Çiçek Bakımı

Tüm Detaylarıyla; Bitkiler Nasıl Sulanır?

Herkes bir bitkiye su dökebilir. Ancak bitkilerin suyu nasıl kullandığını ve devreye giren birçok değişkeni anlamak zaman ve deneyim gerektirir. Bunlar bitkinin türünü, boyutunu, toprak dokusunu, son hava durumunu, güneşe maruz kalmayı, günün ve yılın zamanını içerir. Kısacası bahçenizi sulamak ezberci bir iş olmamalı. Bir bitkinin ihtiyaç duyduğu su miktarı sürekli değişir, bu nedenle dikkat etmeniz gerekir. Gelin bitkiler nasıl sulanır sorusunu pratik ve etkili yöntemlerle keşfedelim.

1. Kökleri sulayın

Suyu toprak seviyesinde odaklayın ve bitkinin kök topunun tamamı iyice ıslanana kadar uygulamaya devam edin. Köklerin muhtemelen bitki kadar geniş olduğunu ve bir veya iki ayak derinliğinde olabileceğini unutmayın.

2. Sulamadan önce toprağı kontrol edin

En iyi nem ölçer elinizin ucundadır. Toprak yüzeyi kuru göründüğünde, toprağın birkaç inç aşağıda kuru olup olmadığını görmek için birkaç inç aşağı inin. Eğer öyleyse, sulama zamanı. Değilse, bir gün bekleyin.

3. Sulamaları sabah yapın

Bitkilerinizi sulamak için en iyi zaman sabah saatleridir. Bu şekilde, eğer yapraklar ıslanırsa, tüm gün kururlar. Yapraklar kuruduğunda bitki hastalıklarının tutunması çok daha zordur. Sabahları sulayamazsanız, akşam ikinci en iyisidir.

4. Yavaş yavaş sulayın

Toprak yüzeyi kuru ise, su birikebilir veya akabilir ve emilemez. Çözüm, yavaş yavaş başlamak ve kademeli olarak tam bir ıslanma oluşturmaktır. Üstteki birkaç inç nemli olduğunda, su daha kolay emilecektir.

5. Her damlayı değerlendirin

Bitkiler nasıl sulanır sorusunun bir diğer adımı da suyu doğrudan kök bölgesine yönlendirmek için bir sulama çubuğu, damla sulama veya sağanak hortumları kullanmaktır. Günün erken veya geç saatlerinde sulama, toprak yüzeyinden buharlaşma nedeniyle nem kaybını en aza indirir. Bitkileri rüzgardan korumak da nem kaybını azaltacaktır.

6. Aşırı sulamadan kaçının

Bitkiler suya ihtiyaç duydukları kadar oksijene de ihtiyaç duyarlar. Çoğu bitki için, sulamalar arasında toprak yüzeyinin biraz kurumasına izin vermek en iyisidir. Bu özellikle konteyner fabrikalarında önemlidir. Derinden ve daha az sıklıkta sulamak her zaman en iyisidir.

7. Toprağın kurumasına izin vermeyin

Günün sıcağında, bitkiler bazen nemi korumak için solurlar, ancak akşam olduğunda tekrar canlanmaları gerekir. Toprağın çok kurumasına izin verirseniz, köklerin uçlarındaki ince, tüy benzeri çıkıntılar zarar görebilir. Bitkiler bu kök kıllarını yeniden büyütmek zorunda kaldığında, aksi takdirde çiçek ve meyve üretimine gidecek olan enerjiyi tüketir.

8. Nemi korumak için malç kullanın

Toprağı kompost, kıyılmış yapraklar, kıyılmış ağaç kabuğu veya çam iğneleri gibi ince bir organik malç tabakasıyla kaplamak, buharlaşmayı azaltmaya ve akışı en aza indirmeye yardımcı olacaktır. Malç bir inçten daha kalınsa, nemin köklere ulaşmasını önleyerek size karşı çalışabilir.

Bütün bu adımları uygularken su israfından da kaçınmak gerekir. Suyu en ekonomik şekilde kullanmak için bitkilerinizin sulama gereksinimlerini öğrenmenizde fayda var. İşte bitkiler nasıl sulanır sorunda sulamayı doğru yapmak için bazı ipuçları:

  • İlkbaharda üretilen yıllık çiçek ve sebzeler, yeni ve sığ kök sistemlerine sahip olduklarından, kendi kendine ekilen veya sonbaharda yetişen bitkilerden daha fazla sulamaya ihtiyaç duyar.
  • Köklü ağaçlar ve çalılar, kuraklığa dayanıklı olacak kadar geniş köklere sahip oldukları için genellikle sulamaya ihtiyaç duymazlar. Ancak kuraklık stresi altında olduklarında sulanarak büyümeleri iyileştirilebilir.
  • Beş yıldan daha kısa bir süre önce ekilen ağaçlar ve çalılar su ihtiyacını artırdı ve sulama yapılmadan kuraklık stresine maruz kalabilir.
  • Yeni ekilen veya yeni dikilen alanlar su stresine karşı çok hassastır ve bunların sulanması yüksek öncelik olmalıdır. İdeal olarak, hava tahminini izleyin ve yağmur tahmin edildiğinde ekim yapmayı hedefleyin.
  • Otsu uzun ömürlü bitkiler, sıcak ve kuru büyülerde performanslarını artırmak için genellikle sulamaya ihtiyaç duyarlar. Kuraklığa dayanıklı bir sınır elde etmek istiyorsanız bitki seçimi çok önemlidir. 
  • Yenilebilir ürün verimleri ve kalitesi, kuraklık stresinin bitkinin toplanan kısmını etkileyeceği zamanlarda sulama ile büyük ölçüde iyileştirilir. Marul ve ıspanak gibi yapraklı mahsuller asla susuz kalmamalıdır. Soğanlar çok az veya hiç sulama gerektirir. 
  • Diğer mahsullerin çoğu ekim ve dikim zamanında ve daha sonra meyveler, kökler veya yumrular geliştikçe sulamaya ihtiyaç duyar. Hasattan yaklaşık iki hafta önce tek bir kapsamlı sulama yapmak da iyi bir fikirdir. Sıralar arasına serilmiş organik yüzey malç, nem kayıplarını azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Çimler, kapsamlı sulama için büyük miktarlarda suya ihtiyaç duyar ve bu, yüksek kaliteli çimler veya spor çimleri dışında kıt bir kaynağın kullanımı şüphelidir. Kuru dönemlerde sulama yapmak yerine daha az yakından ve daha az sıklıkta biçin. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu