Çiçek Bakımı

Orkide Nasıl Çoğaltılır? Adım Adım Orkide Çoğaltma Rehberi

Hemen herkesin sevdiği çiçekler arasında yer alan orkideler, rengarenk çiçekleri ve zarif yapraklarıyla yaşam alanlarına zenginlik katıyor. Peki orkide çiçeği nasıl çoğaltılır? İşte bu sorunun cevabı, Cicek.com’daki yazımızda!

Yakın Planda Pembe Orkideler

Zarif, gösterişli ve rengarenk… Orkide çiçeğini tanımlayacak en güzel kelimeler bunlar diyebiliriz. Orkide çiçeği, bakım olarak zor olan bitkiler arasında yer alıyor. Ancak doğru yöntemle ve aşamalarla yapıldığında orkide çiçeğini sağlıklı bir şekilde büyütmenin ve çoğaltmanın ne kadar kolay olduğunu siz de göreceksiniz. Genel olarak orkide bitkisi üzerinde farklı yöntemler tercih ediliyor. Bu yazımızda, en sağlıklı yöntemleri sizin için derledik. Siz de orkide nasıl çoğaltılır merak ediyorsanız, yazımızı okumaya başlayabilirsiniz!

Keiki Ayırma Yöntemi

Yeni Saksısında Guzmanya Çiçeği

Orkide çiçeğini çoğaltmanın en bilinen yöntemlerinden biri, keiki yöntemi ile çoğaltmaktır. Keiki, orkide çiçek dallarının uç kısmında oluşmaya başlayan minik orkidelerdir. Bu orkidelere keiki denmesinin nedeni, Hawai yerli halk dilinde keiki kelimesinin yavru anlamına gelmesidir. Aşağıdaki adımları uygulayarak sağlıklı bir şekilde orkideyi çoğaltabilirsiniz.

 • Keiki yöntemi ile ayırma yapmak için dalın sadece keiki oluşturması değil, aynı zamanda bununla birlikte kök oluşturmasıdır. Bunun için öncelikle keiki gördüğünüz kısmı nemlendirmeli ve bol bol havalandırmalısınız. 
 • Kökleri oluşan keikinin en az 2 yaprağının ve 2 kökünün bulunduğundan emin olmalısınız.
 • Kök oluşumu gerçekleştikten sonra kök uzunluğu da 10 cm’ye kadar ulaştığında daldan ayırabilirsiniz. 
 • Bir makas ya da keskin bir bıçak yardımıyla kökün hemen altındaki kısımdan keikiyi kesebilirsiniz.
 • Kestiğiniz keikinin kuruması gerekmektedir. Bunun için keikiyi hemen dikmeden nemli bir bez üzerinde bekletebilirsiniz. Aynı zamanda bulunduğu ortamın da sıklıkla havalandırılması gerekir.
 • Yeterli kuruluğa erişen keikiyi, uygun bir toprak ile yeni saksısına dikebilirsiniz.

Çelikle Çoğaltma Yöntemi

Yakın Planda Beyaz Renkli Orkideler

Çelik yöntemi ile çoğaltma yöntemi, birçok çiçek ve bitki türünde uygulanabilen bir yöntemdir. Mevcut bitkiden alınan kısım, çeliktir. Bu alınan yeni gövdenin köklendirilmesi ile yeni bir bitki oluşturma yöntemi, çelikle çoğaltma yöntemidir. Bu yöntemin aşamaları ise şöyle; 

 • Öncelikle çelik yöntemi yapacağınız kısımda çiçeklerin olmamasına dikkat etmelisiniz.
 • Yeşil yapraklı bir dal seçerek en alttan yukarı başlayacak şekilde 3 boğum belirlemelisiniz. Bu boğumların 1-2 cm üzerinden kesme işlemi yapabilirsiniz. Bunun için bıçağınızın keskin ve steril olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Kestiğiniz kısmı gölgede muhafaza etmelisiniz. Çünkü orkide, yavru döneminde güneş ışığından hoşlanmaz.
 • Bir süre sonra orkidenin çiçek sapında fide oluşmaya başlayacaktır. Bu gerçekleştiğinde tekrar eski saksısına alabilirsiniz.
 • Bu fide büyüdüğünde, alttan ve üstten kesebilir ve yavru fideyi ayrı saksıya dikerek çoğaltabilirsiniz. Diktikten sonra bir süre 2 günde 1 sulama yapabilirsiniz.

Ayırma Yöntemi ile Çoğaltma

Mor Renkli Orkide Çiçeği

Üçüncü bir yöntem ise, ayırma yöntemi ile çoğaltmadır. Bu yöntem için orkidenin kökünden yavru vermesi gerekir ancak orkideler çok seyrek olarak yavru verir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda, aşağıdaki yöntemleri uygulayarak ayırma yöntemi ile orkideyi çoğaltabilirsiniz.

 • Öncelikle orkidenin kökten yavru verdiğinden emin olmalısınız. Eğer yavru vermişse, en az 2 yapraklı olması da oldukça önemlidir. 
 • İlk olarak orkideyi köklerine ve çiçeklerine zarar vermeden saksıdan çıkarmalısınız. Çıkardıktan sonra ise köklerindeki topraktan temizlemelisiniz.
 • Kökleri net bir şekilde gördükten sonra yavru olan kökü dikkatli bir şekilde ana kökten ayırmanız gerekir. 
 • Sonrasında ana bitkiyi köküyle birlikte yerine dikebilirsiniz.
 • Ayırdığınız kökü ise başka bir saksıya alarak büyümesini bekleyebilirsiniz. Bitkinin tek başına büyümesi zaman alacağından, bir çubuk yardımıyla onu dik tutabilirsiniz.

Orkide Ne Zaman Çoğaltılır?

Sulanan Orkide Çiçekleri

Orkide çiçeği kış ayını, yağışlı ve rüzgarlı havayı sevmez. Bu nedenle ekim yaparken veya çoğaltırken Nisan sonu, mayıs başı gibi yeni bir saksıya geçirme ya da çoğaltma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle ayırma yöntemi ile çoğaltılırken, en doğru zamanı da beklemeniz gerekir. Çünkü bir orkide aktif büyüme dönemindeyken ve çiçek açtıktan sonra kökten yeni yavrular verir. Orkide eğer yeteri miktarda büyüdüyse, farklı noktalardan kök yavrular verdiyse ve birçok yaprak ortaya çıktıysa güvenle çoğaltabilirsiniz.

Orkide Çoğaltmanın Püf Noktaları

 • Keiki, genellikle çiçek dallarında oluşur. Bazen ana gövdede oluşabilir ve bu keikileri ayırmak bitkiye zarar verebilir.
 • Eğer orkidede keiki oluşmuyorsa, çiçeklerini solduran dalı kesebilirsiniz. Bu dalı kestikten sonra, kesilen uca mum damlatarak hava ile temasını kapatabilirsiniz. Sonrasında bol ışık ve havalandırma alacağı bir konuma yerleştirip, keikilerin oluşmasını bekleyebilirsiniz.
 • Keiki bazen kök oluşturmaz. Eğer böyle bir durum meydana geldiyse, bir sargı bezi kullanarak keikeinin altına bu bezi dolayabilirsiniz. Bu bez kurudukça onu nemlendirmeye dikkat edin. Bu nem, onun köklenmesine yardımcı olacaktır. 
 • Çelikle çoğaltma yönteminden sonra ana dalın çürümemesi için bahçe sülfür tozu ya da tarçın dökebilirsiniz.
 • Çelik yöntemi ile çoğaltma yapabilmek için orkidenin yeterince gelişmiş olmasına ve farklı noktalardan sürgünler vermesine dikkat etmelisiniz.

Yukarıdaki yazımızda orkide yapraktan nasıl çoğaltılır, orkide sapından nasıl çoğaltılır ve orkide kökünden nasıl çoğaltılır sorularının cevabını bulabilirsiniz! Yazımızda orkide nasıl çoğaltılır sorusunun cevabını bulduktan sonra, orkide bakımı konusunda uzman olmak için aşağıdaki yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Orkide Bakımı: Sulama Önerileri, Saksı Değişimi ve Budama Teknikleri

Orkide Saksı Değişimi Nasıl Yapılır?

Salon Çiçekleri: Evinizin Dekorasyonunu Zenginleştirin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu