Çiçek Bakımı

Dracena Marginata Bakımı: En Pratik Rehber

Dracaena Marginata ya da ejderha ağacı, bir iç mekan bitkisi olarak büyük bir etki yaratır. Görsel olarak çarpıcı bir şekilde büyürken, aynı zamanda havadaki zararlı kimyasalları da temizlerler. Dracena marginata bakımı ipuçlarıyla bu hem şık hem de çalışkan bitkiyi evinizin yeni üyesi yapabilirsiniz!

cam önünde dracena marginata ve sulama kabı

Dracaena marginata, kırmızı kenarlı uzun, ince yeşil yaprakları olan popüler bir iç mekan bitkisidir. Bu bitkiler yeni başlayanlar için harika çünkü kuraklığa dayanıklılar ve ışık koşulları konusunda hiç pimpirikli değiller. Aslında kısaca onları harika bir ev bitkisi yapan güzellik ve dayanıklılığın mükemmel birleşimidir! Dracaena marginata bakımı ve kendi evinizde yetiştirme hakkında bilmeniz gereken her şey için okumaya devam etmeniz yeterli.

Dracena Çiçeği Nedir?

yakın çekim ıslak dracena marginata yaprakları

Dracaena marginata, Madagaskar’a özgüdür ve ayrıca Madagaskar ejderha ağacı (veya sadece ejderha ağacı) olarak da adlandırılır. Bu ağaç, dışarıda 6 metre uzunluğa kadar büyüyebilir, ancak özellikle budama yaparsanız, iç mekanlarda 2 metreden daha uzun olmaz. Afrika, Kuzey Avustralya ve Güney Asya’ya özgü yaklaşık 120 bitki türü içeren dracaena ailesinin bir üyesidir. Bu bitki aynı zamanda NASA’nın ünlü Temiz Hava Çalışmasında da kullanıldı ve formaldehitin iç mekan havasından çıkarılmasına yardımcı olduğu kanıtlandı!

Dracena Marginata Bakımı Kolay Mıdır?

dracena marginata ve dekor ürünler

İç mekan ağaçlarının görünümünü seviyorsanız, ancak zorlu bakım gereksinimlerinden korkuyorsanız, seçiminiz Dracaena marginata olmalı! Olgun bir Dracaena, uzun sapları ve saçaklı yapraklarıyla kocaman bir ağaca benzer, ancak tipik bitki bakımı telaşından yoksundur. Yeni başlayanlar için mükemmel bir seçim! Dracaena marginata bitkileri hem evlerde hem de ofislerde popülerdir çünkü yalnızca şık ve modern görünmekle kalmaz, aynı zamanda aydınlatma söz konusu olduğunda talepkar değildir. Yakındaki pencerelerden parlak, dolaylı ışığa erişimi olduğu sürece, bir ejderha ağacı iyi iş çıkarır. 

Marginata Bakımı Nasıl Yapılır?

beyaz saksıda dracena marginata

Ejderha Ağaçları, orta ila düşük ışık seviyelerine de uyum sağlayabilmelerine rağmen, parlak dolaylı ışığı tercih eder. Fazlası yapraklarını yakabileceğinden, onları doğrudan sert güneş ışığından uzak tutmalısınız.

İdeal Sulama ile Dracaena Marginata Bakımı

Ejderha ağacınızın sulamalar arasında kurumasına izin verin. Üst toprak kuruduğunda, genellikle haftada bir kez iyice sulayın. Aşırı sulamadan kaçının ve sulama programınızın kış aylarında daha az sıklıkta olabileceğini unutmayın.

Dracena Massengena Bakımı İçin Toprak Karışımı Nasıl Olmalı?

dracena marginata ve boş saksılar

Peki iyi bir Dracaena toprak karışımı nasıl olur? Turba kullanmaktan çekinmiyorsanız, normal bir ev bitkisi saksı toprağı alabilir ve bunu bir veya iki avuç turba yosunuyla karıştırabilirsiniz. Ayrıca drenaj için bir avuç perlit ve biraz kabuk talaşı ekleyin. Topraksız bir karışım için, yukarıda bahsedilen üç malzemeyi eşit miktarda karıştırabilirsiniz.

Dracena Marginata Yaprakları Eğildi Ne Yapılmalı?

dracena marginata kökü

Ejderha ağacınızın yapraklarının düştüğünü görürseniz, aşırı sulanıyor veya az sulanmış olabilir. Toprağı kontrol ederek bu farkı anlayabilirsiniz. Toprak kuruysa susuz kalmıştır. Bitkiye güzel bir duş aldırdıktan sonra fazla suyun tamamen boşalmasına izin verin. 24 saat içinde canlanacaktır. Aşırı sulanmadan şüpheleniyorsanız, özellikle bitkinin alt kısmındaki toprağı kontrol edin. Tekrar sulamadan önce bitkinin kurumasını bekleyin ve bir kök çürümesi vakası seziyorsanız, bitkinin taze toprakla yeniden saksılanması gerekebilir.

Dracena Marginata Yaprak Ucu Sararması Neden Olur?

makasla dracena marginata budaması

Ejderha ağacınızın yaprakları koyu kahverengi ve sarı kenarlıysa, bu, suyun kalitesini kontrol etmeniz gerektiği anlamına gelir. Bitkinize zarar verebilecek ve sonunda öldürebilecek florür içerdiğinden, ejderha ağacınız için musluk suyu kullanmanız önerilmez. Musluk suyunu arıtarak kullanmak bu sorunu hızla çözecektir. 

Dracaena Marginata Bakımı: Püf Noktalar

  • Dracaena marginata, asidik tarafta olan pH’ı 6-7 olan gevşek, iyi drene olan saksı toprağını sever. Turbanın, doğal bir kaynak olarak sürdürülebilirliği hararetle tartışılsa da, toprak pH’ını düşürmeye yardımcı olabilir.
  • Daha gölgeli bir yerde yetişen bir Dracaena genellikle hayatta kalır, ancak yeni yapraklar solgun göründüğü için fazla büyümez.
  • Eğlenceli bilgi: Ejderha Ağacı hakkında eski bir efsane vardır. Bir zamanlar yüz başlı bir ejderha öldürülür ve kırmızı kanın aktığı yerde, o zamanlar yerlilerin ejderha ağacı olarak adlandırdığı yüzlerce ağaç büyür. Bitki fantastik ismini böyle alır.
  • Alt yapraklar sararıyor – bitkinizin muhtemelen daha fazla suya ihtiyacı var.
  • Yaprak uçlarının kararması – suda çok fazla florür veya diğer tuzlar var. Sorunu çözmek için damıtılmışa suya geçiş yapabilirsiniz.
  • Saplarda esmerleşme, yumuşak yapraklar – bitkiniz soğuk veya aşırı sulanmış.
  • Not: Dracaena marginata yutulduğunda insanlar için zararsız olsa da evcil hayvanlar için son derece zehirlidir. Meraklı evcil hayvanlarınız varsa, farklı bir bitki seçin veya bu bitkiyi evcil hayvanlarınızın ulaşamayacağı bir yerde saklayın.

Dracaena marginata, alanlarını aydınlatmak için çarpıcı bir bitki isteyen yeni başlayanlar için harika bir bitkidir. Siz de dracena marginata bakımı deneyimlerinizi bizimle paylaşarak yeni başlayanları motive edebilirsiniz! Deneyiminiz iyi gidiyor ve bu konuda ustalaşmak istiyorsanız dracena marginata çoğaltma, dracena marginata nasıl çoğaltılır, dracena marginata saksı değişimi nasıl yapılır ve dracena marginata ne zaman açar yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu