ağacı, tropik kuşaklarda yetişen bir ağaçtır. Bu nedenle sıcak iklimleri çok sever ve soğuk ortamlarda yaşayamaz. Çiçeklerini yaz döneminin başında açmaya başlayan ateş ağacı, bahçenizde kırmızı renkli çiçekleri ile dikkat çeker. Oldukça iri yapılı olan çiçekleri ile ateş ağacı, susuzluğa dayanabilen bir türdür ve bakımı zahmetsizdir.

10. Orman Gülü Ağacı

Serin ortamları ve bol yağış alan dağlık alanları seven orman gülü ağacı, ülkemizde en çok Karadeniz bölgesinde yetiştirilir. Kış aylarında yapraklarını döken bu güzel ağaç; yaz aylarında kırmızı, mor, sarı, pembe renklerde çiçekler açar. Sabah güneşini oldukça seven bu güzel ağacı, kireç oranı düşük ve oda sıcaklığında dinlendirilmiş bir suyla sulamanız gerekir. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu