Çiçek Dekorasyon

Yaz Kış Kurumayan Bahçe Çiçekleri: Her Koşula Uygun Çiçekler!

Bahçenizin en güzel ve en nadide çiçekleri, sizi yaş kış yalnız bırakmayanlardır. Peki her dem yeşil kalan ve yaz kış açan çiçekler hangileri? Cicek.com’daki bu yazımızda yaz kış kurumayan bahçe çiçekleri hakkında aradığınız tüm bilgileri bulacaksınız!

Açelya

Yaz kış kurumayan bahçe çiçekleri arasında bakımı belki de en zor olan çiçek açelyadır. Ancak bu durum sizi korkutmasın. Çünkü rengarenk çiçekleri ve büyüleyici görünümü ile bu zahmete değer! Daha dar ve sıkışık saksıları seven açelya çiçeği, ne çok soğuk ne de çok sıcak suyu sever. Açelya çiçeği için hazırladığınız suyun ılık olması gerekir. Bahçenizdeki en kuytu ve en güvenli köşeyi seçmenizde de fayda var. Çünkü sert hava koşullarında açelya çiçeği yapraklarını dökebilir.

Hercai Menekşe

Bahçede Hercai Menekşeler

Hem yaz aylarında hem de kışın soğuk günlerinde hayatta kalabilen çiçekler arasındadır hercai menekşeler. Çok fazla bakım istemez ve bunun yanında oldukça güzel görünürler. Bu nedenle bahçe çiçekleri arasında vazgeçilmez bir yerleri vardır. Her çiçek gibi doğru miktarda ve doğru zamanda suya ihtiyaç duyar. Çok fazla su istemese de, toprağının kuru olmaması gerekir. Hatta saksı tabanından sulama yaparak çiçeğin daha sağlıklı şekilde büyümesini sağlayabilirsiniz.

Şebboy

Bu güzel çiçeğin adı anıldığında, tek bir dalda açan onlarca çiçek akıllara geliyor. Rengarenk bu çiçekleri siz de bahçenizi süslemek için tercih edebilirsiniz. Şebboy çiçeği, yoğun kokusu ve canlı renkleri ile yaz kış fark etmeksizin bahçenizde görsel bir şölen meydana getirir. Tek dönemlik değil, çok yıllık bir çiçek olması şebboyun en beğenilen özellikleri arasındadır. Yaz kış açan çiçek açan bitkiler arasında belki de en sevdiğiniz çiçek şebboy olacak.

Kasımpatı

Pembe Renkli Kasımpatı

Krizantem olarak da bilinen kasımpatı çiçeği, yıllardır bahçe çiçekçiliği ile ilgilenenlerin de favorisi. Suyu çok seven bitki türleri arasında yer alır. Her zaman aynı saatte su vererek kasımpatı bakımını tamamlayabilirsiniz. Kasımpatı çiçeğinin toprağındaki mineral ve vitaminlere çok fazla ihtiyaç duyar. Bu nedenle bahçe toprağının düzenli aralıklarla gübrelenmesi gerekir. Zaman zaman budama yaparak bitkinin sağlıklı gelişimini destekleyebilirsiniz.

Sümbül

Bu güzel çiçek ilkbahar bitkisi olarak bilinse de, aslında dört mevsim yaşayan ve renklerini herkese gösteren bir türdür. Toprağının sürekli nemli olmasına dikkat etmeniz gerekir. Sulama sıklığını ise bulunduğunuz mevsime göre ayarlayabilirsiniz. Örneğin hava çok sıcaksa daha fazla sulama yapabilirsiniz. Sümbül çiçeğinin nefes kesen görünümü, bahçenize kışın ortasında bile yaz havası yaşatacak. Siz de bu güzel çiçeğe bahçenizde yer açarak bahçenizi süsleyebilirsiniz.

Mum Çiçeği

Yakın Planda Mum Çiçeği

Yaz kış kurumayan bahçe çiçekleri dendiğinde, mum çiçeğini listeye eklememek olmaz. Yıldız şeklindeki çiçekleri ile gören herkesi kendine hayran bırakan mum çiçeği, kendine özgü hoş kokusuyla en popüler bitkiler arasında yer alır. Suya çok fazla ihtiyaç duymayan bu çiçeği sularken, toprağının kuruduğundan emin olmanız gerekir. Bahçenizin yarı gölge alanlarında oldukça sağlıklı bir şekilde büyüyebilen mum çiçeği, kırmızı renkli yıldız şeklindeki çiçekleri ile herkesi büyülemeye devam ediyor!

Kardelen

Bir kış çiçeği olarak bilinen kardelen, aslında dört mevsim yaşayabilen bir türdür. En zarif çiçekler arasında yer alan kardelenler, suya nadiren ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle bakımları oldukça kolaydır. Kış aylarında soğuk havadan korumanız gerekir. Bulunduğu ortamda sıcaklığın 15 derecenin altına düşmemesi oldukça önemlidir. Çiçeklerini yılın ilk 3 ayında açan kardelenler, muhteşem görünümleri ile gören herkeste hayranlık uyandırır.

Çuha

Pembe Renkli Çuha Çiçeği

Son dönemlerde bahçelerde ve evlerde sıklıkla görmeye başladığınız çuha çiçeğini, bahçenizde de görmeye hazır olun! Bakımı oldukça kolay olan ve bu özelliği sayesinde her ortamda rahatlıkla yaşayabilen çuha çiçeği, daha çok saksıda büyüyen bir çiçek. Bahçenizi sarı, kırmızı, mavi, beyaz renkteki çiçekleri ile süsleyen çuha çiçeği, çok yıllık bir bitkidir. Bu özelliği sayesinde birkaç sezon bahçenizde hayat bulmaya devam eder.

Yaz kış kurumayan çiçekler dendiğinde yukarıdaki çiçeklere ek olarak aşağıdaki çiçeklere de bahçenizde yer açabilirsiniz.

  • Hanımeli
  • Sıklamen
  • Kış Tatlısı
  • Kartopu
  • Ateş Dikeni
  • Kamelya Çiçeği
  • Lavanta Çiçeği
  • Sardunya

Yaz kış kurumayan çiçekler arasında sizin de çok seveceğiniz ve mutlaka bahçenize ekeceğiniz bir çiçek bulacağınıza eminiz! Cicek.com’da yer alan aşağıdaki yazılarımızda da, yaz kış kurumayan saksı çiçekleri ve merak ettiğiniz birçok çiçeğin bakım koşullarını öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu