Çiçek Bakımı

Şeflera Bakımı: Göz Alıcı Yeşilliğin Stressiz Sırrı

Şeflera bitkisi bakımı, yoğun temponuza inanılmaz derecede uyumludur. Şeflera bakımına dair önemli ipuçlarını ve şeflera hakkında bilinmeyenleri gelin birlikte keşfedelim!

şeflera bitkisini tutan bir el

Schefflera, ev bitkileri arasında popüler bir bitkidir ve birçok çeşidi vardır. En iyi bilinenleri şemsiye ağacı ve cüce şemsiye ağacıdır. Bitkinin popüler olmasının nedenlerinden biri de şeflera bitkisinin bakımı yapmanın çok kolay olmasıdır. Estetik çekiciliğinin yanı sıra takdir gören bir sırrı da var: Evlerimizin en kuytu köşelerinde bile gelişmesini sağlayan son derece uyumlu bir hayatta kalma özelliği! Ayrıca, kaygısız büyümesi ve insanlar görmezden geldiğinde bile hayatta kalma kapasitesi nedeniyle ofis alanlarında sıklıkla bulunur. Göz alıcı bir şekilde büyüyen şeflera bitkisi hakkında daha fazla bilgi edinmek, şeflera çiçeği bakımı, şeflera çoğaltma ve onu her zaman sağlıklı tutmak için tüm şeflera bakımı ipuçlarını öğrenmek için yazımı okumaya devam etmeniz yeterli!

Şeflera Bitkisi Nedir?

renkli şeflera yaprakları

Schefflera, bir şemsiye şeklini taklit eden çekici yaprak kümeleriyle tanınan muhteşem bir çalı ve ağaç cinsidir. Aslında, ev bitkisi olarak yetiştirilen en yaygın türler, Schefflera actinophylla ve Schefflera arboricola, sırasıyla şemsiye ağacı ve cüce şemsiye ağacı olarak adlandırılır. Şeflera çiçeği fiyatları da bodur şeflera, alacalı şeflera gibi türlerine göre değişkenlik gösterir.

Güney Asya’ya ve Avustralya’nın bazı bölgelerine özgüdür. Schefflera’nın, bir iç mekan bitkisi olarak başarısının sırrı, tropikal olmasında yatar. Pek çok tropikal bitki, kalın bir ağaç gölgesinin altında gelişmek üzere evrimleştiğinden, genellikle iç mekan ışık koşullarını oldukça iyi tolere ederler.

Şeflera Bitkisi Anlamı Nedir?

sağlıklı bir şeflera bitkisi

Çin’de şeflera bitkisi, eviniz için akupunktur olarak da bilinen Feng Shui’de en yaygın kullanılan bitkilerden biridir. Yaprak parmakları pozitif enerjiyi yakaladığı ve bitkinin sahipleri için zenginlik çektiği söylenir. Bu nedenle şeflera bolluk, bereket, zenginlik ve şansla ilişkilendirilmiş, ev hediyesi olarak en çok tercih edilen bitkilerden biri olmuştur.

Şeflera Çiçeğinin Bakımı Kolay Mıdır?

kiremit rengi saksıda şeflera bitkisi

Şefleranın en çok tercih edilen bitkilerden biri olması tesadüf değil. Schefflera neredeyse tüm iç mekan yetiştirme koşullarına uyum sağlar, ancak orta ışık, orta nem ve 15-20 derece arasındaki sıcaklıkları tercih ederler. Yapay ışık altında bile güzel bir ofis bitkisi olur ve çok az ilgi ister.

Şeflera Bitkisi Bakımı Nasıl Yapılır?

kökleri elde tutulan şeflera bitkisi

Peki gelelim şeflera bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabına. Schefflera bakımı, bitki bol miktarda dolaylı ışık, sıcaklık ve nem alırsa hiç de zor değildir. Çünkü schefflera, bulunduğu yerin maruz kalma, sulama ve sıcaklık seviyeleri konusunda oldukça toleranslıdır. Gerçekten de, sıcaklıkların 12 ila 22°C arasında değişebildiği bir odada harikadır. Tabii ki acımasız sıcaklık değişimlerinden kaçınmak için en iyisi. Bu nedenle çok soğuk iklimlerde, alttan ısıtma gerekli olabilir. Uzun dallara sahip bir şeflera, daha dolgun bir bitkiyi teşvik etmek için budanabilir. 

Toprak kuru olduğunda, ancak az ve tercihen oda sıcaklığında su ile sulamaya ihtiyaç vardır. Bu ağacın yeni ayarına uyum sağlaması için zamana ihtiyacı olduğundan, onu çok sık hareket ettirmekten kaçınmanız önemlidir. Son olarak, her 2 veya 3 yılda bir, şefleranızı yeni bir saksıya transfer etmeniz gerekir.

Şeflera Suda Köklendirme ile Bakılır Mı?

suda şeflera çoğaltma

Şeflerayı ilkbaharda çoğaltmak en iyisidir. Bunu yapmak, mevcut bitkinizin çok gür olmasını engeller ve size yeni bitkiler sunar. Kesimlerin suda köklendirilmesiyle kolaylıkla çoğaltılabilir.

Şeflera Çiçeği Zehirli Mi?

tepeden görünen şeflera

Şeflera evinize yeşil bir dokunuş katar ve bakımı kolaydır. Ancak evcil hayvanlarınız onu kemirirse, kusma, salya akması ve yutma sorunlarının yanı sıra ağızlarında ve çevresinde yoğun yanma ve tahriş olabilir.

Şeflera Çiçeği Çiçek Açar Mı?

şeflera bitkisinin çiçekleri

Evet, Schefflera bitkisi çiçek açar. Ancak, iç mekanda yetiştirildiğinde, nadiren bunu yapar. Schefflera bitkisinin çiçek açmasını istiyorsanız, onu ilkbahar ve yaz aylarında dışarıya çıkarmak veya daha fazla gündüz ışığı sağlamak en iyisidir.

Şeflera Çiçeği Bakımı: Püf Noktalar

İşte en yaygın schefflera sorunları ve bunlarla ilgili yapılması gerekenler!

  • Uzun veya sarkık gövdeler: Bitkiniz yeterince ışık almıyor.
  • Sararma, yaprak dökümü: Bitkiniz muhtemelen aşırı sulanmıştır. Toprağın sulamalar arasında daha fazla kurumasını sağlayın.
  • Kahverengi, gevrek yapraklar: Az sulama yapmış olabilirsiniz. Ölü yaprakları budayın ve bitkinizi güzel bir sulamayla ödüllendirin!
  • Tropikal bir bitki olarak, schefflera neme değer verir. Bu nedenle alanınız kuruysa yakınlarda bir nemlendirici kurmayı düşünün. Daha küçük bitkiler için bir nem tepsisi de işe yarayacaktır.

Şeflera bakımına dair birçok bilgiyi, önemli ipuçlarını ve şeflera hakkında bilinmeyenleri birlikte keşfettik. Buraya kadarki bilgiler ilginizi çektiyse ve schefflera favori bitkiniz olma yolunda ilerliyorsa, beğenebileceğinizi düşündüğümüz birkça yazı daha var. Şeflera çoğaltma ile ilgili bilinmeyenleri ve şeflera çiçeği nasıl çoğaltılır merak ediyorsanız şeflera nasıl çoğaltılır, saksı değişimi ve doğru saksı seçimi için şeflera saksı değişimi nasıl yapılır, hangi dönemlerde bitkinizle daha çok ilgilenmelisiniz anlamak için şeflera ne zaman açar yazılarımızı ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu