Çiçek Dekorasyon

Yaz Kış Kurumayan Saksı Çiçekleri

Bazı çiçekler vardır, her mevsim yanıbaşımızdadır. Her mevsim size eşlik eden, güzel görünümleri ve hoş kokuları ile içinizi açan, yaz kış kurumayan saksı çiçekleri hakkında merak ettiğiniz her şey Cicek.com’da!

Yakın planda çuha çiçeği

Çuha Çiçeği

Çuhagiller familyasının bir üyesi olan çuha çiçeği, kışın bile çiçek açabilen türler arasındadır. Ama bu, soğuğa çok da dayanıklı olduğu anlamına gelmez. Kış aylarında iç mekanlarda 14-15 derece sıcaklıklarda rahatlıkla yaşar ve çiçek açar. Filtreli bir güneş ışığı, çuha çiçeği için idealdir. Sulama yapacağınız suyun da çok soğuk ya da sıcak olmaması, oda sıcaklığında olması yeterlidir. Bu güzel çiçek, kışın soğuk günlerinde bile sizi mutlu edecek.

Barış Çiçeği

Oldukça parlak yapraklara ve bembeyaz, kaşık şeklinde çiçeklere sahip olan barış çiçeği, bulunduğu her ortama farklı bir hava katar. Barış çiçeği, yaz kış kurumayan çiçekler arasında en çok tercih edilenlerdendir. Bakımı da oldukça kolay olan bu çiçek, parlak ışık altında kaldığında çiçeklerini daha güzel açar. Ancak bu, doğrudan güneş ışığı altına koymak demek değildir. Toprağının kuru kalmasına izin vererek, gerektiği durumlarda yeterli miktarda sulama yapmanız gerekir.

Guzmanya

Aşırı sıcak ya da aşırı soğuk ortamları sevmeyen guzmanya bitkisi, yaz kış kurumayan saksı çiçekleri arasında yer alıyor. Tam ortasında yeşeren kırmızı çiçeği, yaz aylarında kendini gösteriyor. Zaman zaman alt yapraklarını dökebilir ancak bu, bitkinin solduğu anlamına gelmez. Yaşlı yapraklarını dökerek yeni yapraklar çıkarır. Toprağı nemli kalmalı ve eşit oranda ıslatılmalıdır. Yaz aylarında suya daha fazla ihtiyaç duyacaktır.

Cam Güzeli

Pembe Cam Güzeli Çiçekleri

Cam önlerini seven, balkonlarda yeri her daim ilk sırada yer alan cam güzeli çiçeği, yaz kış kurumayan saksı çiçekleri arasındadır. Ne çok soğuk ne de çok sıcak havaları sevmeyen bu güzel çiçek, mineral bakımından zengin olan toprakta çok daha sağlıklı gelişir. Yaz aylarında toprağı sürekli kurur, bu nedenle sık sık sulamanız gerekir. Çiçekleri ve yeşil yaprakları ile cam güzeli, her mevsim sizi mutlu etmeye hazır!

Kalanşo Çiçeği

Pembe, sarı, turuncu ve beyaz renkleri ile çiçek açtığı her yeri güzelleştiren kalanşo, mevsim fark etmeksizin kurumayan türlerdendir. Güneşi seven, aydınlık ve havadar ortamlarda yaşayan kalanşo çiçeğini, doğrudan güneş ışığı altında konumlandırmamak gerekir. Sonbahardan ilkbahar aylarına kadar çiçek açan kalanşo, soğuk havalara karşı oldukça dirençlidir. Kalanşo çiçeği bol bol sulanmalı ve budaması da yapılmalıdır. 

Sardunya

Renkli Sardunyalar

Çiçeklerini ilkbaharda açan, sonbahara kadar bulunduğu ortamı renklendiren sardunyaların çiçeğine dokunduğunuzda ise ortama keskin ve güzel bir koku salar. Bu koku, onun bakterilere karşı savunma mekanizmasıdır. Bu özelliği sayesinde sardunyalar oldukça dayanıklıdır. Nemli ortamları seven sardunya çiçeği, yaz kış kurumayan saksı çiçekleri arasında en sevilen türlerdendir.

Gardenya

Yaz kış kurumayan saksı çiçekleri arasında en fazla bakıma ihtiyaç duyan çiçeklerdendir gardenyalar. Kokusu ile baş döndüren gardenya çiçeği, stresi azaltma özelliği ile bilinir. Bu nedenle özellikle yatak odalarında sıklıkla tercih edilir. Parlak güneş ışığına ihtiyaç duyan gardenya çiçeğinin toprağının da sürekli nemli kalması gerekir. Toprağını sıklıkla kontrol ederek sulama yapabilirsiniz. Bu güzel bitkinin yerini de sık sık değiştirmemeniz gerekir.

Ayçiçeği

Yakın Planda Ayçiçeği

Daha çok tarlada görmeye alışık olduğunuz ayçiçeği, saksıda da yetişebilen bir tür. Güneşe aşık olan bu çiçek, güneş neredeyse yönünü oraya çeviriyor. Günebakan olarak da bilinen ayçiçeğinin bakımı da oldukça kolaydır. İhtiyacı olan en önemli şey güneş ışığıdır. Bu nedenle günde en az 6 saat güneş ışığı alması gerekir. Toprağında zengin mineraller bulunan ayçiçekleri, çok daha güzel bir şekilde büyür.

Yılbaşı Çiçeği

Adı yılbaşı çiçeği olsa da, yaz kış kurumayan saksı çiçekleri dendiğinde akla gelen bir diğer tür de bu güzel çiçektir. Orijinal görünümü ile özellikle kış aylarında evlerinizi süsler. Çiçeklerini yılın ilk günlerinde açtığı için, bu ismi almıştır. Anavatanı Brezilya olan yılbaşı çiçeği, yarı gölge ortamları sever. Güneşten çok hoşlanmayan bu çiçek, serin ve havadar ortamlarda yaşar. Bu nedenle bakımı kolaydır.

Yukarıdaki yazımızda, yaz kış açan çiçekler listesini ve bu çiçeklerin bakım önerilerini sizin için derledik. Siz de sürekli çiçek açan saksı çiçekleri ile her mevsim evinizi ya da ofisinizi renklendiren bu çiçeklere hayatınızda yer açarak her daim baharı yaşayabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu