Çiçek Bakımı

Kılıç Çiçeği Çoğaltma: Kesin Sonuç Veren 2 Yöntem

Size kılıç çiçeğini çoğaltmak için kesin sonuç veren 2 yöntemimiz var desek… Eminiz ki siz de bizim kadar heyecanlanırsınız! Cicek.com’daki bu yazımızda, kılıç çiçeği çoğaltma yöntemlerini ve aşamalarını bulacaksınız! Uygulaması ise size kalmış!

Yakın Planda Kılıç Bitkisi

Kılıç çiçeği, yapraklarının görkemi ve alacalı rengiyle herkesin beğenisini kazanıyor. Bu güzel çiçeği çoğaltmak için ise 2 yöntem bulunuyor.

 1. Çelik ile Çoğaltma Yöntemi
 2. Yapraktan Çoğaltma Yöntemi

Çoğaltma işlemi ne kadar zor gibi görünse de, işin püf noktası doğru sıralama ile adımları uygulamakta. Ayrıca püf noktalarına dikkat ederek birden fazla kılıç çiçeğine sahip olabilirsiniz. Hazırsanız, başlayalım!

Çelik ile Çoğaltma Yöntemi

Kılıç çiçeği yeni sürgünler vermesi ile bilinir. Yavru da denilen bu sürgünler, toprak yüzeyine çıktığında kolay bir şekilde ayrılabilir ve çoğaltılabilir. Aşağıdaki adımları uygulayarak çelik ile çoğaltma yöntemini gerçekleştirebilirsiniz.

 • Eğer kılıç çiçeğinin köklerinden yeni sürgünler çıkmaya başladıysa, temiz ve keskin bir bıçak yardımıyla bu yavruları gövdeden ayırmanız gerekir.
 • Ayırdığınız kılıç çiçeğini suda ya da toprakta köklendirebilirsiniz. Ancak köklendirme süreci biraz uzun sürmektedir. Bu nedenle sabırlı olmanızı tavsiye ederiz.
 • Köklendirme gerçekleştikten sonra küçük bir saksıya bitkiyi dikebilirsiniz. Saksının küçük olması, bitkinin toprağa tutunması için oldukça önemlidir.
 • Son olarak can suyunu vererek yeni bir kılıç çiçeği elde edebilirsiniz. Gerekli sulama koşullarını sağlayarak ve güneş ışınlarına olan ihtiyacını karşılayarak sağlıklı bir kılıç çiçeği çoğaltma süreci gerçekleştirebilirsiniz.
Çoğaltılan Kılıç Çiçeği

Yapraktan Çoğaltma Yöntemi

Kılıç çiçeği çoğaltma için tercih edilen bir diğer yöntem, yapraktan çoğaltma yöntemidir. Bu yöntem de tıpkı çelik yönteminde olduğu gibi oldukça pratik ve kolaydır. Buradaki tek fark, yeni sürgünler yerine daha olgun bir yaprak ile çoğaltma işlemi yapmanızdır.

 • İlk olarak sağlıklı ve olgun yapraklar seçmekle işe başlayabilirsiniz. Tek bir yaprak seçmek yerine, birkaç yaprak seçebilirsiniz.
 • Sonrasında keskin bir bıçak yardımıyla bu yaprakları enlemesine kesebilirsiniz. Bunu yaparken bitkiye çok fazla zarar vermemeye dikkat etmelisiniz.
 • Kestiğiniz yarım kılıç çiçeği yapraklarını suda ya da toprakta köklendirebilirsiniz.
 • Köklendirme işlemi gerçekleştikten sonra saksıya alarak can suyu verebilirsiniz.
 • Bir süre sonra hem mevcut kılıç çiçeğinin yapraklarının, hem de yeni saksıdaki yaprakların büyüdüğünü göreceksiniz.

Kılıç Çiçeği Ne Zaman Çoğaltılır?

Bu güzel çiçeği çoğaltmak için sadece yöntemleri bilmek ve adımları uygulamak yeterli değildir. Doğru zamanda çoğaltma yapmak da oldukça önemlidir. Kılıç çiçeği çoğaltma işlemi için en uygun zaman ilkbahar dönemidir. Hatta nisan ayı; bitkinin saksısının değiştirilmesi ve aynı zamanda çoğaltılması için en uygun aydır. Çünkü bu aydaki mevsim sıcaklığı ve nemlilik oranı, kılıç çiçeği için en ideal seviyededir. Siz de bitkinin saksı değişimi ve çoğaltma işlemi sırasında şoka girerek hastalanmasını önlemek için çoğaltma işlemini nisan ayında gerçekleştirebilirsiniz. Böylece bodur ılıç çiçeği çoğaltma sürecini tamamlayabilirsiniz.

Yakın Planda Kılıç Çiçeği

Kılıç Çiçeğini Çoğaltmanın Püf Noktaları

 • Yapraktan çoğaltma yönteminde kestiğiniz yaprakların eşit boyda olmasına dikkat etmenizi öneririz.
 • Yapraktan çoğaltma yönteminde yaprakları kesmeden de çoğaltma yapabilirsiniz. Bunun için seçtiğiniz yaprakları kökünden çekerek başka bir saksıya dikmeniz yeterli olacaktır.
 • Suda kılıç çiçeği çoğaltma yapmak, çiçeği suda köklendirmek demektir. Çünkü kılıç çiçeği suda büyüyen bir çiçek değildir. Eğer köklendirme işlemini suda yapacaksanız, haftada 1 olmak şartıyla suyunu değiştirmeniz gerekir.
 • Kılıç çiçeği çoğaltma işlemi boyunca ortam sıcaklığının 15-18 derecenin altına düşmemesi gerekir. Özellikle çoğaltma işleminden sonra 20 derece üzerindeki bir ortamda yeni çiçekleri konumlandırabilirsiniz. Böylece 4-5 haftada çiçeğin büyümesini sağlayabilirsiniz.
 • Bu yöntemler arasında kılıç çiçeği yapraktan çoğaltma, daha pratik ve akıllıca bir yöntemdir. 

Cicek.com’daki yazımızda bodur kılıç çiçeği çoğaltma yöntemlerini, uygulanması gereken adımları ve dikkat edilmesi gereken püf noktalarını sizin için derledik! Kılıç çiçeği çoğaltma konusundaki bu yazımız, sizin için bir rehber niteliğinde olacak!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu