Çiçek Bakımı

Bitkiler İçin İç Mekanda Güneş Işığı Nasıl Oluşturulur?

Bitkilerinizi iç mekanda büyütüyorsanız ve bahçeniz yoksa, bitki yetiştiremeyeceğiniz konusunda umutsuzluğa kapılabilirsiniz. Işığa ihtiyaçları var, değil mi? İyi haber, büyük bir bahçe ve bir sürü güneye bakan pencere olmadan bile bitki yetiştirmek için mükemmel bir ortam yaratabilirsiniz! İşte bitkiler için güneş ışığı oluşturma yöntemleri.

Fakat yine de karanlık bir evde yaşıyorsanız veya çok fazla ışık almayan sadece kuzeye bakan pencerelere sahipseniz, bitkileriniz için yeterli ışık yaratmak gerçekten zor olabilir. Bitkiler için iç mekanlarda güneş ışığını nasıl oluşturacağınızı biliyor musunuz? Birkaç akıllı numara kullanarak güneş ışığı yanılsamasını yaratabilirsiniz:

  • Aynaları asın. Bunlar, var olan ışığı yansıtarak ve odanın daha parlak görünmesini sağlayarak çalışır.
  • Duvarları beyaza boyayın. Beyaz ışığı yansıttığı için duvarlarınızı daha açık bir renge boyamak bitkilerinizin daha fazla ışık almasına yardımcı olacaktır.
  • Cam veya su özellikleri ekleyin. Ne tür bir ışık olursa olsun yansıtabilen her şey bitkiniz için faydalı olacaktır – yani evet, o buz heykelini satın alabilirsiniz!
  • LED ışıkları deneyin. Standart ampullerinizi LED ışıklarla değiştirmek evinizi daha parlak hale getirecek ve bitkilerinize fayda sağlayacaktır.

İç mekan bahçeniz için bunların hiçbirini yapamıyorsanız, neden düşük aydınlatma koşullarını seven bitkilere bir göz atmıyorsunuz?Çok az ışık alan gölgeli alanlarda başa çıkabilen ve hatta gelişebilen çok sayıda bitki var. Diğer bir artı yanı, bu bitkilerin bakımının genellikle çok kolay olması ve ara sıra su ve güneş dışında çok az bakım gerektirmesidir!

İç Mekan Işığı Bitkiler İçin Güneş Işığının Yerini Alabilir mi?

Bitkiler için saf güneş ışığından daha iyi bir şey olmamasına rağmen, onları yapay aydınlatma altında oldukça etkili bir şekilde yetiştirebilirsiniz.

Bitkilerinize doğal ışık almanın kesinlikle hiçbir yolu yoksa, yapay ışık çok işe yarayabilir. LED aydınlatmaya basit bir geçiş harika sonuçlar doğurabilir!

Güneş ışığı, renk tayfının kırmızı ve mavi alanlarından çok daha fazlasını yayar ve bu da onu bitki büyümesi için daha uygun hale getirir. Spektrumun bu alanından daha fazlasını sunan bir ampul bularak, bitkilerinizi çok iyi yapabilirsiniz.

Muhtemelen bitkilerinizin büyümesinin, daha fazla ışık aldıkları duruma göre daha az olduğunu göreceksiniz – ama kesinlikle büyümeye devam edecekler.

Doğal Güneş Işığına En Yakın Ampul Hangisidir?

Aslında güneş ışığını taklit eden ampuller alabilirsiniz ve bunlardan bazıları en sevdiğimiz yıldız gibi davranmaya oldukça yakındır.

Tam spektrumlu bir ampul, güneşten gelen ışığa en çok benzeyen ışığı yaymak için tasarlanmıştır. Bu ampuller, güneşten gelen ışığı olabildiğince yakından taklit eder, ayrıca kızılötesi ve ultraviyole ışığı da içerirler.

Halojen ampuller de orada, güneş ışığını kopyalama özelliklerine sahip – Beyaz Ampuller olarak da bilinirler, bunlar bitkilerinizin gelişmesine yardımcı olabilir.

Genel olarak, yüksek bir CRI derecesi yayan herhangi bir ampul, güneş ışığına olabildiğince yakındır – 90+ CRI derecesine sahip ampullere dikkat edin.

İç Mekan Bitkilerini Güneş Işığı Olmadan Nasıl Canlı Tutarsınız?

Diğer her şey başarısız olduysa ve bitkilerinizin gelişmesine yardımcı olmak için yeterli ışık yaratamıyorsanız, neden bazı ampulleri denemiyorsunuz?

Bitkilerinizin güneş altında olduğu kadar ışıklar altında da mutlu bir şekilde büyüyeceğini bilmek sizi şaşırtabilir!

Bitkilerinizin gelişmesine yardımcı olmak için doğru ışık spektrumunu içeren özel yetiştirme lambaları satın alabilirsiniz – bunlar çevrimiçi olarak veya bazı bahçe mağazalarında mevcuttur.

Bununla birlikte, düz eski bir LED ışık, bitkinize hayatta kalmak ve gelişmek için yeterli ışık sağlamakla aynı işi yapacaktır.

Bitkilerle Güneş Işığını Nasıl Buluşturursunuz?

Güneş ışığını bitkilerle buluşturmak, bitkilerinizi hareket ettirmek kadar basit olabilir – ancak kısıtlı güneş ışığı almayan bir eviniz varsa ne yaparsınız?

  • Bitkilerinizi mümkün olduğunca pencereye yakın yerleştirin. Bu, yalnızca güneye veya batıya bakan bir pencereniz yoksa işe yarar – doğrudan güneş ışığına çok yakın olması yaprakları kavurur.
  • Onları dışarı koyun. Seçeneğiniz varsa, bitkilerinizi biraz güneş ışığı varken dışarıya yerleştirmek, büyümelerini hızlandıracak iyi bir fikirdir.
  • Üst kısımlarını budayın ve inceltin. Bitkilerinizin daha fazlasına daha fazla ışık ulaşmasını sağlamak için, ışığın daha fazla nüfuz etme şansı vermek için en üstteki yaprakların bazı kısımlarını kaldırmayı deneyin.
  • Bir büyüme lambası düşünün. Bitkilerinizi aydınlatmanın hiçbir yolu olmayan çok karanlık bir eviniz varsa, bahçe yetiştirme lambası harika bir seçenektir.

Bitkiler için iç mekanlarda güneş ışığı yaratmak, umarız artık bildiğiniz gibi düşündüğünüzden daha kolaydır. İç mekanda bitki yetiştirmek çok zor olmak zorunda değil; Artık biraz daha ışık yaratmayı biliyorsunuz, siz ve saksılarınız çok daha mutlu olacak! Daha mutlu bitkiler ve daha yeşil bir ev için diğer bitki bakım yazılarımıza göz atmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu