Çiçek Bakımı

Guzmanya Saksı Değişimi Nasıl Yapılır? Adım Adım Değişim Rehberi

Guzmania, genellikle daha serin iklimlerde iç mekanlarda yetiştirilen ve tek kelimeyle güzel olan bir bitkidir. Uygun bakımla, bu tropik güzellikler, iç mekanlara renkli bir vurgu katan dayanıklı ve yetiştirilmesi en kolay ev bitkilerindendir. Guzmanya saksı değişimi ipuçlarıyla tropik ev arkadaşınızı uzun yıllar sağlıklı tutabilirsiniz.

Guzmania, iyi büyümek için yeterince zengin ve iyi drene edilmiş toprak gerektiren bir bitkidir. Özel Bromeliaceae toprak karışımı guzmanyanız için en iyi çözüm gibi görünüyor. Guzmania asla geniş kapsamlı kökler yetiştirmez, bu nedenle yaklaşık 10 cm’lik küçük bir saksı fazlasıyla yeterlidir. Sadece ana bitkiden yeni sürgünler ayırmak istediğinizde saksı değişimi yapmanız gerekecektir. Guzmania’nın kök sisteminin ana işlevi, nem veya besin maddelerinin çoğunu topladığı yere değil, onu tutturmak olduğundan, düzgün büyüme için büyük bir saksıya ihtiyaç duymaz.

Bununla birlikte, bitki büyüdükçe üst kısmı ağırlaşabilir, bu nedenle saksının bitkiyi dik tutacak kadar büyük olduğundan ve tepenin ağırlığından dolayı devrilmediğinden emin olun. Toprağın üstüne bir taş koyarak saksıyı sabitlemeye ve dik tutmaya da yardımcı olabilirsiniz. Drenaj delikleri olan tencereyi dekoratif bir kaba da koyabilirsiniz, ancak biriken suyu mutlaka boşaltın yoksa guzmania’nız çürüme sorunları yaşayabilir. Her guzmanya, ölmeden önce yalnızca bir veya iki yıl yaşar, bu nedenle ana bitkinin yeniden saklanması gerekmez. Bitkiniz bu yaştaysa ve düşüşünü görmeye başlarsanız endişelenmeyin, çünkü bu doğal bir olaydır. İşin iyi yanı, ana bitkinin yavrular üretmesi, böylece evinizin içini her zaman aydınlatan bir guzmanyaya sahip olabilirsiniz.

Guzmanya Saksı Değişimi İpuçları

 • Guzmanyaların küçük kök sistemleri vardır ve çoğu küçük saksılarda tutulduğunda en iyi şekilde büyür. Genç bitkiler 10 cm’lik saksılarda güvenle büyütülebilir.
 • Genç bir bromeliad, kaplarını büyütüyorsa, saksı değişiminden yararlanabilir. Bu en iyi ilkbaharda yapılır. Çoğu tam boy bromeliad, 20 cm’den daha büyük bir saksı gerektirmez. Gerekenden daha büyük bir saksının kullanılması aşırı sulama sorunlarına yol açabilir. 
 • Büyük bir guzmanya veya küçük sürgünleri saklarken, bitkileri çok derine veya toprağın üstüne çok sığ yerleştirmemeye dikkat edin. 
 • Yaprakların dibine bir bromeliad dikmek, taç çürümesini önlemeye yardımcı olacaktır. 
 • Bitki yeni saksısında dik duracak yeterli kök sistemine sahip değilse, konumunu sabitlemek için tahta kazıklar kullanın. 
 • Guzmanyaların serbestçe hareket etmesine izin vermek, gelişen köklerde hasara neden olabilir. Bitki, bitkinin ağırlığını taşıyabilecek bir kök sistemi oluşturduğunda, kazıklar çıkarılabilir.

Saksı Değişimi Sonrası Guzmanya Bakımı

Guzmanya saksı değişimi yaptıktan sonra sağlıklı bir bakım yapmak ve ana bitkiden yeni sürgünler ayırmayı planlıyorsanız şu püf noktalarını not edebilirsiniz :

 • Guzmania kökleri çok fazla sudan nefret eder.
 • Yeni saksının dibinde drenaj deliği olup olmadığını iki kez kontrol edin.
 • Suyun daha kolay akmasını sağlamak için tencerenin dibine çakıl veya kil çakıl tabakası koyarak drenajı artırın.
 • İyi toprak karışımı gereklidir. Genellikle mağazalar satılık özel Bromeliaceae saksı toprağı sunar, mümkünse bunu kullanabilirsiniz.
 • Bitki iç mekanda yaşadığında toprak karışımına ihtiyaç duyar çünkü ihtiyacı olan besin maddelerinin tek kaynağı budur.
 • Yapraklara sık sık su püskürterek, düşük ancak sabit nem seviyesini koruyun.
 • Saksıyı suya batırılmış bir çakıl, kaya veya kil mermer yatağına koymalısınız.

Saksısı Değiştirilmiş Guzmanya Nereye Yerleştirilir?

Guzmania bakımı, 18 ila 24°C arasında salınan ve asla -13°C altına düşmeyen sıcaklıklar gerektirir. Bir evin veya dairenin sıcaklığı bu nedenle guzmania yetiştirmek için idealdir. Guzmanyanız için en iyi yer, bitki üzerinde doğrudan güneşin olmadığı herhangi bir noktadır. Bitki, yapraklarına doğrudan dokunduğunda güneş ışınlarına dayanamaz. Böylece bitki yeterli ışıkta sevinir, ancak doğrudan güneşlenmez. Radyatör gibi ısı kaynaklarının yakınına yerleştirmekten kesinlikle kaçının, çünkü bu tropikal bitkinin en çok ihtiyaç duyduğu şey nemdir. Bu nedenle doğuya veya batıya bakan pencerelerde en verimli sonucu elde edersiniz.

Saksı Değişimi Öncesi Guzmanya Budama 

Guzmanyaların budanması söz konusu olduğunda düşük gereksinimleri vardır. Bitkinin yapraklarının ucu kahverengileşirse veya zarar görürse, temiz budama aletleriyle bölümü kesebilirsiniz. Bitkinin düzenli görünmesini sağlamak için, çiçek solup öldükten sonra onu bitkiden kesebilirsiniz. Ona herhangi bir haşere veya hastalık bulaştırmamak için, bitki üzerinde kullanmadan önce budama aletinin bıçaklarını temizlediğinizden emin olun. Bu işlem, bıçakları alkollü mendille silmek kadar kolaydır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu